szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egyiptomban több tucat ember követi a hatvanhat éhségsztrájkoló fogoly példáját, akiket szerintük politikai meggyőződésük miatt zártak el a külvilágtól.

A májusi elnökválasztás vesztese, a baloldali Hamdín Szabbáhi által alapított Egyiptomi Népmozgalom ellenzéki szervezet öt tagja csatlakozott az egyre növekvő számú éhségsztrájkolókhoz, akik a politikai foglyok azonnali szabadon engedését követelik - írja kedden a Daily News Egypt című angol nyelvű napilap internetes oldalán. 

Az aktivisták továbbá egy vitatott törvény hatályon kívül helyezését sürgetik, amely lényegesen korlátozza a tüntetések jogszerű megrendezésének lehetőségét, s azokat szigorú előfeltételekhez és hatósági engedélyekhez köti. A tavaly ősszel hozott rendelet megsértésére hivatkozva azóta számtalan embert helyeztek rács mögé.

Az egyiptomi börtönökben jelenleg hatvanhat ember folytat éhségsztrájkot. Az állami emberi jogi tanács egy hete arra hívta fel a figyelmet, hogy közülük egyesek sürgős orvosi ellátásra szorulnak, de ennek biztosítására a börtönkórházak nem alkalmasak. Mindazonáltal a büntetés-végrehajtási intézetek vizsgálóbizottságának vezetője két napja úgy nyilatkozott, hogy Egyiptomban nincsenek éhségsztrájkoló foglyok - jelentette az Aszvát Maszríja nevű hírportál.

Kedden újra elnapolták a több mint három hete éhségsztrájkoló Alá Abdel-Fattáh neves aktivista perét, akit huszonnégy társával együtt az említett jogszabály áthágása miatt júniusban első fokon 15 év szabadságvesztésre és 100 ezer egyiptomi font (közel 3,5 millió forint) pénzbírságra ítélték. A engedély nélküli gyülekezés mellett az aktivisták ellen az a vád, hogy erőszakot alkalmaztak a rendvédelmi erők tagjai ellen.

Abdel-Fattáh nem lehetett jelen gyermeke születésekor, és cellájában értesült apja haláláról is, aki ugyancsak egy nemzeti hősként ünnepelt ellenzéki aktivista volt. Júniusban letartóztatták Abdel-Fattáh húgát is, amiért bátyja szabadlábra helyezéséért tüntetett. Anyjuk és nővérük egy hete éhségsztrájkba kezdett, mondván, hogy elvesztették hitüket az egyiptomi igazságszolgáltatásban, és ezúton próbálják elérni családtagjaik szabadon engedését.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!