szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Algirdas Butkevicius litván miniszterelnök felszólította Washingtont szerdán, valljon színt arról, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) tartott-e fenn titkos börtönt a balti ország területén, ahol foglyokat kínoztak meg.

Habár az amerikai szenátus hírszerzési bizottságának a CIA titkos börtöneiről és kínzásnak minősülő vallatási módszereiről kedden közzétett jelentése nem említi Litvániát azon országok között, ahol az amerikai titkosszolgálat hasonló létesítményt működtetett, ennek a gyanúja korábban már többször felmerült.

Egy litván parlamenti bizottság 2009 decemberében arra a következtetésre jutott, hogy létezhettek titkos CIA-börtönök Litvánia területén 2003 és 2006 között. A bizottság megjegyezte, hogy 2003 és 2005 között a CIA két gépet küldött Vilniusba, 2005 és 2006 között pedig hármat a nyugat-litvániai Palangába, bár azt nem tudták megmondani, hogy ezek foglyokat szállítottak-e fedélzetükön. Vilnius szerint Washington nem volt hajlandó együttműködni a litván jelentés elkészítésében.

A Reuters hírügynökség azt írta, hogy a kedden közzétett amerikai szenátusi beszámolóban az egyik titkos börtön leírása megegyezik a litván parlamenti bizottság jelentésében részletezett, főváros melletti helyszínnel. "Az amerikai szenátus beszámolójából nekem meggyőzően kitűnik, hogy valóban foglyokat tartottak a litván helyszínen" - mondta Arvydas Anusauskas, a litván parlamenti vizsgálat vezetője. Butkevicius kormányfő szerdán azt mondta, reméli, hogy a törvényhozás ismét vizsgálatot kezd az ügyben, és hogy az Egyesült Államok információkkal szolgál majd tevékenységéről.

A litván államügyészség az amerikai szenátusi jelentés teljes változatát vagy a kivonat egy szerkesztetlen változatát fogja kérni Washingtontól, ugyanis kedden a csaknem öt éven át készült, 6300 oldalas jelentés szerkesztett kivonatát tették közzé. A balti állam törvényszéke 2011-ben bizonyítékok hiánya miatt leállította az ügyben folytatott vizsgálódását.

A 43 éves palesztin Abu Zubajda, akit jelenleg terrorizmus gyanújával a Kuba szigetén működő Guantánamo amerikai börtöntáborban tartanak fogva, korábban azt mondta, hogy Litvániában tartották fogva egy titkos CIA-börtönben. A férfi korábban beadványban kérte a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságától, ítélje el azt, hogy a balti állam szemet hunyt a létesítmény működése felett.

Valdas Adamkus, Litvánia 1998 és 2003, majd 2004 és 2009 között hatalmon lévő egykori elnöke korábban úgy nyilatkozott, továbbra is hisz abban, hogy az ország területén nem voltak titkos börtönök vagy fogvatartottak. Az amerikai szenátus beszámolója egyebek mellett azokat az esetenként kínzásnak minősülő vallatási módszereket részletezi, amelyeket a CIA a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után éveken át alkalmazott az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat foglyul ejtett tagjaival, illetve feltételezett al-Kaida-tagokkal szemben, esetenként külföldön fenntartott titkos börtönökben.

Noha az a tény, hogy a CIA titkos külföldi börtönökben megkínozta az al-Kaida tagjait, nem újdonság, a jelentés szerint az ügynökség az általa korábban elismertnél sokkal kegyetlenebb módszereket alkalmazott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!