szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

"NATO-szövetségesek vagyunk, esküt tettünk, hogy megvédjük egymást" – jelentette ki az MTI-nek adott interjúban az amerikai nagykövet. Coleen Bell arra is figyelmeztetett, hogy az üzleti környezetet érintő jogszabályokat az érintettek bevonásával kellene változtatni, különben a potenciális befektetők máshova mennek.

Colleen Bell - aki január 21-én adta át megbízólevelét Áder János köztársasági elnöknek – az MTI-nek adott interjúban elmondta, a megérkezése utáni első napokban már személyesen találkozhatott a köztársasági elnökkel, több miniszterrel, a Kúria és az Alkotmánybíróság elnökével, valamint politikusokkal, civilekkel, vallási vezetőkkel, üzletemberekkel is. Washingtonba való kiutazása előtt szót válthatott Magyarország új amerikai nagykövetével, Szemerkényi Rékával is.

Colleen Bell családjával korábban már több ízben járt Magyarországon, és "elámultunk a magyar kultúra gazdagságán, az ország szépségén és a magyar nép büszkeségén".

Az új nagykövetnek már volt alkalma ellátogatni több vidéki városba, kulturális eseményre is. Azt mondta, nagyon kíváncsi Magyarországra, a nagykövetség versenyt is hirdetett a Facebookon arról, hogy milyen helyeket érdemes megnézni.

Túry Gergely

Colleen Bell a korábbi helyettesének, André Goodfriendnek Budapestről történt hirtelen távozása kapcsán elmondta, hogy kiváló munkakapcsolatot alakított ki a követtanácsossal. "André kitűnő munkát végzett az amerikai politika megismertetésében és megmagyarázásában. Erőfeszítései Kerry külügyminiszter teljes támogatását élvezték" - jelentette ki, megjegyezve, hogy a diplomatának "sajnos családi okok miatt el kellett hagyni posztját".

A nagykövet szerint a civil társadalom állapota az egyik legjobb barométer, amellyel mérni lehet egy országban a demokrácia helyzetét.

Colleen Bell szerint a NATO- és EU-országok közös felelőssége, hogy támogassák Ukrajnát és más kelet-európai országokat, amelyek folytatják a reformokat egy erősebb, sikeresebb és demokratikus jövő megteremtése érdekében. Hozzátette: Magyarország és az EU-tagországok az Egyesült Államokkal, Kanadával és más országokkal összefogva büntetőintézkedéseket vezettek be Oroszországgal szemben. Ezt azért tették, hogy megmutassák, eltökéltek annak elérésében, hogy az ukrajnai viszály a lehető leghamarabb, békés úton lezáruljon, megőrizve Ukrajna szuverenitását, területi egységét és függetlenségét.

A nagykövet azt mondta, Magyarországnak a NATO és az EU tagjaként, valamint Ukrajnával szomszédos államként "nyilvánvalóan szerepet kell játszania Ukrajna támogatásában". Hozzátette, "folytatni fogjuk az együttműködést a békés és tartós megoldás elérése érdekében". Emlékeztetett arra, hogy nemrégen vendégül látta ukrán kollégáját, a budapesti ukrán nagykövetség ügyvivőjét, a NATO országok képviselővel együtt, és a találkozón a magyar kormány képviselője is jelen volt.

Colleen Bell az interjúban elmondta, hogy amerikai nagykövetként az a küldetése, hogy határozottan kiálljon az Egyesült Államok politikája és érdekei mellett, "hogy megmagyarázzam, kik vagyunk, miben és miért hiszünk".

Leszögezte, hogy a közös értékek megszilárdítására fog törekedni. Ezek között sorolta a jogállamiság melletti megingathatatlan elkötelezettséget, a független demokratikus intézményeket, a fékek és ellensúlyok egészséges rendszerét, a szabad és tisztességes választásokat, továbbá az aktív civil társadalmat.

Azt mondta, keményen fog dolgozni azon is, hogy még jobban megerősítse a már jelenleg is nagyon szilárd amerikai-magyar védelmi és biztonsági együttműködést, "NATO-szövetségesek vagyunk, esküt tettünk, hogy megvédjük egymást".

Kiemelte, hogy az átláthatóság és kiszámíthatóság rendkívül fontos az új piacokra lépő befektetők számára. Mint mondta, a törvényeket és jogszabályokat időnként meg kell változtatni, hozzá kell igazítani az új körülményekhez, de "az érintett felekkel történő egyeztetés fontos eleme ennek a folyamatnak, ennek hiányában a potenciális befektetők máshova mennek".

Kitért arra is, hogy a magyar sajtóban volt némi félreértés a Transzatlanti Kereskedelmi és Befektetési Partnerségről (a TTIP-ről), de "a magyar kormány tudja, ahogy én is, hogy a magyar vállalatoknak és munkavállalóknak hatalmas előnyeik származnak majd ebből a partnerségből". Azt mondta, a magyaroknak ugyanolyan hozzáférésük lesz az amerikai piacokhoz és befektetésekhez, mint a nagyobb EU-országoknak, és kedvező befektetési környezet mellett Magyarországnak jó esélye van arra, hogy a TTIP-nek köszönhetően növekedni tudjon.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!