szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A csádi kormány biztonsági okokra hivatkozva betiltotta az egész testet és arcot eltakaró muzulmán női viseletet, a burkát, két nappal azután, hogy hétfőn N'Djamenában 33 ember halálát okozta egy kettős öngyilkos merénylet.

"A burka viselését a mai naptól azonnali hatállyal meg kell szüntetni, nemcsak a nyilvános helyeken és az iskolákban, hanem az ország teljes területén" – jelentette be szerdán Kalzeube Pahimi Deubet miniszterelnök abban a beszédében, amelyet a közép-afrikai ország vallási közösségeinek vezetői előtt mondott a ramadán kezdete alkalmából.

"A burka és minden olyan fejfedő, amely alól csak a szemek látszanak ki, valójában álruha, amelynek viselete mostantól tilos" – fogalmazott a kormányfő, és felszólította a vallási vezetőket, hogy prédikációikban, illetve a mecsetekben is terjesszék ezt az üzenetet.

A biztonsági szolgálatok emellett "utasítást kaptak, hogy keressenek fel minden piacot, kobozzák el az ott árusított összes burkát, és égessék őket el" – mondta Deubet. Szavai szerint minden ellenszegülőt őrizetbe kell venni, vád alá helyezni és rövid úton elítélni.

A döntés azután született meg N'Djamenában, hogy Idriss Deby elnök kedden hazatért a Dél-afrikai Köztársaságból, ahol az Afrikai Unió 25 csúcstalálkozóján vett részt. A hétfői merényletek elkövetését még egyetlen szervezet sem vállalta magára, de erős a gyanú, hogy a Boko Haram nigériai iszlamista szervezet emberei követték el.

Csád hadserege fontos szerepet játszik a szélsőségek elleni hadműveletekben, amelyekkel a szomszédos Nigériában visszaszorították a terrorszervezetet. A Boko Haram vezetője nemrég megfenyegette a közép-afrikai ország elnökét, hogy megtorolja a katonai beavatkozást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!