Nagy Gábor
Nagy Gábor
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A manhattani Trump Tower, az amerikai elnökké lett milliárdos eredeti otthona turisták kedvelt állomása lett, aminek nem feltétlenül örülnek a lakásuk értékcsökkenésével szembenéző tulajdonosok.

Ha november végén a még mindig napsütötte New York-i Central Parkban Mikulásnak öltözött biciklis teker, és a lovaskocsisok fején is feltűnik a piros sapka, akkor nem csoda, hogy a közelben található Trump Tower felhőkarcoló átriumában is feldíszített fenyőfa várja az érdeklődőket, akik reggel nyolc és este tíz között járhatják be a számukra engedélyezett szinteket. Az épület korábban is turistavonzó látványosság volt, de nem annyira, mint azóta, hogy bő egy éve az USA elnökévé választották a névadóját, építtetőjét és működtetőjét, Donald Trump ingatlanmilliárdost. Aki a felső szinten lévő luxuslakásából leereszkedve jelentette be 2016 nyarán, hogy indul az elnöki posztért, és a kampánya során ő és családtagjai is fontos – ma már Robert Mueller különleges ügyész által vizsgált – találkozókra használták a fényűző otthonát.

hvg.hu

Aranymánia

A Manhattan tengelyének számító Ötödik sugárúton álló, 202 méter magas és 58 emeletes épület előtt már nincsenek ott a homokkal megrakott billencsek, mert visszavettek a biztonsági intézkedésekből azóta, hogy a First Lady, Melania az új tanév kezdetével a fiukkal, Barronnal együtt átköltözött a washingtoni Fehér Házba. Az 56. utcának a Trump Tower melletti szakasza viszont még mindig le van zárva az autóforgalom elől, és a sugárúti főbejáratnál a New York-i rendőrség terroristaellenes alakulatának két egyenruhása őrködik géppisztollyal. De nem marconák, mosolyogva tűrik, hogy a turisták fotózzák őket, bár szelfit inkább az egyenruhás portással lehet készíteni.

hvg.hu

Az épületbe lépők táskáit szigorúan átvilágítják, majd lehet gyönyörködni az átriumban, ami Trump ízlését tükrözi: minden meghatározó elem aranyozott vagy arany színű, a csillogás fenntartásáról szorgos kezek gondoskodnak. A megnövekedett turistatömeg többletbevételt is hozhat az amúgy sem olcsó árakkal működő Trump Bar and Lounge étterem, illetve az emeleten lévő Starbucks kávézó számára. Szinte minden helyszín szelfizésre alkalmas, az elnökválasztási kampány óta létező újdonság pedig a Trump kampányrelikviáival kibővített ajándékbolt. Amely természetesen az "egyetlen hivatalos forrása" az emléktárgyaknak.

hvg.hu

Mostanában mintha ciki lenne itt lakni

Nem annyira örülnek a Trump Tower megnövekedett népszerűségének az ottlakók, akik magánszféráját udvarias, de határozott biztonsági emberek őrzik és zárják el az alsó szintek megnyitott részén bolyongó turistáktól. A hírek szerint akadnak, akiknek kényelmetlen vállalni a lakcímüket az elnök népszerűtlensége, kiszámíthatatlansága és baklövései miatt. Elköltözni viszont nem feltétlenül tudnak nyereséggel, mert az ingatlanpiaci adatok szerint a lakások ára elmarad a környező épületekben találhatókétól – pedig csillogásban nincs hiány.

Egy friss ingatlanhirdetés 3 millió dollárra tartja az egy hálószobás, 1137 négyzetláb (1 négyzetméter = 10,764 négyzetláb, azaz 106 négyzetméteres) lakást az 56. emeleten, közvetlenül Trump rezidenciája alatt. (A közös költség havi 1991 dollár, az ingatlandó pedig havonta 2167 dollár.) Az ár négyzetlábanként 2639 dollár, ami merész, mert a környéken csaknem dollárra ugyanennyi volt ugyan a hasonló luxuslakások ára az utóbbi 12 hónapban, ám a Trump Towerben ezen idő alatt csak átlagosan 2074 dollárért keltek el az ingatlanok. Vagyis nem jött be az a tavaly novemberi húzás, amelyben az egyik ingatlanos azzal hirdetett meg egy lakást, hogy az új szolgáltatások közé sorolta a titkosszolgálat jelenlétét. Újabban a Central Parkra nyíló kilátás mint plusz mellett leginkább a turisták megnövekedett számát említik negatívumként az ingatlanügynökök a leírásokban.

New York berzenkedett a Trump Tower őrzésének óriási, a csúcsidőszakban napi félmillió dollárt is elérő költsége miatt, aztán a washingtoni kongresszus – szokatlan kétpárti egyetértésben – az idén májusban 120 millió dollárt szavazott meg az elnök és családjának biztonságára. A pénz jelentős részét New York városa és a floridai Palm Beach megye kapta, ahol Trump Mar-a-Lagó-i villája található.

hvg.hu

Amikor Trump és Clinton még jóban voltak

Az 1979-ben építeni kezdett, art deco stílusú Trump Tower 263 lakásának zöme magántulajdonban van. Trump cége, a Trump Corporation az ingatlanok adásvételéből nem részesedik, ám az épület üzemeltetőjeként a működtetésért felszámított díjon felül minden megkötött szerződés után 2 ezer dolláros adminisztrációs költség, valamint beköltöző felnőttenként 250 dollár jár neki. A közös költség a lakóközösséget illeti, míg a Trump Corporation a vendéglátóipari egységektől, illetve a mélygarázs kiadásából jut további pénzhez.

A Trump Towerben lakók névsora nem nyilvános, és leginkább a szerződéskötéskor szokott kiderülni, ha a felek nem akarják titokban tartani. Volt lakása a felhőkarcolóban Bruce Willisnek, Johnny Carsonnak, az amerikai tévés talkshow-műfaj megteremtőjének, Liberace zongoristának vagy Paul Anka énekesnek.

hvg.hu

Egy panamai offshore cégen keresztül vett az épületben otthont magának Jean-Claude Duvalier, Haiti bukott diktátora. Michael Jackson pedig egy ideig bérlője volt az egyik lakásnak.

Steven Spielbergnek a stúdiója, a Universal Pictures vásárolt egy apartmant. A rendező azonban csak ritkán használta, és 2000-ben kölcsönadta a New York állam szenátori posztjáért kampányoló Hillary Clintonnak. A volt First Lady akkor még baráti viszonyban volt a később ádáz ellenfelévé vált Trumppal, aki az ezredfordulón pénzzel támogatta a kampányát, s kemény és okos politikusként jellemezte őt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!