szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Jövő héten kezdődhet elölről Londonban a parlamenti cirkusz.

A legnagyobb észak-írországi protestáns párt szerint a Brexit halasztásáról döntő EU-csúcson Theresa May miniszterelnök "megalázó módon" vonta vissza azt a gyakran ismételgetett álláspontját, hogy az Egyesült Királyság március 29-én kilép az Európai Unióból, a Brexit feltételrendszeréről szóló megállapodással kapcsolatban pedig "semmi nem változott".

Nigel Dodds, a Demokratikus Unionista Párt (DUP) helyettes vezetője rendkívül éles hangú pénteki nyilatkozatában "kiábrándító és megbocsáthatatlan kudarcnak" nevezte, hogy Theresa May nem terjesztett elő olyan javaslatokat az EU vezetői előtt, amelyek javíthatták volna egy elfogadható kilépési megállapodás kidolgozásának esélyeit.

A péntek éjjel megkötött alkuról ebben a cikkben olvashat bővebben.

Az északír párt második emberének állásfoglalása azért rendkívüli jelentőségű, mert jórészt a DUP tízfős alsóházi frakciójának támogatásától függ, hogy a kisebbségben kormányzó Konzervatív Párt el tudja-e fogadtatni a parlamentben az EU-val novemberben elért, az alsóházban azonban eddig kétszer is nagy többséggel elvetett Brexit-megállapodást.

A megállapodásról elvben jövő kedden vagy szerdán szavazhat a brit alsóház, ehhez azonban arra is szükség lesz, hogy John Bercow házelnök hajlandó legyen napirendre venni a kormány indítványát. Bercow korábban azt mondta, erre csak akkor hajlandó, ha jelentős változtatásokat tartalmaz a javaslat, az előző, 149 szavazattal elutasított verzióhoz képest. Erre azonban kicsi az esély, mivel az EU nem hajlandó újranyitni a tagországok által már tavaly novemberben jóváhagyott megállapodást.

Nem véletlen, hogy az uniós vezetők továbbra sem tartják kizártnak, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül esik ki az EU-ból. Donald Tusk, a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke a brüsszeli találkozó második napja után arról beszélt, hogy április 12-ig minden lehetőség nyitva marad az Egyesült Királyság európai uniós kiválási folyamatát illetően, akár a kilépési szándék egyoldalú visszavonása is. (Erre egyébként az Európai Bíróság ítélete alapján a kilépésig lehetősége van a briteknek.)

Azzal kapcsolatban megoszlanak a vélemények még a csúcs résztvevői között is, hogy az április 12-i határidő mit jelent: ki kell-e lépniük ekkor a briteknek abban az esetben, ha a Brexit-megállapodást leszavazzák, és nem akarnak részt venni a május végi EP-választáson.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!