szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ráadásul semmi jót nem ígér az április, újabb 20 millió amerikai lehet munkanélküli, és a munkanélküliségi ráta akár 15 százalékra is emelkedhet.

Miután soha nem látott mértékben vesztették el emberek a munkájukat, múlt héten valamelyest csökkent az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban. A washingtoni munkaügyi minisztérium csütörtökön közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint az érintettek száma 6 millió 606 ezerre rúgott az április 4-én zárult héten, ami 261 ezerrel kevesebb az egy héttel korábban mért történelmi rekordértéknek számító 6 millió 867 ezernél.

Immár a harmadik egymást követő héten állt a milliós küszöb fölött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma. A március 21-én zárult héten 3 millió 307 ezer, egy héttel előtte viszont még csak 282 ezer volt a számuk. Három hét alatt 16 millió 780 ezer ember, azaz minden tíz dolgozóból egy elvesztette munkáját.

Az adatok gyűjtésének kezdete, 1948 óta soha nem fordult elő, hogy ilyen gyorsan és ekkora tömegben szűntek meg munkahelyek. Még a 2007–2009-es pénzügyi és gazdasági válság idején is, amikor 8,7 millió álláshely szűnt meg, 665 ezren tetőzött az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők száma. Ráadásul ez az adat két okból még alá is becsülheti a munkájukat elveszítők igazi számát. Egyrészt az egyéni vállalkozók nem jogosultak a munkanélküli ellátásra, és a részmunkaidősök közül sem mindenki kaphat, vagyis ők meg sem jelennek a mostani katasztrofális számokban. Másrészt ott az emberi tényező: amilyen kaotikus a helyzet, sokan még el sem jutottak oda, hogy beadják az igénylésüket, és a munkaügyi központok sem mindenhol bírják tartani a tempót.

A munkaerőpiaci helyzet gyors ütemben romlik, mivel a vállalatok sorra függesztik fel a munkát az új koronavírus által okozott járvány miatt. Áprilisban további több mint 20 millió amerikai veszítheti el állását, és a munkanélküliségi ráta akár 15 százalékra is emelkedhet, miközben februárban még fél évszázados mélyponton, 3,5 százalékon állt.

A koronavírus-járvány becslések szerint az amerikai gazdaság teljesítményének harmadát viszi el a folyó negyedévben. Immár 48 államban állították le a nem kulcsfontosságú vállalatokat. Éttermek, szállodák, bevásárlóközpontok és kisvállalatok munkavállalók millióit bocsátották el, miközben alig tudják fizetni kötelezettségeiket a bevételek kiesése miatt.

A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag meredeken, 1 millió 598 ezer 750-nel, 4 millió 265 ezer 500-ra nőtt az április 4-én zárult héten. A mozgóátlag segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat.

A tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 4 millió 396 ezerrel, 7 millió 455 ezerre nőtt a március 28-ával végződött héten, ami minden idők legrosszabb értéke. Az előző történelmi rekordot 2009 májusában jegyezték fel, az 6 millió 635 ezer tartósan munkanélküli segélyre szoruló emberről szólt. A tartósan munkanélküli segélyt kérők számát mérő négyhetes mozgóátlag 1 millió 439 ezerrel, 3,5 millióra kúszott fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Trump dilemmája: hány emberélet árán szabad menteni tízmilliók megélhetését?

Soha nem nőtt még akkorát az amerikai munkanélküliség, mint a koronavírus okozta gazdasági sokk miatt. A válság különösen súlyosan érinti azt az országot, ahol a szociális védőháló sokkal gyengébb az európainál, és ahol személyes katasztrófához vezethet, ha valaki elveszíti a munkáját. Kétpárti kompromisszummal történelmi nagyságú csomaggal mentenék a menthetőt, de nehéz előre jelezni, mekkora lehet a kár.