Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Több ezren voltak, és egyikük sem viselt maszkot: koronavírus-járványt tagadók tüntettek szombaton Róma történelmi központjában, amiatt, hogy a kormány a fertőzés terjedését akadályozó óvintézkedéseket vezetett be. A tüntetők a maszkviselés, a fizikai távolságtartás és a lehetséges védőoltás miatt vonultak az utcára a Deutsche Welle értesülései szerint. Egyesek szerint Olaszország "egészség diktatúrává" vált.
A megmozdulást élesen elítélte olasz politikusok sora. Giuseppe Conti miniszterelnök a tüntetőknek szánt üzenetében szembesítette őket a számokkal: a járványnak már 35 ezer halottja van Olaszországban, a fertőzöttek száma meghaladja a 276 ezret.
A demonstrációt elítélte többek közt Luigi De Maio külügyminiszter és Virginia Raggi, Róma polgármestere.
A járványban kételkedők és annak létét tagadók annak ellenére tüntettek, hogy már öt hete ismét töretlenül emelkedik a fertőzöttek száma Itáliában. Péntekről szombatra újabb 1700 emberről bizonyosodott be, hogy elkapta a koronavírust.
A kételkedőket az sem győzte meg a járvány valódiságáról, hogy csütörtöktől kórházban van Silvio Berlusconi volt kormányfő szintén koronavírus-fertőzés miatt. Állapotát orvosai stabilnak mondják.
Nem csak Rómában, Horvátországban is tüntettek a koronavírus-járvány következtében hozott intézkedések ellen: szombaton Zágrábban szintén ezrek vonultak az utcára. Elmondásuk szerint a korlátozások veszélyeztetik az emberi jogokat és a szabadságot. "A COVID egy hazugság, nem vagyunk mind covidióták" - hangzott el. A horvát kormány még július közepén tette kötelezővé a maszkviselést tömegközlekedése eszközökön és az üzletekben.