Tetszett a cikk?

A cseh alkotmány szerint, ha a köztársasági elnök „komoly okból képtelen ellátni kötelezettségeit”, akkor a miniszterelnök megbízása a szenátus elnökének joga. Ő pedig az eddigi kormánypártot legyőző párt politikusa.

Andrej Babis miniszterelnök ANO pártja a 200 fős cseh képviselőházban 72 mandátummal a legerősebb frakciót alkothatja, de még a 20 szélsőjobboldalival összefogva sincs többsége. Ennek ellenére abban bízott, hogy Milos Zeman államfő őt bízza meg kormányalakítással, ami ha nem sikerül is, alkalmas a hatalomátadás halogatására. A köztársasági elnök azonban beteg.

A cseh alkotmány ilyen esetben a feladatkörét megosztja a miniszterelnök és a szenátus elnöke között: a miniszterelnök megbízása ez utóbbinak a hatásköre.

Ő pedig Milos Vystrcil, az ODS (Polgári Demokrata Párt) politikusa, amely része a Babis eddigi kormányfőt legyőző szövetség egyik csoportjának, a SPOLU (Együtt) nevű szervezetnek, és annak 71 elnyert mandátumából 33 az övé.

Ha a szenátus elnöke dönthetné el, kit bíz meg kormányalakítással, az biztosan nem Babis lenne. Csakhogy az alkotmány azt is mondja, hogy a köztársasági elnök munkaképtelenségéről a törvényhozás két házának kell határozatot hoznia. Egy másik passzus szerint ugyan a szenátus egyedül is dönthet, ha a képviselőház feloszlott, de ez csak sürgős törvényhozási aktusokra vonatkozik, és erre javaslatot a kormánynak kell tennie – vagyis még Babis ügyvezető kabinetjének. A szenátusban egyébként az eddig ellenzéki, a múlt heti képviselő-választáson győztes pártok vannak többségben.

Vagyis nem biztos, hogy az államfő hatáskörét átveheti a szenátus elnöke. Zeman bizonyára azért üzeni szóvivőjén keresztül, hogy a kórházban is munkaképes, hogy ez ne következzen be. Képviselőházi többsége (108 a 200-ból) azonban a dolgok jelenlegi állása szerint csak Babis ellenfeleinek van, és ezt valószínűleg Zeman elnöknek is be kell majd látnia.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!