szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A legnagyobb tajvani ellenzéki párt szerint a tajvani elnök feleslegesen gerjeszti a feszültséget Kínával.

Teljességgel lehetetlennek nevezte a nemzeti ünnep előtt tartott beszédében Tajvan elnöke, Laj Csing-tö, hogy Kína a sziget „anyaországa” legyen, mert a tajvani kormány régebb óta áll fenn – adta hírül a CNN.

A májusban hivatalba lépett elnök már korábban is kivívta Kína ellenszenvét, amiért kiáll Tajvan szuverenitása mellett, és visszautasította Kína fennhatóságát a sziget felett. Hétvégi beszédében, amelyet az október 10-i tajvani nemzeti ünnep előtt tartott, kiemelte a sziget és Kína közötti történelmi rivalizálást, és úgy fogalmazott: Tajvan „szuverén és független ország” Kínai Köztársaság néven, amelynek kormánya évtizedekig irányította a szárazföldi Kínát, mielőtt Tajvanra kellett menekülnie a kínai kommunista párt hatalomra kerülése miatt. Laj Csing-tö hozzátette: „Szomszédunk, a Kínai Népköztársaság október 1-jén ünnepelte megalapításának 75. évfordulóját, Tajvan október 10-én alapításának 113. évfordulóját ünnepli, ezért teljesen lehetetlen, hogy Tajvan anyaországa Kína legyen.”

A Kínai Köztársaságot 1911-ben alapították, és miután a kínai polgárháború lezárását célzó béketárgyalások kudarcba fulladtak, Csang Kaj-sek akkori elnök 1949 decemberében Tajvanra menekítette a kormányát, Tajpejt nevezve meg ideiglenes fővárosnak. A kínai kommunista párt 1949 októberében pedig kikiáltotta a Kínai Népköztársaságot a szárazföldi Kína területén.

A szigetet a kínai vezetés soha nem tartotta ellenőrzés alatt, ennek ellenére a szárazföldi Kínát vezető kommunista párt többször kifejezte, ha diplomáciai úton nem tudja elérni célját, Tajvant erővel „egyesíti újra” a Kínai Népköztársasággal. A legagresszívebben a jelenlegi pártelnök és államfő, Hszi Csin-ping képviseli ezt az álláspontot, az elmúlt években számos hadgyakorlatot is tartott a kínai hadsereg Tajvan partjaihoz közel, ezzel növelve a katonai összecsapással kapcsolatos aggodalmakat a térségben. A Laj Csing-tö májusi beiktatása óta eltelt öt hónapban Kína és Tajvan között tovább fokozódott a feszültség, Peking „veszélyes szeparatistának” minősítette Lajt. Beiktatási beszédében az akkor frissen megválasztott elnök felszólította Kínát, hogy hagyjon fel a Tajvan megfélemlítésére tett kísérletekkel.

A kínai vezetés egyelőre nem reagált a tajvani elnök szombati szavaira, mert hétfőn ér véget az egy hétig tartó nemzeti ünnep, ám a sziget legnagyobb ellenzéki pártja, a Koumintang (KMT) – amely egyben a szigetre menekülő Csang Kaj-sek és pártjának utódai – azonban úgy véli, Laj Csing-tö és pártja feleslegesen gerjeszti a feszültséget Kínával.

Október 1-jén Hszi Csin-ping kínai vezető megismételte, hogy „újraegyesíti” Kínát és Tajvant. A sziget és a kommunista állam vezetői rendszeresen felhasználják az államalapítási ünnepeket, hogy üzenjenek egymásnak.

Kiemelt képünkön Laj Csing-tö tajvani elnök, miközben a tajvani haditengerészet katonái előtt tart beszédet 2024. szeptember 6-án.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!