szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Néhány ponton azért át kellett írni egy kicsit a történelmet.

A kínai állami tévében 39 részes sorozatban mutatják be Hszi Csin-ping apjának életét, a paraszti gyökerekről a kommunista forradalmárrá válásáig. A történelmi drámát kedd óta vetítik, a műsort a Kínai Kommunista Párt központ propagandaosztálya finanszírozta – írja a The Guardian.

Az „Idő északnyugaton” túlnyomóan pozitív kritikákat kapott az erősen cenzúrázott kínai közösségi médiában. Az állami műsorszolgáltató szerint a sorozat „az első olyan epikus remekmű, amely panorámaképet nyújt az északnyugati forradalom csodálatos történetéről”, és különösen Hszi Csung-hszün „rendkívüli tapasztalatait” emeli ki – írták. 

A sorozat állítólag 1952-ben, Hszi Csin-ping születése előtt ér véget, ezzel kikerülve a legtraumatikusabb éveket, például az idősebb Hszi politikai száműzetését. A Stanford egyik kutatója szerint így is kellett kozmetikázni az eredeti sztorit az életrajzi filmben, elbagatellizálják például Hszi Csung-hszün szerepét egy gyilkossági kísérletben, pedig a meghiúsult merényletet követően Hszi börtönbe is került. Hszi Csin-ping felemelkedéséről és a KKP korábbi éveiről itt írtunk bővebben. 

Kommunista császárrá válik a pártkongresszuson Hszi Csin-ping

A hatalma elé állított maradék korlátok lebontásával hosszú időre Kína vezetője maradhat Hszi Csin-ping, akinek tíz éve alatt az ország a szuperhatalommá válás küszöbére érkezett. A gazdaságban és a társadalomban mutatkozó feszültségek Hszi ambícióit is fékezhetik.

Újabban úgy tűnik, Hszi Csin-pinget aggasztja, hogy a fiatalok elveszítik a korábbi generációk lelkesedését. Egy kommunista pártlapban tavaly megjelent cikkében arra buzdította a fiatalokat, hogy „rendíthetetlenül hallgassanak a pártra és kövessék azt” és legyenek olyan emberek, akik „képesek elviselni a nehézségeket és hajlandóak keményen dolgozni”.

Hszi Csin-pinget Mao elnök óta Kína legerősebb vezetőjeként jellemezték. 2012-es hivatalba lépése óta a párt történelmének ellenőrzése kulcsfontosságú kérdéssé vált. Egy korai beszédében azt mondta, hogy a Szovjetunió összeomlását a „történelmi nihilizmus” okozta, és ezt „elrettentő példának” kell tekinteni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!