szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ukrán törvények és az ország alkotmánya sem teszi lehetővé, hogy Zelenszkij Oroszország részeként ismerje el a Krím félszigetet. Nem véletlen, hogy a veszteséget nem hajlandók véglegesnek elfogadni.

Az ukránok soha nem fogják elismerni Moszkva fennhatóságát a Krím félsziget fölött, még akkor sem, ha azt közben értik, hogy a béke érdekében ideiglenesen orosz megszállás alatt marad a terület – derül ki az AP cikkéből.

A formális átadás és a megszállás tudomásulvétele két különböző dolog, az előbbit a jelenleg hatályos ukrán törvények és az alkotmány sem teszi lehetővé. Ha Zelenszkij teljesíteni akarná Trump azon követelését, hogy Ukrajna ismerje el Oroszország részeként a Krímet, ahhoz előbb alkotmánymódosítást kellene végrehajtania, amit népszavazással is meg kellene erősíttetnie. Ellenkező esetben a legkevesebb, ami történne, hogy politikai hullává válna az országában, de egy későbbi ukrán kormány akár még hazaárulásért is perbe foghatná.

Jó-e Ukrajnának, ha elfogadja Trump borzasztó békeajánlatát?

A mérvadó nyugati lapok nagyjából egyetértenek abban, hogy Trump rettenetes egyezséget akar lenyomni Zelenszkij torkán, amivel nem is tehetné boldogabbá Putyint. Pedig az orosz medve már megsebesült, az USA azonban ahelyett, hogy kihasználná a gyengeségét, inkább felgyógyítja és megerősíti, hogy holnap újra támadhasson. A kérdés az, mit kellene tennie Ukrajnának és Európának ebben a helyzetben.

Az ukrajnai közvélemény-kutatásokban látható egy felfelé ívelő trend, miszerint egyre többen kezdik elfogadni, hogy bizonyos mennyiségű terület átengedésével lehet megvásárolni a békét, ám ezt a jelenlegi katonai és gazdasági helyzet diktálja, és a lemondás nem az örökkévalóságnak szól.

Az amerikai békejavaslatban az áll, hogy Washington hajlandó elismerni hivatalosan is, hogy gazdát cserél a félsziget, ám Zelenszkij még márciusban is azt mondta, hogy az amerikai partnereik tisztában vannak vele, hogy Kijev ezt nem fogja megtenni. Ezt erősítette meg az elnök az amerikai békejavaslathoz fűzött ötpontos kiegészítésében is.

Már csak azért sem, mert ez egy hosszas jogi procedúrát eredményezne az országon belül, ami a távoli jövőbe tolná el a rendezés lehetőségét. „Oroszország pont erre játszik, azért követelik, mert tudják, hogy kivitelezhetetlen” – mondta a lapnak Tyimofij Milovanov volt ukrán gazdasági miniszter.

Földes András: Beköszöntött az irracionalitás kora

Nevettünk a történeten, amikor Caligula a lovát nevezte ki konzulnak. Most úgy néz ki, minden elemző tévedett. Mi Donald Trump mesterterve, ami miatt válságba döntené a világot?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!