Reza Pahlavi felajánlotta, hogy szívesen levezényelné Irán demokratikus átállítását.
hvg.hu
Átvenné Irán vezetését, és felügyelné a demokráciába való átmenetet Reza Pahlavi, az 1979-ben elűzött sah fia – írja a Politico.
A hívei által az iráni trón örököseként tisztelt Pahlavi a nemzetközi közösséghez fordulva kérvényezte az Ali Hamenei ajatollah vezette teokratikus rezsim megdöntését.
Pahlavi közölte, hogy egy új, „biztonságos platformot” hoz létre a rezsim ellenzéke és belső ellenfelei számára, hogy összehangolják erőfeszítéseiket a diktatúra megdöntése és az országnak a szabadságba és demokráciába vezető jövője érdekében.
Reza Pahlavi külföldön volt, amikor apját elűzték, egész életében az uralkodásra készítették fel, soha nem dolgozott, Amerikában él, és egy kutatás szerint az iráni teokráciát elutasítók a leginkább őt látnák az egyesült ellenzék élén.
„Büszke, ősi és állhatatos nép vagyunk” – mondta Pahlavi hétfőn egy párizsi sajtótájékoztatón. „Honfitársaimnak üzenem: eljött a mi pillanatunk. Veletek vagyok. Építsük együtt ezt az új Iránt!”
„Ma azért vagyok itt, hogy honfitársaim rendelkezésére álljak, és végigvezessem őket a béke útján” – jelentette ki.
Az 1960-ban született Reza Pahlavi 18 éves volt, amikor Iránban kitört a forradalom, ami elűzte apját, Mohammad Reza Pahlavi sahot a trónról, és hatalomba segítette Ruholláh Homeini ajatollahot, aki létrehozta a most is hatalmon lévő, Iráni Iszlám Köztársaságnak nevezett síita teokráciát.
1984-ben jelent meg Izraelben az első híradás arról, hogy Iránt már csak egy lépés választja el az atombombától, azóta 41 év telt el, ám csak mostanra jutott el a két ország közötti konfliktus odáig, hogy Izrael nyílt háborúban próbáljon pontot tenni Teherán atomprogramjának végére. Hogyan indult az iráni nukleáris program?
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.