Mitrovits Miklós: Prigozsinnal nem lennénk előrébb
A történész szerint az orosz állam csak felülről irányított „forradalmakkal” változtatható meg.
A történész szerint az orosz állam csak felülről irányított „forradalmakkal” változtatható meg.
Kiegyezett a Kremllel és elhagyta az elfoglalt Rosztov-na-Donu városát a Wagner zsoldoshadsereg vezére, Jevgenyij Prigozsin. Közte és Vlagyimir Putyin orosz elnök között állítólag a belarusz elnök, Aljakszandr Lukasenka közvetített. A Wagner nyílt lázadásának vége után mindenki azt találgatja, milyen következményei lesznek az előző napi eseményeknek.
A melegbüszkeség havában az USA-ban az LMBTQ-közösséget marketing szempontjából kiemelten kezelik a cégek, ám most többen meghátráltak a konzervatívok támadása előtt.
Az egyik legismertebb Oroszország-szakértő, Mark Galeotti szerint meglepő, hogy épp Prigozsin lázadt fel, hiszen ő a rezsim kreatúrája.
A Wagner vezére ellen az oroszok ejtenek minden vádat, az azonban egyelőre tisztázatlan, hogy mi lesz a Wagnerrel. Annyi Putyin szóvivőjének közleményéből viszont kiderült: azon Wagneresek, akik nem vettek részt a felkelésben, szerződést írhatnak alá a védelmi minisztériumban, akik részt vettek benne, azok ellen sem emelnek vádat.
Az Oroszország szakértő kétségeket fogalmazott meg.
Lignit bányászat, migráns ellenes népszavazás és gyurcsányozás - mintha csak Orbán Viktor írta volna a forgatókönyvet a szombati lengyel Jog és Igazságosság (PiS) pártjának választási nagygyűléséhez.
A korábban Putyin szövetségeseként ismert Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg parancsnoka szembefordult az orosz elnökkel és katonáival elfoglalta Voronyezst és Rosztov-na-Donu városát is. A célja: Moszkva. Június 24-e képekben.Szerkesztette: Lakos Gábor
Moszkva felé tartott és nem volt hajlandó megadni magát Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoshadsereg parancsnoka. A hadsereg és a Nemzeti Gárda (Roszgvargyija) ugyan a jelek szerint kitartott Vlagyimir Putyin államfő mellett, ám Prigozsinék olyan gyorsan haladtak előre, ami azt mutatta, nem ütköztek komoly ellenállásba. Ennek ellenére kevés volt az esélye annak, hogy Prigozsinnak sikerül elérnie célját. Szombat éjjel pedig megtörtént a fordulat: fehérorosz közvetítéssel pont kerülhetett Prigozsin lázadásának élére. Cikkünket a fejleményekkel frissítettük.
A Flightradar24 alapján az orosz elnök gépe helyi idő szerint 14 óra 16 perckor indult el Moszkvából.
Egy Twitterre felkerült kép szerint Moszkva védelmére készül az orosz hadsereg.
A feltételezések szerint egy orosz katonai helikopter tüzelhetett a Voronyezsnél található olajfinomító egyik üzemanyagraktárára.
Az ukrán elnök Twitteren ragált a Wagner-zsoldosok és az orosz hadvezetés közötti konfliktusra. Szerinte Oroszország gyengesége nyilvánvalóvá vált.
Több más országhoz hasonlóan Franciaország és Németország is jelezte, hogy szorosan figyelemmel követik az oroszországi eseményeket. Az Európai Bizottság szóvivője szerint az Európai Unió belső ügynek tekinti azt, ami Oroszországban történik.
Rácz András Oroszország-szakértő a Facebookon írt arról, min áll vagy bukuk Jevgenyij Prigozsin akciója.
A brit védelmi minisztérium szerint Jevgenyij Prigozsin akciójának sorsa azon állhat, hogy mennyire hűséges az Orosz Nemzeti Gárda Moszkvához.
„Pedáns és megfontolt. Az egyik legtapasztaltabb tábornokunk, aki nagyszerűen kezeli a váratlan helyzeteket” – így ismerik társai és alárendeltjei Olekszandr Szirszkijt, az ukrán hadsereg szárazföldi erőinek parancsnokát. Meg nem erősített források szerint ő volt az, aki kidolgozta a tavaly őszi, Harkiv környéki sikeres ellenoffenzíva tervét is.
A Guardiannek nyilatkozott két író a Librinél kialakult helyzetről. Krekó Péter az ukrán hadifoglyok ügyéről fejtette ki véleményét. A Die Presse a további uniós bővítés lehetőségeiről ír, a Daily Telegraphban pedig azt fejtegetik, az ENSZ-nek fegyvermentes övezetté kellene nyilvánítania a zaporizzsjai atomerőművet és környékét. Ezek és más témák bővebben a hvg360 nemzetközi lapszemléjében.
A Wagner zsoldoshadsereg vezére bevette Rosztov-na-Donut, és bejelentette, Moszkva felé indulnak, hogy elkapják és megbüntessék az orosz katonai vezetőket. A védelmi minisztérium szerint ez puccs, Prigozsin szerint csak igazságmenet. Putyin szerint ez hazaárulás. Szombat éjszakára fehérorosz közvetítéssel pont kerülhetett Prigozsin lázadásának élére: Putyin szóvivője közölte, hogy a hadúr elhagyja Oroszországot. Azt nem tudni, hogy a Wagnerrel mi lesz.