Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
George Bush amerikai elnök 48 órát adott Szaddám Huszein iraki elnöknek és fiainak Irak elhagyására. Az amerikai elnök közép-európai idő szerint kedd hajnalban elmondott beszédében leszögezte: ha Szaddám Huszein nem tesz eleget a felszólításnak, katonai konfliktussal kell szembenéznie. Az iraki forradalmi parancsnokság tanácsa és a Baasz párt vezetése elutasította George Bush ultimátumát. Kedden az ENSZ valamennyi fegyverzetellenőre elhagyta Bagdadot.
A Beta hírügynökség és a B92 rádió szerint a merénylet áldozatául esett szerb kormányfő, Zoran Gyingyics gyilkosai elleni hajtóvadászatban a rendőrség hétfőn előállította Szerbia legünnepeltebb popsztárját, Csecsa Raznatovicsot, a délszláv háborúkban Arkan néven elhíresült szabadcsapatvezér özvegyét.
Robin Cook, a Blair kormány volt külügyminisztere, aki hétfőig az alsóházi kormánypárti frakció vezetőjéhez hasonló tisztséget (Leader of the House) töltötte be, s ilyenként kormánytag is volt, hétfő délután bejelentette, hogy lemond miniszteri tisztségéről, mivel nem ért egyet a brit kabinet iraki politikájával - írja a BBC. Cook távozása várható volt, mivel a politikus régóta ellenezte Blair politikáját.
Szaddám Huszein elnök vagy száműzetésbe vonul, vagy erővel fosztják meg tömegpusztító fegyvereitől - áll a brit kormány hétfő esti közleményében. George Bush amerikai elnök európai idő szerint hajnali 2 órakor az amerikai nemzethez intézett televíziós beszédében felszólítja Szaddám Huszeint: távozzon vagy nézzen szembe a támadással; az iraki elnök eleve visszautasította az ultimátumot. Korábban a brit ENSZ-nagykövet bejelentette: nem viszik szavazásra a Biztonsági Tanács elé az amerikai-brit-spanyol határozattervezetet Irak leszereléséről, a három ország azonban fenntartja magának a jogot, hogy érvényt szerezzen az 1441. számú ENSZ-határozatnak.
Jasszer Arafat hétfőn vereséget szenvedett a palesztin törvényhozási tanácsban, miután a Rámalláhban összegyűlt képviselők elutasították a miniszterelnöki tisztségről kezdeményezett módosítását. Az elutasítás késleltetheti a "szavahihető" kormányfő beiktatását, amit az Egyesült Államok a független palesztin állam létrehozásának feltételeként kötött ki.
Kofi Annan ENSZ-főtitkár elrendelte a világszervezet fegyverzetellenőreinek és humanitárius segélyszervezetei munkatársainak távozását Irakból, továbbá felfüggesztette az "élelmiszert olajért" programot. Az ENSZ-ellenőrök kedden hajnalban elhagyják az iraki fővárost; ezzel a világszervezet beszünteti minden tevékenységét az országban.
Világszerte készültségben vannak a repülőterek és a kórházak a súlyos, többnyire gyógyíthatatlannak tűnő, úgynevezett atipikus tüdőgyulladás terjedése miatt, miközben turisták százai mondják le utazásaikat Délkelet-Ázsiába, ahol az eddigi, többnyire halálos kimentelű esetek előfordultak. Lapértesülés szerint a jövőben minden tüdőgyulladás-gyanús, lázas utast még helyben megvizsgálnak a ferihegyi repülőtéren.
Szerbiában és az ország határain túl is folytatódik a hajsza a Zoran Gyingyics néhai szerb kormányfő elleni merénylet megszervezésével és elkövetésével vádolt zimonyi klán ellen; eddig több mint háromszáz személyt állítottak elő.
A legújabb hírek szerint hat palesztin vesztette életét hétfőn reggel, amikor az izraeli hadsereg behatolt és tisztogató akciót kezdett a Gázai övezetben lévő nuszeirati menekülttáborban. Vasárnap egy izraeli földmunkagép halálra gázolt egy amerikai nőt.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) közép-európai idő szerint délután négy órakor ül össze zárt ajtók mögött, hogy az iraki válságról tárgyaljon. George Bush amerikai elnök előzőleg egynapos határidőt szabott a tanácsnak egy Irak elleni háború támogatására, miután az Azori-szigeteken tárgyalt Tony Blair brit és José María Aznar spanyol miniszterelnökkel. Franciaország nem fogadhat el olyan ENSZ-határozatot, amely ultimátumot fogalmaz meg Iraknak - jelentette ki hétfőn Dominique de Villepin francia külügyminiszter, Putyin orosz elnök pedig "súlyos hibának" tartaná, ha az Egyesült Államok háborút indítana Irak ellen.
A Kuvaitban állomásozó brit és amerikai alakulatok a hét végén elfoglalták támadó hadállásaikat, s a katonai akció várhatóan szerda vagy csütörtök hajnalban indul - írta katonai illetékeseket idézve a Sunday Telegraph konzervatív brit lap. Az Azori-szigeteken vasárnap este hat óra után kezdődő amerikai-brit-spanyol hármas csúcstalálkozó előtt washingtoni berkekben egyre nyíltabban vonják kétségbe egy újabb iraki határozat elfogadásának esélyét. Elemzők szerint elképzelhető, hogy az Egyesült Államok ENSZ-jóváhagyás nélkül néhány napon belül megtámadja Irakot.
Vasárnap a várakozásoknak megfelelően Zoran Zsivkovics volt jugoszláv belügyminisztert javasolta Szerbia kormányfőjévé a meggyilkolt szerb miniszterelnök pártja, a Demokrata Párt (DS). A belgrádi Újtemetőben szombaton végső nyugalomra helyezték Zoran Gyingyics szerb miniszterelnököt, akit szerdán gyilkoltak meg ismeretlenek. A magyar kormányt Lamperth Mónika belügyminiszter és Bársony András külügyi politikai államtitkár képviselte a temetésen. Közben a szerb hatóságok szombaton elkönyvelhették az első nagyobb sikert a Gyingyics gyilkosai után folytatott hajtóvadászatban: letartóztatták a zimonyi klánként ismert bűnbanda egyik vezetőjét.
George Bush amerikai elnök a hét végén az Azori-szigeteken tárgyal Tony Blair brit és José María Aznar spanyol kormányfővel az iraki válságról. A hármas csúcstalálkozó legfőbb témája az lesz, milyen közös stratégiát alkalmazzanak a Biztonsági Tanácsban a három ország által közösen benyújtott, nagy ellenállásba ütköző határozattervezet elfogadása érdekében. Nem sokkal a hármas találkozó hírének kiszivárgását követően George Bush - némileg váratlanul - sajtótájékoztatón szólította fel Izraelt, hogy a megszállt területeken már ne építsen több települést.
Zoran Gyingyics halála után Szerbia új miniszterelnökét a meggyilkolt kormányfő pártja, a Demokrata Párt (DS) fogja jelölni. A belgrádi sajtó szerint Szerbia új miniszterelnöke Zoran Zsivkovics, a párt alelnöke lesz. Közben a szerb hatóságok hozzáláttak a merénylet megszervezésével és elkövetésével vádolt zimonyi klánvezér, Dusan Szpaszojevics "Siptar" engedély nélkül épített házának lebontásához.
Zárt ajtók mögött folytatódtak csütörtök este az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) konzultációi az iraki válságról, az amerikai-brit-spanyol határozattervezetről, illetve a London által előterjesztett új, kiegészítő javaslatcsomagról, amely az ingadozó tagállamokat kívánja meggyőzni a Bagdad elleni erélyesebb fellépés szükségességéről. Diplomáciai források szerint ugyanakkor hétfő előtt nem várható szavazás a világszervezet vezető testületében.
A Fehér Ház szóvivője szerint a jövő hétre halasztódhat a szavazás a Biztonsági Tanácsban az új ENSZ-határozatról, amely zöld utat adna az Irak elleni katonai fellépéshez. Colin Powell amerikai külügyminiszter ugyanakkor jelezte, hogy a határozattervezet visszavonása is elképzelhető, miután egyelőre nem sikerült a BT támogatását megnyerni hozzá.
Jasszer Arafat palesztin elnök - az általános várakozások ellenére - elhalasztotta helyettese, Mahmúd Abbász (mozgalmi nevén Abu Mázen) miniszterelnöki kinevezését, a törvényhozó tanácsnak (parlamentnek) pedig további tanácskozást javasolt az intézmények reformjáról. Mahmúd Abbász kinevezése a várakozások szerint a palesztin politikai reformok első lépése lehet.
A Budapest Sportaréna csütörtöki átadása előtt a Fidesz kifogásolta, hogy csak egy szűk, kiválasztott kör vesz részt az ünnepségen. A Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) bejelentette: néhány hét múlva, a csarnok teljes elkészülte után nagyszabású avatóünnepséget rendeznek.
Oroszország, Kína és Franciaország sem támogatja azt a brit javaslatot, amely Iraknak konkrét feltételeket szabna a katonai csapás elkerüléséhez. A brit diplomácia egy hat feltételt tartalmazó listát igyekezett elfogadtatni az ENSZ Biztonsági Tanácsa tagjaival, abban a reményben, hogy a kompromisszumos határozatot megszavazzák; a Fehér Ház ugyanakkor annak lehetőségét is nyitva hagyja, hogy nem kér szavazást új határozatról.