szerző:
Kákos Anna
Tetszett a cikk?

Kipróbáltunk egyszer használatos és mosható szívószálakat, hogy megtaláljuk a legoptimálisabb megoldásokat a betiltott változatok helyett.

Évek óta kísértik az embereket a teknősök és fókák orrába fúródott műanyag szívószálak képei. Mivel nem csak az állatokra, de a környezetre is veszélyesek ezek a termékek, júliusban itthon is kivonták őket a forgalomból. Fenntartható alternatívából szerencsére egyre több van a piacon.

Jelenleg a papírszívószál a legelterjedtebb alternatíva: fesztiválokon, csomagolt üdítőkön és a legtöbb étteremben is ezekkel lehet találkozni. A papirszivoszalak.hu számos alternatívát kínál. Mivel az előállításához faanyag szükséges, ez elsőre mégsem tűnhet annyira környezetbarátnak, de természetesen nem erdőket vágnak ki a gyártók, hanem saját erdőgazdaságokban termesztett fákat, amiket folyamatosan újra ültetnek.

Felépítését tekintve a WC-papírhoz hasonlóan rétegekből áll, ezeknek a mennyisége határozza meg a termék minőségét. A kétrétegűek elég vékonyak és percek alatt elkezdenek szétesni az üdítőkben, míg a három vagy négy rétegűek akár több órán át is bírják. Nagyjából húsz perc után persze mindegyik felpuhul, de a masszívabb változat nem hull darabjaira és nem lyukad ki az illesztéseknél. Használat közben sem tapad az ember ajkához és a gyenge rágcsálást is kibírja, ezért ez egy jó opció lehet a gyerekeknek - persze mindez a rosszabb minőségűekre nem igaz.

A rizsszívószál - amilyet például a hazai Rizsi kínál - rizsből és tápiókából készül, emiatt a kommunális hulladék között bomlik le, nem kell külön kukába dobni, mint a papírt. Az első kortyoknál tapad egy kicsit, de ez rövid időn belül elmúlik, a folyadékban lévő része viszont gyorsan nyálkás lesz.

Juhász István András

A szívószál fala nem olyan vastag, a hvg.hu újságíróinak tapasztalata szerint már attól elkezd repedni, ha foggal megszorítja az ember. Mivel ez gyakorlatilag rizstészta, forró ital fogyasztására nem annyira alkalmas, mert 10 perc elteltével teljesen megfő és felpuhul. Hideg vízben nagyjából húsz percig bírja. Miközben puhul, apró darabkákat enged a vízbe. Ez fogyasztható, de egy áttetsző folyadéknál zavaró lehet.

Mivel a gyerekek gyakorlatilag mindent megrágnak, ami a szájukba kerül, a pontos tesztelés érdekében kolléganőnk megevett egy szívószálat. Tapasztalatai szerint „kemény állapotban hegyes, szúr és beleragad az ember fogába, nyelés közben pedig a torkot is végigkarcolja”. Harapás után annyira élesen törik a szívószál, hogy óvatos szívogatás mellett is fájdalmat okoz a nyelvnek. Persze ha nem harapjuk el, ez a probléma kiküszöbölhető.

Megkérdeztük Dr. Szűcs Zsuzsannát, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnökét az ehető szívószálak egészségre gyakorolt hatásáról. „A nyers száraztészta és így az ehhez hasonló ehető szívószál rendszeres fogyasztását elsősorban azért nem javasoljuk, mert nehezen emészthetőek. A kisebb, éretlen emésztőrendszerrel rendelkező gyermekeknél, vagy akár a valamilyen bélrendszeri gyulladásos betegséggel élő felnőttek esetén is okozhatnak hasi panaszokat, esetleg puffadást, diszkomfortérzést. Hosszabb áztatást követően a folyadékkal érintkező része felpuhul és könnyebben rágható, fogyasztható, de így sem ajánlunk napi szinten több darab elfogyasztását.”

Juhász István András

Bár a hvg.hu kifejezetten szívószálnak készült tésztaszívószálat tesztelt, amit a bareszkozok.hu-n talált, erre a használatra a teljesen hétköznapi tészta is alkalmas, a lényeg, hogy lyukas legyen középen.

Ez gyakorlatilag pont olyan, mint a rizsszívószál csak lassabban puhul fel és vastagabb a fala. Nagyjából 20 perc után válik használhatatlanná a forró folyadékban és mivel vastag, száraz állapotában viszonylag nehéz elharapni. Gyerekeknek ez egy kicsit biztonságosabb, de ha sikerül elharapni, ez is hegyesre törik, a levált darabok pedig szintén megkarcolhatják a torkot.

Miután megszívta magát, ez sem néz ki túl gusztusosan.

A zoldbolt.hu-n talált szalmaszívószál talán a legtermészetesebb megoldás, hiszen ez a búza levágott és sterilizált szára. Emiatt nem kell komposztáló vagy mesterségesen előidézett környezet a lebomlásához.

Használat közben nem tapad az ember ajkához, de egy rostos gyümölcslé elfogyasztásához túl keskeny és a sima folyadékokat is nehezebb felszívni vele, mint a szélesebb változatokkal, persze azért ez még kivitelezhető.

Juhász István András

A szalmaszívószál legnagyobb negatívuma a sérülékenysége, a csomagolásból kiszedve bármelyik száron lehetnek apró repedések, amiken könnyen kijön a folyadék. Emellett az óvatos harapások is végzetesek lehetnek a terméknek. Előnye viszont, hogy nem változik meg az állaga és a formája a használat során. Egy koktélba például jó választás, nyugodtan beszélgethetnek fölötte a vendégek, nem deformálódik el, de a vendéglátóhelyeken azért érdemes többet kirakni az asztalra, hogy az esetleges sérüléseknél le tudják cserélni a szívószálat a vendégek.

Gyerekeknek nem túl ideális, mert semmilyen szinten nem bírja a rágicsálást, azonnal szétesik, a száraz búzaszár pedig megszúrhatja a szájat vagy a torkot.

A hvg.hu egyszer használatos szívószál tesztjének szubjektív győztese a papír szívószál lett, mert bár a szalma élettartamban megelőzi, ez nem annyira törékeny és egy pár órát azért ez is bírja. A tesztelt termékek közül, a hiedelmekkel ellentétben egyiknek sem volt mellékíze.

Mi a helyzet a bioműanyaggal?

Létezik egy olyan műanyag szívószál, amelyet még nem vontak ki a forgalomból, ez a PLA. A kezeletlen fa és rostszál zúzalékból készült termék átmenetet jelent a műanyag és a környezetbarát szívószálak között, mert ipari komposztálóban 28 nap alatt megkezdődik a lebomlása, miközben kialakítása és anyaga a műanyag szívószálra emlékeztet. Viszont a fűbe dobva ez is szennyezi a környezetet, ráadásul a műanyagot már lehet szelektíven gyűjteni, ami a PLA-ról nem mondható el. „A jogszabályok nem tesznek különbséget a hagyományos és a biológiailag lebomló műanyagok közt. Az útmutató és a SUP irányelv alapján a PLA-ból készült egyszer használatos műanyagtermékek forgalomba hozatala is tiltott lesz” - osztotta meg a hvg.hu-val az ITM-től kapott állásfoglalását az egyik viszonteladó.

AFP / Eric Baradat

Magyarországon a Vilhemp termékei tartalmaznak PLA-t, de nincsenek betiltva, mert többször is felhasználhatóak. „Elkopásuk után nem szabad a műanyag hulladékba helyezni őket, hanem a kommunális hulladékgyűjtőbe kell dobni, ahol nem terhelik jobban a környezetet, mint egy darab faág” – mondta Rédey Soma társtulajdonos. A hagyományos műanyag termékek használatából származó hulladék esetében a legnagyobb problémát a mikro műanyagok keletkezése jelenti. „Ezek a termékek kommunális hulladékként sem keletkezik mikroműanyag, így akár a táplálékláncba kerülve sem okoznak problémát, de elégetésük során sem kerülnek veszélyes anyagok a légkörbe. Jelenleg van olyan szolgáltatásunk, hogy azokon a helyeken, ahol a termékeinket használják és használat után külön gyűjtik, onnan elvisszük őket és ipari komposztálás céljára leadjuk” – mondta a cégalapító.

Ez a szívószál nagyjából úgy néz ki, mint a műanyag változat, csak masszívabb. Mivel a rágcsálást is túléli és nem válnak le belőle darabok a folyadékban, ez is jó opció lehet a gyerekeknek. 45C° fölött összeolvad a termék, ezért csak kézmeleg italokkal használható.

A többször használható opciókat is kipróbáltuk

A szintén a Zöldbolt kínálatában elérhető fém szívószál egy népszerű alternatíva, ami hideg és meleg italokban is egyaránt használható, az ital hőmérsékletét csak a folyadékban lévő része veszi át a szívószálnak, a teteje nem. Kellemetlen érzés lehet, mikor a fogakhoz koccan a fém, de ha az ujjaink közé vesszük, ez a probléma is megszűnik. Gyümölcsturmixokhoz a keskenysége miatt nem alkalmas, de egy rostos gyümölcslé még átfolyik rajta.

Juhász István András

Talán ez a legpraktikusabb mosható opció, mert strapabíró és biztonságos, nem lehet elharapni és akkor sem törik el, ha elejtjük.

Üvegből készült szívószálra a glas-shop.net-en bukkantunk: bár nagyon elegánsan néz ki, csak azokban a háztartásokban használható, ahol nincsenek gyerekek.

A hvg.hu mintaszívószála a forró és a jéghideg italokat is bírta, de ezt érdemes minden esetben elolvasni a gyártó honlapján mert a termékek között lehetnek eltérések. Bár ijesztőnek tűnik egy vékony üveget szájba venni, a három mosható opció közül ez adja a legjobb élményt, könnyen becsúszik az ember szájába és nem kellemetlen, ha összekoccan a fogakkal.

Juhász István András

Mellesleg ez a legszebb, szélessége miatt a kisebb gyümölcsdarabokat is fel lehet vele szívni. Az átlátszósága megkönnyíti a tisztítást, nem kell azon aggódni, hogy belerohadt valami, amit nem látunk. Az egyetlen hátránya a törékenysége, ami miatt a harapások erősségére is oda kell figyelni.

A bambusz szívószállal a forgalmazó naturbambusz.hu ajánlása alapján hideg és meleg üdítőket is lehet fogyasztani. A másik kettőnél gyorsabban elkopik, de így is több száz alkalommal használható, az élete végén pedig be lehet tenni a komposztálóba, mert lebomlik. Az anyaga "pandabarát", azaz egy olyan fajta bambusz, amit nem esznek meg a pandák. Nem tapad az ember ajkához és szélessége miatt a gyümölcsdarabok is felszívhatóak vele, de a folyadékban lévő része egy idő után megdagad, ezért használat után mindenképp ki kell szárítani.

Juhász István András

A hvg.hu tesztjének győztese a fém szívószál lett, ami hosszabb élettartalmú, mint a bambusz és biztonságosabb, mint az üveg, de felnőtt fogyasztóknál mindhárom alternatíva remek megoldásnak tűnik. Aki a természetességet szereti, az válassza a bambuszt, aki pedig az eleganciát, az az üveget. A mosogatógépet mindhárom változat túlélte, mellékíze pedig ezeknek a termékeknek sem volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!