Tetszett a cikk?

Mi magyarok nem vagyunk kompatibilisek azzal, hogy áldozatokat hozzunk a környezetünkért, vagy senki nem tud túllépni önmagán? Milyen példa, visszaigazolás kell, hogy komolyan vegyük a saját fenntarthatóságunkat is? Miért ne mentegetőzzünk azzal, hogy nem ér semmit a saját vállalásunk? Miért lehet hasznot hajtani a zöldellenességből? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ fenntarthatósági podcastunkban.

Hiába hangos a figyelemfelhívás és a segélykiáltás, továbbra sem veszik elég komolyan a nyugati társadalmak a fenntarthatóságot, sőt: sokan abban látnak hatalmi-politikai hasznot, hogy ellene hergelnek.

De mi a belső akadálya annak, hogy megtegyük az első lépést? Van-e köze ennek a magyar társadalom individualizmusához, vagy mindannyiunk elméje hasonlóan működik? Hogyan érdemes belekezdeni a tudatos életvitelbe? És meddig lehet kampányolni valami mellett anélkül, hogy elidegenítenénk másokat?

 

Antal Éva és Csizmadia Máté
Reviczky Zsolt


Ezekről beszélgetett Nagy Iván László fenntarthatósági podcastunkban Antal Éva környezettudatos tartalomkészítővel, humánökológia mesterszakos hallgatóval, akit a legtöbben Vászonzsákoslányként ismerhetnek, valamint Csizmadia Máté agrármérnök és pszichológussal, a Zöld Pszichológia blog szerzőjével.
  • 0:46: Mennyire nehezíti meg Magyarországon a fenntartható életmód népszerűsítését a társadalom erős individualizmusa? Nem nyitottak vagy túl sok az akadály, túl kevés a visszaigazolás?
  • 2:48: Mik a leggyakoribb akadályok?
  • 4:30: Hogyan látja a hajlandóság kérdését valaki, aki amúgy erre nyitott emberekkel interaktál?
  • 6:55: Reménykedhetünk abban, hogy a mostani fiatalok döntéshozói pozícióban majd változtatnak, vagy ez túl késő?
  • 7:52: Hogyan lehetne elérni, hogy ne niche téma legyen a környezettudatos életmód? Máshol hogy csinálták?
  • 9:58: Mik a fenntartható életmód „kapudrogjai”? Melyek azok a lépések, amelyek segítenek elmélyülni és egyre tudatosabban élni?
  • 11:55: Hogyan lehet meggyőzni embereket arról, hogy fontos a saját klímatudatosságuk, miközben a klímaváltozásnak kiemelt okozói a fosszilis energiából élő országok és nagyvállalatok? Miben segít a személyes tapasztalat, hogyan láthatjuk kicsiben, hogy van hatása a cselekedeteinknek? Miért nem kell tökéletesnek lenni?
  • 15:48: Milyen szerepe lenne a mindenkori államnak a környezettudatosságban?
  • 22:15: A nyugati világban sok helyen elkezdődött egyfajta ellenhatás, túlcsordulás és szembefordulás a zöld célokkal; szép sorban állnak a zöld városi átalakítások, a benzines autózás korlátozása, a nem fenntartható termékek betiltása ellen tiltakozók. Emögött hatalmi-politikai haszonlesés van, vagy valóban nehezen adaptálódnak a társadalmak az új elvárásokhoz?
  • 28:58: Hogyan lehet úgy akaratosnak lenni a klímakérdésben, hogy ne váltson ki visszahatást, mint ahogy például a Just Stop Oil akciói?
  • 36:45: Hogyan lehet jóra használni a klímaszorongást?
    HVG

    HVG-előfizetés digitálisan is!

    Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!