szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Budapest éves költségvetése 380 milliárd forint. E gigantikus összeggel ma már csak fejlett informatikai rendszerek segítségével lehet jól gazdálkodni. Érdekes módon eddig (a közigazgatásban) semmiféle szabvány nem írta elő, hogy ezeknek a rendszereknek miféléknek kell lenniük. A fővárosban ennek véget vetettek.

Lezárult a Főpolgármesteri Hivatal (FPH) Rendszerfejlesztési Technológiai Szabványának fejlesztése, amely 2004 júliusában indult, és a Grepton Informatikai Rt., valamint az FPH közös munkájával jött létre. Mára a mintegy 300 szervezetet magába foglaló hivatal irányítása elképzelhetetlen korszerű informatikai támogatás nélkül.

„Az alkalmazásfejlesztés szabványosítása nagymértékben hozzájárulhat, hogy a 2005-ben több mint 600 millió forintot kitevő beruházások értékálló, egységes, az önkormányzat hivatalának működését hatékonyabbá tevő informatikai rendszert eredményezzenek. Megítélésem szerint hasonló projektekre lenne szükség az államigazgatás egyéb területein is annak érdekében, hogy az államigazgatás információs rendszere képes legyen megfelelni korunk kihívásainak" – mondta Hetényi László, a Főpolgármesteri Hivatal Informatikai Ügyosztályának vezetője. A Rendszerfejlesztési Technológiai Szabvány kialakítását célzó projekt tavaly júliusban indult és mostanra zárult le.

Az FPH-ban - számos más közigazgatási szervezethez hasonlóan - az informatikai fejlesztések döntően külső erőforrásokra támaszkodva, közbeszerzési eljárások útján valósulnak meg. Általános tapasztalat, hogy az informatikai beszerzések sokszor nem, vagy nem pontosan érik el a kívánt célt. Ennek számos oka közül döntő a megfelelő módszertan és eljárási szabályok hiánya, vagy be nem tartása, ami aztán e rendszerek dokumentálatlanságához vezet, és így követhetetlenné, ellenőrizhetetlenné válnak a beruházások.

Mindezek együttesen arra indították az FPH-t, hogy informatikai beruházásai értékállóságának garantálása, a pénzügyi keretek optimális felhasználása érdekében szabványosítsa az informatikai fejlesztések folyamatát. Ennek érdekében egy olyan szabványt alkotott, mely szavatolja a létrejövő alkalmazások egységes informatikai rendszerként történő működését.

„Amíg ez a szabvány nem készült el, addig arra voltunk kényszerítve, hogy az informatikai cégek feltételei és módszertana szerint dolgozzunk egy-egy fejlesztési projekten. Most kiépült a hazai pálya, s már képesek vagyunk megmondani, hogy mire van szükségünk, s azt milyen körülmények között szállítsák le nekünk, azaz melyek a szabályok amelyek a mi pályánkon érvényesülnek. Ennek remélhetőleg az lesz a következménye, hogy a fővárosi informatika az egészségügyi rendszertől kezdve, az adórendszeren át, a beruházási rendszerig egységes integrált egészként működik majd. Mivel ez egy végtelenül komplex rendszer, csak a gyakorlati tapasztalatok megszerzése után mondhatjuk ki, hogy sikerrel jártunk-e, körülbelül egy év múlva” – mondta Hetényi László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Itthon

SZDSZ: Demszky maradjon főpolgármester

Horn Gábor, az SZDSZ ügyvivője szerint pártjának az az érdeke, hogy Demszky Gábor főpolgármester maradjon. A fővárosi közigazgatási hivatal új vezetője úgy foglalt állást: a főpolgármesteri tevékenység nem egyeztethető össze az EP-képviselői megbízatással.

MTI Itthon

Az SZDSZ cáfolja Kóka főpolgármester-jelöltségét

Az SZDSZ határozottan cáfolja, hogy a koalíció főpolgármesternek Kóka Jánost jelölné, cserébe pedig megszavazná Szili Katalin köztársasági elnökjelöltségét. Demszky Gábor főpolgármesternek ugyanakkor több kerületi szervezet is jelezte, szívesen látnák a párt budapesti elnöki posztján.

Itthon

Főpolgármesteri vizsgálat indul a rakparti tömegsírokról

Demszky Gábor főpolgármester Tiba Zsolt főjegyzőt kérte fel a tömegsírt illető kérdéskör teljes kivizsgálására. A vizsgálat eredményétől függ, hogy végeznek-e próbaásatást az újpesti rakpart állítólag 1944 és 1945 fordulóján keletkezett tömegsírjainak területén.