szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Számítógépes programot hív segítségül a londoni Scotland Yard, amely összeállítja azoknak a listáját, akikből nagy valószínűséggel válhatnak gyilkosok.

Belelátnak a fejekbe?
A program nem a többszörösen visszaeső bűnözőkre összpontosít, hanem a látszólag teljesen hétköznapi emberekre, akik a közeljövőben nagy valószínűséggel valamilyen komoly bűncselekményt követ(het)nek el - olvasható a Membrana című orosz hírportálon.
 
A szakemberek azt az óriási adathalmazt dolgozzák fel és rendszerezik, amely botrányos válások, munkahelyi afférok miatt jutott különböző emberekről a volt házastársak, munkáltatók, ismerősök révén a Scotland Yard birtokába. Az elemzés alapján elkészítik az érintettek pszichológiai profilját és prognosztizálják a várható cselekedeteiket.
 
A Scotland Yard az állampolgárok jelentős hányadát szeretné átvilágítani, s megtalálni a száz legveszélyesebbet, akiknél a legnagyobb a valószínűsége, hogy a közeljövőben gyilkosságot követnek el.
 
Hasonló módszert korábban a New Yorkban alkalmaztak, ahol a számítógép megjósolta egy utcai rablótámadás helyét és idejét: a rendőrség kiszállt a helyszínre, mégpedig épp jókor, hogy "munka közben" kapcsolja le a jómadarat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Tech

Az emberi agy működése befolyásolható, de nem könnyen

Megtanulhatjuk-e érzékelni agyműködésünket? – ezt a kérdést tette fel két magyar kutató. Arra jutottak, hogy az érzékelés korlátozottan lehetséges, a befolyásolás azonban csak nagyon körülményesen és korlátozottan mehet végbe.

MTI/hvg.hu Tech

A zenei gyakorlat hatékonyabbá teszi az agyműködést

A zenészek agya jobb hatásfokkal, gyorsabban dolgozza fel a hangjelenségeket, így a zenei képzés segíthet a nyelvi képességek fejlesztésében is, és hasznos lenne, ha az olvasással-számolással azonos súllyal szerepelne a kisiskolások tanrendjében.