szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Irmgard Furchner több ezer fogoly halálát segítette a vád szerint.

Irmgard Furchner 18 évesen lett a stutthofi koncentrációs tábor parancsnokának a titkárnője. Most évtizedek után ő az első nő, akinek a harmadik birodalom idején elkövetett bűncselekmények miatt kell bíróság elé állnia.

Furchner ma 96 éves, de mivel a vád szerint elkövetett bűncselekmények idején csak 18 volt, ezért fiatalkorúként fognak majd ítéletet hozni az ügyében egy Hamburg melletti bíróságon. Irmgard Furchner jelenleg egy idősotthonban él, csakhogy a tárgyalás előtt elszökött onnan.

A tárgyaláson várhatóan vallomást tesznek majd a Gdanskhoz közeli koncentrációs tábor egykori foglyai. A volt titkárnőt azzal vádolják, hogy 11 412 esetben segítette a gyilkosságokat, további 18 esetben pedig gyilkossági kísérleteket.

Az ügyészeknek azt kell majd bizonyítaniuk a tárgyaláson, hogy a táborparancsnok, Paul Werner Hoppe titkárnőjeként milyen mértékben járult hozzá a tömeggyilkosságokhoz. Az ügyvédek szerint ugyanakkor, valaki, aki az íróasztal mögött olvasta, írta és szelektálta a leveleket és a táviratokat, miközben fizikailag senkit sem bántott a táborban, nem vonható felelősségre több ezer fogoly meggyilkolásáért.

A Gdansktól 37 kilométerre található stutthofi koncentrációs tábort 1939-ben hozták létre a nácik, először civil fogolytábor volt, később alakították át koncentrációs táborrá. 28 országból több mint százezer zsidót és politikai foglyot tartottak itt fogva, közülük 65 ezer embert meggyilkoltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vándor Éva Kult

Auschwitzban minden túlélő átélt valamit, amiről képtelen beszélni

Ott voltunk Auschwitz nyitásakor és zárásakor – mondhatták el magukról a holokauszt első női transzportjának túlélői. A csaknem ezer, Szlovákiából elhurcolt lány és fiatal nő történetéről mégis alig tudunk valamit. Egy nemrég megjelent könyvből a lányok sorsával párhuzamosan a haláltábor gépezetenének a működésébe is betekintést kapunk. Egy olyan folyamatba, amelynek a végén ezek az emberek csak azt tudták mondani: „olyasmivé váltunk, amire nincsenek szavak”.