szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy friss kutatás szerint sokan olyan sokáig távol tartják a közösségi oldalaktól a saját gyerekeiket, amilyen sokáig csak tudják.

A brit 16 és 24 év közötti fiatalok úgy érzik, a közösségi média többet árt, mint használ – írja a brit The Times egy friss kutatás alapján.

A nagyjából 1700 fiatal megkérdezésével készült felmérést két brit kutatócsoport végezte, és arra jutottak, hogy a fiatalok körülbelül 62 százaléka támogatná a közösségi médiafelületek szigorúbb ellenőrzését, mert úgy érzik, a Facebook és más platformok kevésbé biztonságosak a számukra, és sokkal nagyobb arányban okoznak függőséget, mint öt évvel ezelőtt.

Sokan megbánták, hogy túl sok időt töltöttek gyerekként a közösségi oldalakon és a telefonjuk képernyőjére meredve. Többen arról beszéltek a kutatásban, hogy várhattak volna még a közösségi médiába belépéssel, és a saját gyerekeiket majd távol tartják tőle amilyen sokáig csak lehet.

Hatvan százalékuk arról vallott, hogy a túl sok okostelefonozás miatt romlott az alvásminőségük,

  • 57 százalékuk szerint a figyelmük,
  • 40 százalékuk szerint csökkent az önbizalmuk,
  • szintén nagyjából 40 százalék érzi úgy, hogy befolyásolja a mentális egészségüket, és a munkájukra vagy a tanulásra is negatív hatással van a közösségi média,
  • 9 százalékuknak pedig a baráti kapcsolatai mentek rá a túlzott online jelenlétre.

A fiatalokat sokszor online zaklatják, valótlan, filterekkel felturbózott szépségideálokat látnak maguk előtt, amiket aztán megpróbálnak követni.

A megkérdezettek szerint a tinédzserek mentális egészségére a közösségi média gyakorolja a legnegatívabb hatást. A kutatásban részt vevőknél figyelembe vették a nemüket, a politikai szemléletüket és az iskolázottságukat is.

Kiderült az is, a fiataloknak csupán kis része érzi úgy, hogy lehetetlen kilépni a közösségi médiából, ha egyszer az ember odatévedt, 70 százalékuk szerint azonban sok nehézséggel járna, ha megpróbálnának szakítani a ezekkel a platformokkal.

A Z generációs fiatalok csaknem 74 százaléka – többnyire a fiatal nők – szorgalmazzák a közösségi oldalak szigorúbb ellenőrzését. Mindössze 17 százalékuk látja úgy, hogy nincs szükség változtatásra. A kutatásban arra is rákérdeztek, megkerülték-e a szüleik közösségi médiára vonatkozó intelmeit, amire a résztvevők 84 százaléka válaszolt igennel.

(Nyitóképünk illusztráció.)

Polyák Gábor: A hazudozás és a gyűlölködés szabadsága

Mi a szólásszabadság, hol húzódnak a határai, és mikortól beszélhetünk cenzúráról?

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!