szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

10 év és egymilliárd dollár eredménye lehet a legújabb antibiotikum, ami akár a szuperbaktériumok ellen is hatásos lehet. A gepotidacin nem lesz csodaszer, de így is jelentős szereplő lehet a gyógyszeripar válaszában a szuperbaktériumokra.

A brit mamutgyógyszercég, a GlaxoSmithkline Plc egyik kutatója, Neil Pearson közel tízévnyi tudományos kutatómunka után valószínűleg előállította az egyik első új antibiotikumot, amire több mint 30 éve nem volt példa – írja a Bloomberg. A gepotidacint a szuperbaktériumok ellen vetnék be, amik ellen a hagyományos antibiotikumok teljesen használhatatlannak tűnnek. Az új fejlesztéssel a bioterrorizmussal szemben is fel lehetne venni a harcot. Jelenleg nyolc új antibiotikum-osztály létezik kísérleti állapotban az egész világon. Új antibiotikumot viszont 1984 óta nem sikerült létrehozni.

A GlaxoSmithKline-on kívül már csak nagyon kevés cég maradt az antibiotikum-fejlesztés területén, miután ebben a hónapban az AstraZeneca is lezárta ezirányú tevékenységét és eladta az antibiotikum-üzletágát a Pfizernek. A feljesztésben azonban amerikai közpénz is van, mivel a védelmi minisztérium egyik hivatala (Defense Threat Reduction Agency) és az egészségügyi minisztérium egyik kiemelt gyógyászati fejlesztésekért felelős osztálya (Biomedical Advanced Research and Development Authority) együtt közel 240 millió dollárral szálltak be.

A gepotidacin valószínűleg nem lesz hatásos minden szuperbaktérium ellen, de már így is óriási eredmény lenne, ha létezne egy antibiotikum, amivel néhány típust kezelni lehet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!