Cikatridina
Cikatridina
Tetszett a cikk?

A fájdalmat szexuális aktus közben minden ötödik nő legalább egyszer átéli élete során. Mivel sokaknál szégyenérzettel társul, ezért az esetek többségében nem fordulnak orvoshoz. Összeszedtük a lehetséges okokat és a megoldási lehetőségeket.

Az első és legfontosabb dolog, hogy ne hagyjuk annyiban! Mindenképpen osszuk meg a partnerünkkel, hogy fájdalmas a szexuális együttlét, ne viseljük el a fájdalmat, ez nem természetes velejárója az intim együttléteknek! A következő lépésben pedig – ha van rá lehetőségünk – olyan orvoshoz menjünk, akiben megbízunk, akivel szemben nincsenek rossz érzéseink. Készüljünk előre kérdésekkel, akár írjuk fel őket, hogy biztosan megkérdezzük a legfontosabbakat!

Fájdalom az ágyban: milyen okai lehetnek?

Nagyon sok nőt érint, különböző életszakaszokban vagy élethelyzetekben felmerülhet ez a probléma és nagyon sokféle oka lehet.

  • Az előjáték hiánya: nagyon gyakori, hogy az elégtelen izgalmi szint fájdalmat okoz, ezért is fontos megfelelő időt szánni az előjátékra. Fontos, hogy a nők teste fel tudjon készülni a behatolásra, hiszen nedvesedés nélkül valóban nagyon fájdalmas lehet az intim együttlét.
  • Mellékhatás: bármilyen életkorban előfordulhat, hogy bizonyos gyógyszerek – fogamzásgátlók, allergiaellenes szerek, antidepresszánsok – mellékhatásaként a hüvely nedvesedése nem megfelelő. Ezt jó tudni, hiszen ilyenkor a probléma nagyon egyszerűen kezelhető.
  • Menopauza: változókorban – amely akár a negyvenes éveink elején is elkezdődhet – az ösztrogéntermelés csökkenése hüvelyhámsorvadással és csökkent váladéktermeléssel jár, ami fájdalmas együttlétekhez vezet. A probléma rendkívül gyakori a változókorban, minden második nőt érint.
  • Anatómiai eltérések: nagyon ritkán beszélünk arról, hogy a partnerek közötti anatómai eltérések is okozhatnak fájdalmas szexet. A túl nagy vagy túl vastag pénisz irritációt vagy sérülést okozhat: a kellemesebb szexuális élmény érdekében ilyenkor is mindenképp őszinte kommunikációra van szükség a partnerrel.
  • Gyulladásos állapotok: a hüvelyi vagy húgyúti fertőzések gyakran fájdalmat okoznak szex közben, ilyenkor antibiotikumok vagy más kezelések segíthetnek az alapbetegség gyógyításában. A mélyebb, alhasi fájdalom oka húgyhólyaggyulladás, kismedencei gyulladás, endometriózis, méhfibróma, petefészekciszta, bélbetegségek, daganatos betegségek vagy akár a méh előreesése is lehet.
  • Endometriózis: sajnos az endometriózisban szenvedők sokszor erős hüvelyi fájdalmat tapasztalnak, amely a behatolás során súlyosbodhat, általában sok síkosító használatát javasolják az orvosok, ugyanakkor ez nem jelenti a végleges megoldást a fájdalom kezelésére.
  • Vaginizmus: a vaginizmus kezelése nagyon nehéz, sok oldalról meg kell vizsgálni a problémát, és testi-lelki oldalról is megnézni, mi okozhatja. A vaginizmussal élőknek nehézséget okozhat az együttlét, mivel ilyenkor a hüvelyi izmok összehúzódnak, és nem engedik a behatolást.
  • Hüvelyi traumák: ezek olyan sérüléseket vagy károsodásokat jelentenek, amelyek a hüvelyben vagy környékén következnek be. Ezek a traumák számos okból adódhatnak, és különböző súlyosságúak lehetnek. Néhány gyakori példa: a különböző szülési sérülések, egyes sebészeti beavatkozások, sport- és baleseti sérülések, erőszak.

A fájdalmas együttlét kezelési lehetőségei

A felsorolt okokból látszik, hogy sokféle módon lehet kezelni a fájdalmas intim együttléteket. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy azért is nagyon fontos az őszinte kommunikáció a partnerünkkel és a kezelőorvosunkkal, hogy minél hamarabb megtaláljuk az okokat, és így a megfelelő kezelést.

  • Gyógyszerek és/vagy gyógynövények: a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek segíthetnek enyhíteni a szexuális fájdalmat. Egyes gyógynövények pedig támogatják a női nemi szerveket, a női egészséget általánosságban.
  • Helyi kenőcsök és krémek: hüvelyszárazság vagy irritáció esetén helyi kenőcsök vagy hidratáló krémek alkalmazása segíthet enyhíteni a fájdalmat és fokozni a komfortérzetet.
  • Pszichoterápia: ha a fájdalom pszichológiai vagy érzelmi okokból, például szexuális traumából vagy szorongásból fakad, a pszichoterápia segíthet a gyógyulásban. A terapeuta segíthet feldolgozni a traumát, megoldani a szorongást vagy megerősíteni az önbecsülést és az önbizalmat. Ez akár csoportterápia is lehet, ahol hasonló problémákkal szembesülő nők között oldhatjuk fel a szorongásainkat.
  • Kommunikáció és tanácsadás: a nyitott kommunikáció a partnerrel, valamint a szexuális tanácsadás és a párterápia segíthet az olyan problémák megoldásában, mint a kommunikációs hiányosságok vagy az eltérő szexuális igények.
  • Életmódbeli változtatások: néha az életmódbeli tényezők, például a dohányzás vagy az egészségtelen étrend is hozzájárulhat az aktus során érzett fájdalomhoz. Az életmódbeli változtatások, mint a dohányzásról való leszokás és az egészséges étrend bevezetése, segíthetnek normalizálni a test működését és csökkenteni a gyulladást, így enyhítve az intimfájdalmat.

Fontos megérteni, hogy minden eset egyedi, és az egyes kezelési lehetőségek hatékonysága eltérő lehet az egyén számára. A szégyenérzettől való megszabadulás, alapos orvosi vizsgálat és egy szakemberrel való együttműködés segíthet megtalálni a legmegfelelőbb kezelési tervet.

Phytotec Hungária Bt.


Az oldalon elhelyezett tartalom a Cikatridina forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre, előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.