szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Negatív figyelőlistára helyezte a szuverén magyar adósi besorolásokat szerdán a Standard & Poor's, a pénzügyi szektorban halmozódó finanszírozási nyomásra hivatkozva. A nemzetközi hitelminősítő Ukrajna besorolásait is negatív felülvizsgálat alá vette.

A Magyarországot érintő intézkedés a hosszú és rövid futamú "BBB plusz/A-2" szuverén adósosztályzatokra, illetve a Budapestre külön érvényben tartott, azonos szintű besorolásokra érvényes. Az S&P ezekre az osztályzatokra már a márciusi népszavazás óta negatív kilátást tart érvényben. A nemzetközi hitelminősítői gyakorlatban a negatív kilátás rendszerint hosszabb időtartamra szól, feloldása - akár az osztályzat rontásával, akár a kilátás visszajavításával - másfél-két évig is eltarthat. A Standard & Poor's azonban szerda este jelezte, hogy a most bejelentett negatív felülvizsgálat eredményét még az év vége előtt közli.

A hitelminősítő szerda késő esti londoni közleménye szerint a lépés tükrözi a cég azzal kapcsolatos aggodalmát, hogy a pénzügyi szektorban mind nagyobb finanszírozási nyomások érvényesülnek, és ezek érdemben növelhetik a teljes államadósságot a GDP-érték 67 százalékát kitevő jelenlegi szintről. Az S&P szerint a hazai és a külföldi tulajdonú bankok meredeken megemelkedett finanszírozási költségekkel és beszűkült nemzetközi piaci hozzáféréssel küszködnek. Ezeknek az intézményeknek a meggyengült finanszírozási profilja nemcsak az ipari világban zajló jelenlegi hitelpiaci felfordulás eredménye, hanem belső okokra is visszavezethető.

A hazai hitelállomány az elmúlt években gyors ütemben a GDP 64 százalékára emelkedett. A növekedés jelentős hányadát devizaalapú hitelek adták, amelyeket nagyrészt a külső adósság növelésével finanszíroztak; egyedül a pénzügyi szektor küladóssága a GDP-érték 34 százalékát tette ki tavaly, áll a Standard & Poor's elemzésében.

Az S&P 2006 nyarán, a költségvetési takarékossági csomag akkori ismertetése után rontotta az addigi elsőrendű "A mínusz"-ról a jelenlegi, közepes befektetői ajánlású "BBB plusz"-ra a hosszú futamú magyar adósosztályzatot, arra a véleményére hivatkozva, hogy a kormány intézkedési tervének hatása elmaradt a költségvetés helyzetében akkor megismert romlás mértékétől. A hitelminősítő annak idején a leminősített osztályzaton is fennhagyta a további besorolásrontást valószínűsítő negatív kilátást.

Ezt azonban már annak az évnek a decemberében visszajavította stabilra, a költségvetési program addig ismertté vált újabb részleteire és a végrehajtás melletti kormányzati elkötelezettségre hivatkozva. Az S&P a stabilra visszajavított kilátást az idei márciusi népszavazás után rontotta ismét negatívra; ezt tetézte most meg a besorolások negatív kihatású figyelőlistára helyezésével. A hitelminősítő szerda este Ukrajna mélyen spekulatív, "B plusz/B" szintű szuverén devizaadósi, és a helyi valutában fennálló kötelezettségek szintén befektetési szint alatti, "BB mínusz/B" osztályzatait is negatív felülvizsgálat alá vette.

Az S&P indoklásában kiemelte, hogy a dollárban számolt ukrán folyómérleg-hiány 2008 első felében a hatszorosára, 6,8 milliárd dollárra - a GDP-érték mintegy 7 százalékára - emelkedett, és a bruttó külső finanszírozási igény a következő tizenkét hónapban eléri az ukrán devizatartalék 147 százalékát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

S&P: Magyarország nincs a legsebezhetőbb országok között

Az összes felzárkózó térség közül a tágabb értelemben vett Kelet-Európa szuverén adósai a legsebezhetőbbek a globális hitelválság esetleges további súlyosbodásának hatásaitól, áll a Standard & Poor's hétfőn Londonban kiadott elemzésében, amely szerint Magyarországnál vannak jóval sérülékenyebb felzárkózó térségi gazdaságok is.

MTI Gazdaság

S&P: árthat Kelet-Európának az amerikai lassulás

Az amerikai és a világgazdaság romló növekedési kilátásai komoly kihívások elé állíthatják a felzárkózó Európa tőkeszomjas gazdaságait, különösen a nagy egyensúlyhiányokkal küszködőket, mint például Izland és a balti köztársaságok, mert elapadhatnak a külső tőkeforrások, áll a Standard & Poor's szerdán Londonban kiadott elemzésében. Magyarországot a vizsgált országcsoport érzékenyebb tagjai közé sorolta.

MTI Gazdaság

S&P: Magyarország "kísértéseknek" van kitéve

Leálltak a feltörekvő Európa adósminőségi besorolásaiban 2000 óta érvényesült pozitív folyamatok, mondták csütörtökön Londonban a Standard & Poor's szakértői, akik a magyarországi adócsökkentési tervek kapcsán a kormányra ható költségvetési "kísértésekről" beszéltek.