szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az INA részvényeinek keddi és szerdai tőzsdei kereskedelme spekulatív és nem transzparens módon zajlott, ezért a horvát tőzsdefelügyelet, a Hanfa akár érvénytelenítheti is az elmúlt két nap során között ügyleteket – közölte Szollár Domokos, a Mol horvátországi szóvivője a Business.hr beszámolója szerint. A tőzsdefelügyelet szerint szó sincs manipulációról, legalábbis nem a nyugdíjalapok részéről.

A Mol azt állítja, hogy nem tudja, ki áll a spekulatív kereskedelem hátterében, de a szóvivő azt is kiemelte, hogy ilyen tulajdonosokkal nem kívánnak semmiféle kapcsolatban lenni. Arra a kérdésre, hogy az INA-részvények árfolyamának látványos (több mint 60 százalékos) emelkedése a nyugdíjpénztárak részvénypiaci aktivitásának köszönhető-e, Szollár azt válaszolta, hogy amennyiben ez így van, a nemzetközi tőzsdei szabályok értelmében üzletelésüknek transzparensnek kell lennie, és figyelniük kell arra, hogy miként fektetik be az állampolgárok pénzét.

A Business.hr emlékeztet arra is, hogy az elmúlt két napban intenzív kereskedelem folyt az INA részvényeivel, amelyek értéke ma már a 2830 kunát is elérte (meghaladva a Mol 2800 kunás felvásárlási ajánlatát). Csütörtökig azonban hivatalosan nem tudható, hogy ki vásárolta az INA részvényeit, mert akkor hozzák nyilvánosságra a társaság tulajdonosi körében történt változásokat. A sejtések szerint a nyugdíjalapok állnak a spekulatív akció hátterében, amelyek a kormány ösztökélésére vásárolnak, de a horvát kormány hivatalosan mindeddig nem kommentálta az ügyet.

Túry Gergely

Ante Samodol, a horvát pénzügyi és tőzsdefelügyelet, a Hanfa vezetője szerint az INA-részvények tegnapi és mai  kereskedelme során nem volt szó az árfolyam manipulációjáról, illetve a Mol elleni spekulációról. Samodol ezt Szollár Domokos, a Mol horvátországi szóvivőjének szerdai nyilatkozatára reagálva mondta el. A Mol szerint INA részvényeinek tegnapi és mai tőzsdei kereskedelme nem átlátható, nem becsületes és Mol-ellenes volt, amit a Hanfának ki kellene vizsgálnia.

Samodol szerint nem történt szabálytalanság, hiszen az alapok nem egymás közt  kereskedtek az INA részvényeivel. A tőzsdefelügyelet vezetője szerint  az alapok nem törekedtek arra, hogy a részvények árát fenntartsák és az intenzív kereskedelem látszatát keltsék. Emellett az alapok nem is akadályozták a befektetőket abban, hogy INA-részvények kereskedését az árak mesterséges le, illetve felhajtásával ellehetetlenítsék – mondta el Samodol.

Arra válaszolva, hogy a Mol szerint spekulatív és manipulatív folyamatok játszódtak-e le a horvát tőzsdén, Samodol kiemelte, hogy a spekuláció megengedett a tőzsdén, a manipuláció azonban tilos.

A Hanfa példa nélkülinek nevezte a Mol kommunikációját, és felszólította a társaságot, hogy a jövőben tartózkodjon az efféle magatartástól, mert pontatlan és ellenőrizetlen állításokat, üzeneteket küld a potenciális befektetőknek, és olyan módon próbálja befolyásolni a Hanfát, hogy azzal megkérdőjelezheti a szervezet törvényben meghatározott függetlenségét és önállóságát. Példa nélküli, hogy a Hanfát a tranzakciók felülvizsgálatára szólítja fel egy piaci szereplő.

Amennyiben a Mol konkrét jogsértésről, vagy szabálytalanságról tud, a Hanfát kell értesítenie, amely ezek kivizsgálásában illetékes, nem a médiát – áll a közleményben.

A Hanfa kiemeli, hogy a törvény nem ismeri a Mol által kérvényezett, a piaci manipulációt okozó tranzakciókat megsemmisító szankciót. Amennyiben a Hanfa bármilyen szabálytalanságot tapasztal, a megfelelő szankciókat fogja alkalmazni, amelyek összhangban vannak a hatályos jogszabályokkal - áll a horvát tőzsdefelügyelet közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!