szerző:
Bogár Zsolt - Nagy Gergő
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió szolidáris a válság utáni fiatal generációval, melynek nagyon rosszak a munkához jutási esélyei. Ezért az Európai Bizottság most Roosevelt amerikai elnök New Dealje után elnevezett foglalkoztatásélénkítő csomagot állított össze a 25 év alatti korosztály munkaerő-piaci helyzetének javítására. A csomagot Francois Hollande francia államfő jelentette be kedden.

Az EU 6 milliárd eurós támogatást nyújt a fiatalok munkaerő-piaci helyzetének javítására, melyet azonnal hozzáférhetővé tesz azon országok számára, ahol a 25 év alattiak munkanélkülisége eléri vagy meghaladja a 25 százalékot. Emellett az Európai Bizottság elfogadja a Youth Guarantee (Garanciavállalás a fiatalokért) nevű programot. Ennek keretében minden 25 év alatti munkanélküli fiatalnak biztosítani kell a képzettségének megfelelő munkát.

Ha ez nem megy, legkésőbb négy hónappal a tanulmányai befejezése után valamilyen iskolai rendszerű szakirányú továbbképzést (gyakornoki vagy tréning programon való részvétel) kell neki felajánlani, illetve regisztrálni kell munkanélküliként, hogy semmiképp se essen ki a szociális rendszerből. Az intézkedés teljes költsége 21 milliárd euró. A program mintája Ausztriában és Finnországban már sikerrel működik. Az Európai Bizottság számításai szerint a veszteségek, melyek a fiataloknak fizetett szociális járadékok, kieső adóbevételek és alacsonyabb hatékonyság miatt keletkeznek, elérik az évi 153 milliárd eurót.

Merkel és Hollande: nem hagyják cserben a fiatalokat
AFP / Bertrand Langlois

Európa nem hagyja cserben a fiatalokat

A New Dealnek nevezett intézkedésekről Francois Hollande francia államfő beszélt az Európa – következő lépések című konferencia fő előadójaként Párizsban. Hollande tolmácsolta a bizottságnak azon felvetését is, amely az Erasmus program megnyitását célozza. Eszerint a fiataloknak a képzettségüktől függően lehetővé kell tenni, hogy új készségeket sajátíthassanak el hazájukon kívül, más európai országokban. Az Erasmus eddig az egyetemisták külföldi részképzését támogatta. Hollande szerint vészhelyzetben vannak a fiatalok, és Angela Merkel német kancellárral egyetértenek abban, hogy szükség van minden olyan projektre, amely munkahelyet teremt a fiatalok számára.

"Emlékezzenek a háború utáni generációra, az én generációmra. Európa megadta nekik azt a támogatást, amire szükségük volt, és a reményt, melyet dédelgettek. Azt, hogy munkába tudnak állni, miután elhagyták az iskolapadot, és azt, hogy sikerük lesz az életben“ – mondta Hollande a konferencián tartott beszédében, majd feltette a kérdést: "Vállalnánk a felelősséget azért, hogy megfosszuk a mai fiatal generációt ettől a reménytől?” Hollande hozzátette, hogy ha a polgárok hátat fordítanak az európai projektnek, magát az európai eszmét kérdőjelezik meg.

Mi az a New Deal?

A “New Deal” Franklin D. Roosevelt amerikai elnök 1930-as évek elejének átfogó, belső gazdasági programokkal tarkított gazdaságpolitikáját jelenti, mellyel az Egyesült Államok kormánya az 1929-ben kirobbant nagy gazdasági világválság hatásait igyekezett kezelni. A programmal az amerikai gazdaság kikerült a gödörből, a gazdaság növekvő pályára állt.

A Francois Hollande által felvázolt New Dealről, melynek részletei még korántsem teljesen kidolgozottak, minden valószínűség szerint június végén vagy július elején születhet döntés, amikor Angela Merkel német kancellár a témában egy találkozót tart majd Berlinben. 

Az látszik, hogy összehangolt uniós intézkedéscsomagról van szó: a Hollande-beszéddel lényegében egy időben publikálta az Európai Bizottság a New Deal lényeges lépéseit, és az Európai Fejlesztési Bank is hétfőn hozta nyilvánosságra, hogy idén és jövőre közel 70 milliárd eurót készül elkölteni a munkanélküliség leküzdésére. A támogatás alacsony kamatozású hitelek formájában érkezhet, amit gyakornoki, illetve tanonci helyek létrehozásához kötnének. „Ez ösztönözné a cégeket, hogy a fiataloknak esélyt nyújtsanak a pályakezdéshez” – nyilatkozta hétfőn Werner Hoyer, az Európai Fejlesztési Bank vezetője a Bild Zeitungnak, aki azt is elmondta, hogy az évi 70 milliárdos kerettel a bank az eddigi rendelkezésre bocsátott összeget 40 százalékkal emeli meg.

Az elveszett generáció a déli államokban a legnépesebb 

A New Deal-programra égető szükség is van, mivel az európai fiatalok munkanélküliségi helyzete több, mint aggasztó. Az Eurostat legfrissebb, márciusi statisztikái szerint a 25 éven aluli fiatalok körében 23,5 százalékos volt a munkanélküliség az EU-ban, összesen 5,7 millió fiatal volt munka nélkül, közülük 3,6 milliónyian az eurózóna polgárai. A tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva 1,5 százalékos volt a romlás mértéke.

 A legalacsonyabb mutatókkal Németországban és Ausztriában találkozhatunk – mindkét államban 7,6 százalékos a fiatalok munkanélkülisége –, míg a déli államok között igencsak elszomorító a helyzet: Görögország 59,1, Spanyolországban 55,9, Olaszországban 38,4, Portugáliában pedig 38,3 százalékuk volt állás nélkül. Magyarországon az év harmadik hónapjában a 25 év alatti fiatalok 29,7 százalékának nem volt munkája. Az látszik tehát, hogy a legrosszabb helyzetben az uniós mentőcsomagot kapott, illetve versenyképességi problémákkal küzdő, az unió perifériáján lévő tagállamok vannak. 

A helyzet ráadásul az utóbbi években folyamatosan romlott, a válságtól sújtott dél-európai uniós tagállamokban radikálisan csökkent azon fiatalok száma, akik munkával rendelkeztek. Az euróválság komoly kivándorlási hullámot is elindított, a déli államokban az eurózóna magországai felé indult meg a migráció, a Németországba bevándorló görögök aránya 78 százalékkal, a spanyoloké és portugáloké pedig egyaránt 53 százalékkal ugrott meg. 

Az állástalan diplomás fiatalok ezen kívül a tengerentúlra is egyre szívesebben mennek, a spanyolok és portugálok Dél-Amerika országaiban nyelvi nehézségekkel sem találkoznak. A képzett munkaerő elvándorlása az EU-t közép-, illetve hosszabb távon rendkívül rosszul érintheti: a válságból való kilábalás ugyanis csak magas hozzáadott értékű munkával képzelhető el, ehhez ugyanakkor diplomás utánpótlásra van szükség. A megfelelő minőségű álláshelyek, foglalkoztatási formák megteremtése ezért is szerepel kiemelt helyen, egyrészt a munkanélküli fiatal tömegek felszívására, másfelől pedig a kivándorlás lelassítására.

A magyarok is már lábbal szavaznak
Felgyorsult az utóbbi években a Magyarországról történő kivándorlás növekedése a tükörstatisztikák, vagyis a fogadó országokban bevándorlóként regisztrált magyar állampolgárainak száma alapján – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az intézményben tartott, a délkelet-európai országok migrációjával foglalkozó múlt heti kétnapos konferencián. Tavaly mintegy 230 ezer hivatalosan bejelentett magyar állampolgár élt az európai országokban. Harmaduk Németországban, ötödük az Egyesült Királyságban, 13 százalékuk pedig Ausztriában. Számos új célországban is (Spanyolország, Olaszország, Hollandia) jelentős volt a növekedés – tették hozzá. A 2011-es népszámlálás szerint akkor 143 ezer magyar állampolgár élt egy évnél hosszabb ideig külföldön, további 70 ezren pedig egy évnél rövidebb ideig. Ez a szám azonban csak "a külföldön élők minimum létszámának tekinthető" – fogalmaztak. A külföldön élő magyarok számáról pontos adatok nincsenek, már csak a nyitott határok és magának a migrációnak a jellegéből fakadólag sem. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) például januárban félmillióra tette a külföldön élő magyarok számát, nagykövetségi becslésekre alapozták ezt az adatot. Szerintük a nagykövetségektől kapott adatok alapján körülbelül 300 ezer magyar dolgozik Nagy-Britanniában (nagyrészt Londonban), mintegy 100 ezer munkavállaló Németországban (jellemzően Berlinben, Bajorországban és Baden-Württenbergben), körülbelül 50 ezren Ausztriában és 50 ezren az unió többi országában, áll az NGM válaszában. A német adatokhoz még annyit lehet hozzáfűzni, hogy tavaly 54 827 magyar állampolgár vándorolt be Németországba a német statisztikai hivatal adatai szerint, ami csaknem 31 százalékos emelkedés (plusz 13 ezer fő) az egy évvel korábbihoz képest. A bevándorlók száma alapján összeállított német listán Magyarország a negyedik helyen áll. Ugyanakkor életkori statisztikák még nem állnak rendelkezésre.

Ha a cikket érdekesnek találta, látogasson el a hvg gazd Facebook-oldalra, és nyomjon rá egy "Tetszik"-et. Plusztartalmakat is talál! 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!