szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

És további emelés várható, még ha "kapák vagy traktorok is potyognak az égből" – ahogy Robert Fico kormányfő fogalmazott.

Jelentős minimálbéremelést jelentett be 2018-ra Robert Fico szlovák miniszterelnök: a legalacsonyabb fizethető bér jövőre bruttó 480 euróra emelkedik a mostani, 435 eurós szintről Szlovákiában. A kormány munkaügyi miniszterével, Ján Richterrel közösen tartott sajtótájékoztatón arról is beszámoltak, hogy a minimális órabér 2,759 euróra növekszik.

A szlovák kormányfő a 10,34 százalékos emelésnél nagyobb ígéretet is tett: 2019-re elérheti az 500 eurós szintet a minimálbér. Pártja, a Smer nyitrai kongresszusán a hétvégén arról beszélt, ezt akkor is végigviszi, ha „kapák vagy traktorok potyognak az égből”. (Parlamenti választásokat legközelebb 2020-ban tartanak az országban.) „Szíve szerint 750 eurót javasolna” – tette hozzá az Új Szó tudósítása szerint Fico.

Kételkedni nem nagyon érdemes, hiszen a mostani, az inflációt jócskán meghaladó emelés sem szociális egyeztetés eredményeként született meg: a kormány azt követően hozta meg a rendeletet, hogy a munkavállalók és munkaadók képviseletei nem tudtak megállapodni. Az emelés miatt a munkaadók tiltakoztak, akiknek 75 eurós pluszköltséget jelent a nettó 29 eurós emelés. Az ellenzék pedig azt tette szóvá, hogy az emelés után a közalkalmazotti bértábla legalján található fizetések nem fogják elérni a minimálbért – a kormány jövőre ígérte a tábla átírását.

Ján Richter a minimálbér-emelésről azt mondta: az emelés növeli a különbséget a dolgozók és a segélyből élők bevételei között, ami – mint ahogy a múltban már bebizonyosodott – ösztönzi a munkavállalási hajlandóságot, a foglalkoztatottság növekedését.

A szaktárca adatai szerint a jövő évi minimálbér-emelés csaknem 120 ezer alkalmazottat érint majd Szlovákiában, közülük mintegy 70 ezren egyéni vállalkozók, a többiek alkalmazottak.

A szlovák minimiálbér nem számít túl magasnak az EU-ban, ahol azon tíz ország közé tartozik, amelyekben nem éri el az 500 eurót a legalacsonyabb fizetés. Jóval magasabb viszont a magyarnál: napi árfolyamon számítva a magyar, 127 500 forintos minimálbér nagyjából 410 eurónak felel meg. Kicsit jobb lesz a helyzet jövőre, amikor 138 ezerre emelkedhet az összeg, ám ez még mindig csak 444 euró.

Úgy tűnhet, nettóban jobb a helyzet, mivel a magyarországi, 15 százalékos szja-kulcs alacsonyabb a szlovák alsó kulcsnál, ami 19 százalék. A látszat azonban csal: amíg a szlovákok 403 eurót kaphatnak legalább, a magyaroknál a minimálbér nettója 91 770 forint lesz jövőre, ami 295 euró.

Pedig az emelés szempontjából Magyarország veri a szlovákokat. Az Eurofound felmérése szerint 2010–2017 között nálunk másfélszeresére emelkedett a minimálbér, ugyanekkor a szlovákoknál 30 százalék alatt volt a növekedés.

Minimálisan, de elmarad Magyarország az átlagbérek tekintetében is. Amíg nálunk a bruttó szint a KSH legfrissebb adatai szerint 290 600 forint volt, ami 933 eurónak felel meg, a szlovák dolgozók átlagosan 944 euróra számíthatnak

És itt még nincs vége: a szlovák nyugdíjasok is jobban járnak a magyaroknál jövőre: ott 8 százalékos lehet a jövő évi emelés, míg nálunk három. A dolgozók abból a szempontból is jól járhatnak, hogy munkaadóik járulékkedvezménnyel fizethetnek a számukra 13. és 14. havi fizetést.

* * * Hogyan egészíthető ki az állami nyugdíj?

A majdani állami nyugdíj szinte biztosan nem lesz elég az aktív korban megszokott életszínvonal fenntartására. Egy megtakarítás azonban megfelelő jövedelemkiegészítést biztosíthat. Ráadásul nyugdíj-előtakarékosság választásával 20% állami támogatás is elérhető. A Bankmonitor nyugdíjmegtakarítás-kalkulátora megmutatja, hogy egy adott összegű havi megtakarítás mekkora nyugdíjkiegészítést jelenthet majd.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!