szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindössze négy ország szavazott a méheket ölő szerek használatának betiltása ellen, köztük Magyarország, az EU mégis betiltotta ezeket.

Az Európai Unió tagországainak többsége megszavazta három méhgyilkos rovarölő szer használatának gyakorlatilag teljes körű tilalmát – közölte a Greenpeace Magyarország, amely üdvözölte is a döntést.

Hozzátették azonban, hogy

négy ország, köztük Magyarország a tilalom ellen szavazott, mellyel az agrovegyipari lobbi érdekeit helyezték volna a beporzók, a környezet és az emberek védelmének érdekei elé.

A javaslatot a három méhgyilkos neonikotinoid használatának betiltásáról az Európai Bizottság terjesztette elő, a Greenpeace pedig úgy tudja, a tilalom mellett 16 ország szavazott (Ausztria, Ciprus, Egyesült Királyság, Észtország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Málta, Portugália, Németország, Olaszország, Spanyolország, Svédország, Szlovénia), 8 ország tartózkodott (Belgium, Bulgária, Finnország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia és Szlovákia), négy ország, Csehország, Dánia, Magyarország és Románia viszont nem támogatta a szerek betiltását.

"Felháborítónak tartjuk, hogy miután tudományos bizonyítékok és a terepi vizsgálatok is bizonyítják, hogy nincs szükség ezekre a méhgyilkos vegyszerekre, a magyar kormány mégis ellenezte ezek betiltását. Azt várjuk a kormánytól, hogy ne kérjen további eseti engedélyeket a jelenlegi döntéssel betiltott veszélyes neonikotinoidok felhasználásaira a méhek védelme érdekében. A Greenpeace célja, hogy hazánk is elinduljon a vegyszermentes, a lakosságot és az élővilágot egyaránt védő ökológiai gazdálkodás irányába" – mondta Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.

A szervezet felhívta a figyelmet, hogy méhek és beporzók nélkül a terményeink mintegy egyharmadát vagy kézzel kellene beporozni, vagy sokkal kevesebb élelmiszert biztosítanának, csökkenne a terméshozam. Mindez különösen az alma, az eper, a paradicsom és a mandula termesztését érintené drámaian, mely többek között ezen élelmiszerek drágulásához is vezetne.

2013-ban az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) javaslatára az Európai Unió már részlegesen betiltotta a három szert, ezt most kiterjesztették minden szabadföldi felhasználásra, ezentúl kizárólag állandó üvegházakban lehet ezeket alkalmazni.

A betiltott három szer a következő: a Bayer-féle imidakloprid és klotianidin, valamint a Syngenta fejlesztette tiametoxám.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Instant tudomány

A Greenpeace itthon is leszámolna a méhgyilkos vegyszerekkel

A méhgyilkos rovarirtó szerek kivonásával a termésátlagok nemhogy drasztikusan visszaestek volna, ahogy a Növényvédőszer-gyártók és Importőrök Szövetsége (NSZ) állította 2013-ban, hanem éppen ellenkezőleg: európai és magyar termésátlagrekordok születtek – áll a Greenpeace közleményében. A zöld szervezet emlékeztet arra, hogy ezen szerek uniós kivonása azért van napirenden, mert azok környezeti és egészségügyi szempontból elfogadhatatlan kockázatot jelentenek.