Tetszett a cikk?

A síita többségű iraki kormány megalakulásával évszázados hatalmi egyensúly billent meg a szunniták és a síiták között a Közel-Keleten. Egyes vélemények szerint az Egyesült Államok szándékosan osztja meg az iszlám két ágát, míg mások szerint a washingtoni politika korántsem ennyire tudatos.

Ha a Bush-kormányzat stratégiai céljai között szerepelt a közel-keleti rend megbontása, akkor a hét végén immár teljessé vált új iraki kormány megalakulása kétségkívül sikert jelent. Nem is elsősorban arról van szó, hogy január 30-án Irakban az évtizedek óta első viszonylag szabad választásra kerülhetett sor a rossz biztonsági helyzet ellenére, inkább arról, hogy többségi arányuknál fogva nyertek a síiták, és évszázadok óta először hatalomra is jutottak egy arab országban. Valóban forradalmi változás - értékelte az egész Közel-Keletre minden bizonnyal hatással lévő fejleményt a The New York Times.

Az iszlám 7. századi megszületése, illetve alig néhány évvel később bekövetkezett két ágra szakadása óta a muszlim történelmet alapvetően a szunnita többség írta, és a 13. század óta egyetlen nagyobb arab nemzetet sem vezethettek a síiták. Sőt a síitákat általában elnyomták, bizonyos értelemben eretneknek, másodosztályú állampolgároknak, vagy akár az arab világ potenciális árulóinak tartva őket. A szunniták sok esetben borzadállyal tekintenek a síiták szokásaira, elsősorban is az asúra ünnepére, amikor a szentjeikre emlékezve véresre vágják vagy ostorozzák magukat. A síiták alárendelt szerepe a mongol hódítás során, az Ottomán Birodalomban és az angol gyarmati uralom alatt is megmaradt, és tartott egészen mostanáig.

Talán ezért is olyan heves a főként szunnita iraki ellenállás az új bagdadi kormánnyal szemben: az utóbbi tíz napban legalább háromszáz ember vesztette életét az öngyilkos és robbantásos merényletekben. A januári választás szunnita bojkottja miatt a 275 fős parlamentben mindössze 17 szunnita képviselő ül, és bár a nemzeti megbékélés reményében őket is bevonták a síita-kurd kormányba, az egykor kivételezett helyzetű szunniták kétségkívül a partvonalra kerültek.

Igen plasztikusan fogalmazta meg a szunnita félelmeket II. Abdullah jordániai király. Még az iraki választás előtt arra figyelmeztetett, hogy "síita félhold" jöhet létre Irántól, illetve a síita többségű Bahreint és Szaúd-Arábia síiták lakta, kőolajban gazdag területeit magában foglaló Perzsa-öböl déli partjától nyugat felé Irakon keresztül Szírián át Libanonig. Az ezeket a területeket átfogó valamilyen síita szövetség a feltételezett iráni nukleáris fegyver védőernyője alatt akár ellenőrzése alatt tarthatná Irán, Irak és Szaúd-Arábia kőolajkincsét, a világ ismert tartalékainak több mint felét. A rezsimváltással Irak elvesztette a perzsákkal szembeni arab bástya történelmi szerepét - vélekedett Aser Szuszer izraeli arabszakértő, a tel-avivi Közel-keleti Tanulmányok Mose Dajan Központjának vezetője.

Számos Közel-Kelet-elemző - például George Friedman, az Amerika titkos háborúja című könyv szerzője - úgy véli, az iraki demokratikus választás és ezzel a síiták nyilvánvaló hatalomra juttatása a terrorizmus elleni globális harc stratégiai tervezésének a része. Szerintük Washington a síiták keltette fenyegetéssel akarja rábírni az Egyesült Államok szunnita szövetségeseit, legfőképp Szaúd-Arábiát, hogy erélyesen lépjenek fel a szélsőséges iszlámistákkal szemben.

Állítólag a Fehér Házat nem érte meglepetés, amikor a szaúdi királyság lakosságának 10-15 százalékát kitevő síiták az iraki eseményeken felbátorodva elkezdték követelni jogaikat. Szaúdi keményvonalas szunnita vezetők már tavaly azt fejtegették, hogy Szaúd-Arábiában a síita kisebbség az Egyesült Államokkal esküdött össze az iszlám elpusztítására. A szaúdi szunnita irányzat, a vahabizmus jószerivel eretnekségnek tartja a síizmust, így a síiták egyenlő jogokkal történő felruházása de facto egyenlő lenne a vahabizmus tagadásával.

Egyes vélekedések szerint a szunnita-síita konfliktus fejezeteként értelmezhető Rafik al-Hariri volt libanoni kormányfő februári meggyilkolása is. Bár általában Damaszkuszt teszik felelőssé a merényletért, a Szíria libanoni jelenlétét kétségkívül ellenző Hariri megölése veszélybe sodorta Szíria stabilitását, amit talán Washington - legalábbis most - nem annyira várt. Rijádnak viszont kétségkívül kapóra jött a szaúdiakkal amúgy baráti viszonyban lévő Hariri életének kioltása, hiszen mint a Daily Star angol nyelvű libanoni lap írta, a szaúdi királyi család szívesen látna "rezsimváltást" Szíriában is. A szunnita többségű Szíriában a Baath Párt révén az alavita kisebbség van hatalmon, mely szekta a síizmusból nőtt ki. Egy demokratikus szíriai választáson nyilvánvalóan a szunniták nyernének, ami kárpótlást jelenthetne Rijád számára. Nem csoda, hogy a szaúdi kormány is beállt a Libanonból történő szír kivonulást követelők sorába, ami végül április végén be is fejeződött.

Ennek ellenére a síita újjászületés következő állomása Libanon lehet, hiszen a síiták már a lakosság 40 százalékát teszik ki. A május végén kezdődő, többfordulós parlamenti választáson a síita pártok növelhetik befolyásukat a Szíria-ellenes keresztény-drúz-szunnita szövetséggel szemben. Ráadásul a síita Hezbollah az egyetlen libanoni párt, amely az 1975-90-es polgárháború után is megtartotta fegyvereit, és a választás után nyilvánvalóan az egyik legégetőbb kérdés a szervezet demilitarizálása lesz.

A síiták esélyeit növeli, hogy a Damaszkusz-barát bejrúti kormány lemondását és a szír katonák kivonását még együtt követelő keresztény, drúz és szunnita erők máris széthúznak. A megosztottságot csak fokozta, hogy franciaországi száműzetéséből szombaton hazatért Michel Aún, a legjelentősebb Szíria-ellenes maronita keresztény vezető, aki egyelőre még nem jelezte, indul-e a választáson. Azt azonban már elhintette, hogy az elnökséget fontolgatja (Libanonban a konfesszionalista alkotmány értelmében keresztény az elnök, szunnita a kormányfő, és síita a parlament elnöke).

Nehéz megjósolni, hogy meddig jut el a síita reneszánsz, és az Iránban "nagy sátánnak" titulált Egyesült Államokat emlegetik-e a majd a "nagy felszabadítónak". A síizmus mindenesetre vereségben született. Huszein Imám, Mohamed próféta unokája, az első síita szentek egyike az utódlási harcban az iraki Kerbalánál esett el hatalmas túlerővel szemben. A legenda szerint halála előtt azzal átkozta meg az irakiakat, hogy "egyetlen uralkodónak sem felelnek meg, és egyetlen uralkodó sem felel majd meg nekik".

KERESZTES IMRE

Világ

A tudat alatti

"Nem hiszem, hogy az amerikai politika tudatosan a síitákkal fenyegetné a szunnita uralom alatt élő közel-keleti...

G7: Újra elővehette az MVM az évtizedes trükköt, most rengeteg pénzt nyerhet az orosz gázon

G7: Újra elővehette az MVM az évtizedes trükköt, most rengeteg pénzt nyerhet az orosz gázon

Samsung tévéje van? Ezeket kell most bekapcsolni rajta, sokkal jobb lesz az adás

Samsung tévéje van? Ezeket kell most bekapcsolni rajta, sokkal jobb lesz az adás

Napokon belül érkezik Biden utolsó Ukrajnát támogató csomagja, Trump előtt kisöprik az alapokat

Napokon belül érkezik Biden utolsó Ukrajnát támogató csomagja, Trump előtt kisöprik az alapokat

A magdeburgi támadó korábban a szaúd-arábiai menekültek üldözéséről posztolt, és bosszúval fenyegetőzhetett

A magdeburgi támadó korábban a szaúd-arábiai menekültek üldözéséről posztolt, és bosszúval fenyegetőzhetett