Tetszett a cikk?

A kamionközlekedés átszervezése márciustól alighanem átrajzolja a fővárosi dugótérképet. Bár az M0-s keleti szektora ősztől némi forgalomenyhülést ígér, a belváros újjáéledéséhez ez nem elég.

Egy város és környéke tényleg olyan, mint egy élő organizmus: ahogyan Budapest belvárosának a légszennyezettsége az egészségügyi határértéket ostromolja, úgy kúsznak fel az ingatlanárak a városszélen. Bár ez az összefüggés közvetett, tény, hogy a karácsonyi bevásárlási láz idején több napon át a "veszélyes" besorolásig romlott Budapest levegőminősége, miközben az elmúlt hónapokban a bevásárló- és logisztikai központok számára egyre kapósabbá váltak az ingatlanok a városi forgalmat csillapító M0-s mentén. Ezekbe a spontán folyamatokba szólt bele a fővárosi közgyűlés kormánypárti többsége, amikor december végén átszabta Budapest teherközlekedési térképét. Januártól - súlytól függően - hat-tízszeresére emelték a teherautók behajtási díjait a már eddig is létező védett és korlátozott forgalmú övezetekben (lásd térképünket a 73. oldalon), márciustól pedig a 12 tonna feletti kamionok néhány kijelölt tranzitútvonalon kívül már egyáltalán nem közlekedhetnek engedély nélkül Budapesten.

Míg azonban a teherautókat viszonylag könnyű egyetlen tollvonással kitiltani a fővárosból, annál nehezebb lesz újból vonzóvá tenni a belső kerületeket. Az intézkedés ugyanis legalább fél évvel megelőzi a város elkerülését lehetővé tevő körgyűrű keleti szektorának, valamint az Újpest és Budakalász közötti Megyeri hídnak az átadását, nem beszélve a kapcsolódó utakról, amelyekre még évekig várni kell. Egyelőre egy helyben topognak azok a több tízmilliárd forintos beruházások is, amelyek az uniós támogatást remélő Budapest szíve program keretében felélesztenék a belvárosi közösségi tereket, ahol fasorral szegélyezett széles járdák és teraszok csábítanák vissza az embereket az üzletekbe.

Nem mintha nem lenne sürgős a kamionforgalom mérséklése. A főváros útjait naponta koptató mintegy 80 ezer teherautó a budapesti légszennyezés egyharmadáért felelős, és az Országos Közegészségügyi Intézet számításai szerint a légszennyezettség is hozzájárul több betegség, például a tüdőrák kialakulásához, így évente mintegy 1700 ember halálához a fővárosban. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium számításai szerint országosan mintegy ezermilliárd forint útkár írható a kamionok számlájára, a Levegő Munkacsoport becslései szerint ennek mintegy a tizede a fővárost sújtja. A Budapesten áthaladó teherautók mennyisége márciustól azonban még nem csökken érezhetően, csupán néhány főútvonalra koncentrálódik a forgalom. Akár Szlovákia felől érkeznek a fővárosba a kamionok Nógrád és Pest megyén keresztül, akár a Dunakanyar pilisi oldaláról, akár a Zsámbéki-medence felől, végig kell menniük a város legforgalmasabb belső gyűrűjén, ha az M5-öst vagy az M1-est akarják elérni, és persze ugyanez igaz az ellenkező irányba is. A kijelölt tranzitútvonalakon kívül enyhül ugyan a teherautók forgalma, a személyautósok viszont valószínűleg menekülőre fogják, így márciustól ők duzzasztják majd a párhuzamos útvonalak, például a Dózsa György út forgalmát.

A nehézgépjárművek mozgástere a budai oldalon ugyancsak leszűkül, miután a Bécsi úton és az M0-son kívül egyetlen patkót használhatnak ingyen, méghozzá a Budaörsi út és a Budakeszi út között. A tranzitútvonalakat kijelölő Főmterv Zrt. számításai szerint csupán a Bécsi útról az Árpád hídra zúduló kamionok 5 százalékkal növelik majd a Hungária körút és az M0-s forgalmát. Pedig a leállósáv nélküli déli körgyűrű már eddig is gyakran bedugult, a Bécsi út forgalmának jelentős részét pedig az generálja, hogy az agglomerációs települések - például Zsámbék és Perbál - az elmúlt években sorra tiltották ki területükről a teherautókat, így a nehezebb járművek a Dunakanyarból csak Budapesten keresztül tudják elérni az M1-est. Az észak-budai közlekedést ráadásul a - még épülő - Megyeri híd sem könnyíti meg, hiszen gyakorlatilag nincs folytatása, miután a helybéliek már több mint egy évtizede nem tudnak megállapodni az M0-s nyomvonalában. Így ha őszre elkészül is a keleti szektor és a Duna-híd, az északkeleti és a nyugati országrész közötti forgalom akkor is csak a városon keresztül, a Szentendrei úton haladhat, illetve a kamionoknak kelet felé meg kell kerülniük Budapestet, ha nem akarnak fizetni.

Fellélegezhetnek viszont azok az autósok és városlakók, akik a budai alsó rakparton, a Váci, a Jászberényi vagy Soroksári úton közlekednek, illetve ott a főútvonal mentén laknak, márciustól ugyanis 12 tonnásnál nagyobb kamionok már ezeken sem közlekedhetnek engedély nélkül. Igaz, a rakpart nyugalmát nem sokáig lehet élvezni, miután tavasszal megkezdődik a budai fő gyűjtőcsatorna építése, és emiatt a Bogdánfi útnál a Duna mentén is korlátozzák a forgalmat. Ugyanakkor meglepő - bár a lakóövezetek miatt nehezen vitatható a döntés - a Soroksári út tehermentesítése, mert a csepeli szabadkikötőt ezzel kvázi védett övezetté nyilvánítják, jóllehet évente 120 ezer, konténerrel megrakott teherautó hajt ki onnan.

Nem is maradt el az össztűz a kamionosok részéről, akik levélben tiltakoztak a főváros vezetőinél a behajtási rendszer megváltoztatása ellen. "A fuvarozók is tiszta Budapestet szeretnének" - hárította el a környezetvédők aggodalmait a Magánvállalkozók Nemzetközi Fuvarozó Ipartestületének főtitkára, Dittel Gábor, ám szerintük a szigorításnak nincsenek még meg a feltételei. Nem tudják elfogadni, hogy már az M0-s elkészülte előtt kitiltsák a kamionokat a városból, és azzal sem értenek egyet, hogy a 17 év óta kétségtelenül változatlan díjakat most egyszerre, drasztikusan emeljék. Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes arra hivatkozik, hogy a járművenként 5 és 40 ezer forint közötti havi díjak még így sem érik el a teherautó által kitermelhető árbevétel 1 százalékát. Az érdekvédők viszont azzal érvelnek, hogy átlagos fuvardíjuk a 2004-es uniós csatlakozás óta a kilométerenkénti 1,20 euróról 0,85 euróra csökkent, és az üzemanyagárak emelkedése, valamint az úthasználati díjak kiterjesztése miatt már így is 10-15 százalékos tarifaemelést kellene elfogadtatniuk a piaccal - ám ez nem megy egykönnyen. Behajtási díj egyébként több vidéki városban is létezik, így például Miskolcon az árufeltöltő teherautók csak reggel 6 és 9 óra között közlekedhetnek a belvárosban, és mérettől függően ezért évi 30 500, illetve 48 500 forintot kell fizetniük. Pécsett 130 forint az óradíj és 2400 forint a napidíj, Debrecenben és Szegeden viszont sarc nélkül is behajthatnak a teherautók a védett övezetekbe, ha éppen ott van az úti céljuk.

A főváros egyelőre az átfogó logisztikai koncepcióval is adós, pedig magyar szakemberek is részt vesznek az unió "Legjobb megoldások a városi teherszállításban" (Bestufs) elnevezésű projektjében. Így például Drezdában a Volkswagen éjszaka villamosvonalakon szállítja az árut a város közepén lévő üvegpalotájába, Amszterdam most szerez be ötven tehervillamos-szerelvényt, a holland kormány maga is beszállt a szállító járművek zajcsökkentését célzó kutatás-fejlesztési programokba, Bordeaux-ban pedig már évekkel ezelőtt kijelöltek olyan átrakodóközpontokat, ahonnan a szállítók elektromos járművekkel és targoncával közelítik meg a boltokat. Budapesten ugyanakkor az elmúlt években még az is megszűnt, ami korábban működött: a ráckevei HÉV vonalán már nem szállítanak árut, és az éjszakai fuvarok a nyolcvanas években még jellemző túlsúlya is megszűnt. A főváros egyelőre annyit tett a környezetbarát logisztikai megoldások támogatására, hogy a januártól életbe lépett behajtási tarifákban kedvezményt adott a modern motorral felszerelt teherautóknak: az Euro5-ösöknek, amelyek a járműpark 5-10 százalékát teszik ki, a díj felét, az Euro4-eseknek a 30 százalékát, az Euro3-asoknak pedig a 10 százalékát engedi el.

A nagyvonalúság egyébként sem volt szempont, főleg azért, mert a főváros az idén már 1 milliárd forint bevételt vár a behajtási díjakból, míg az elmúlt években mindössze néhány tízmillió forint folyt be a városkasszába. Eddig ugyanis a fuvarvállalatokból még a rendszerváltás előtt alakult szervezet utódja, a magánszemélyek tulajdonában lévő Fővárosi Szállítási Tanácsadó Kft. adta ki a behajtási engedélyeket, és szedte be a díjakat, a főváros megítélése szerint a fuvarozói kötődéseknek is köszönhetően nem túl nagy hatékonysággal. Januártól azonban a főváros cége, a parkolási kapacitások kiépítésére és üzemeltetésére alapított Parking Kft. vette át a feladatokat, és a bevételeket is a társaság költené el P+R parkolókra és mélygarázsokra. A kft-nek még az idén meg kell kezdenie egy olyan elektronikus rendszer próbatelepítését, amely képes kiszűrni az engedély és fizetés nélkül közlekedő teherautókat, amit eddig a rendőrség és a közterület-felügyelet munkatársai végeztek. Nem titkolt szándék, hogy a későbbiekben a személyautók dugódíjfizetését is ezekkel a kamerákkal ellenőriznék. Az M0-s keleti szektorának elkészülte után, vagyis várhatóan kora ősztől pedig átalakítják a 12 tonnánál kisebb teherautók forgalmát korlátozó zónákat is, amit az ígéretek szerint az érintettekkel is egyeztetnek.

SZABÓ YVETTE

Elismerte az amerikai bevándorlási hivatal, hogy tévedésből toloncolt haza egy salvadori férfit

Elismerte az amerikai bevándorlási hivatal, hogy tévedésből toloncolt haza egy salvadori férfit

Marabu Féknyúz: Luxustáska? Az semmi!

Marabu Féknyúz: Luxustáska? Az semmi!

Peking korlátozza a kínai cégek amerikai befektetéseit

Peking korlátozza a kínai cégek amerikai befektetéseit

Kocsma, templom, ATM – íme, a leginkább elnéptelenedő magyar települések

Kocsma, templom, ATM – íme, a leginkább elnéptelenedő magyar települések