Tetszett a cikk?

Kevés fogyasztóvédelmi segítségre számíthatnak azok, akik bedőlnek a csengőhangüzletben alkalmazott trükköknek.

Sokba volt Farkas Gabriellának a kedvenc zeneszáma, a Beautiful Girls. Amint meglátta a Cool Tv-n közzétett reklámban, hogy egy 480 forintos sms ellenében mobiltelefonjára csengőhangnak letöltheti, kapott az alkalmon. Gondolta, ezzel letudta az üzletet, de tévedett. Naponta újabb és újabb sms-t kapott - mint utóbb kiderült, az Artiq Mobile BV nevű amszterdami cégtől -, amelyekben történetesen szintén csengőhangok voltak, alkalmanként 480 forintért. Végül a kéretlen üzenetekért összesen csaknem 6 ezer forintot számlázott a szolgáltató. Tény, a tévéspotban apró betűkkel feltüntették, hogyan lehet lemondani a szolgáltatást, de a szöveget a reklám húsz másodperce alatt lehetetlen elolvasni (a végén úgy sikerült, hogy kimerevítették a képet). Az ügyfél némi küzdelem árán végül vissza tudta szerezni a leszámlázott összeg felét a holland cégtől.

© Túry Gergely
Több ezren jártak így - mondta a HVG-nek a Magyar Reklámszövetség főtitkára, Markovich Réka. Magyarországon hét-nyolc éve jelentek meg azok a szolgáltatók, amelyek úgynevezett mobiltartalmakat - csengőhangokat, képernyővédőket, játékokat - kínálnak (HVG, 2007. május 12.). Az ebben üzletet látó cégek száma jelenleg megközelíti a százat, de ennek töredékét, mintegy kéttucatnyit tartanak komolynak a hírközlési ágazat ismerői. Az ilyen szolgáltatók minden országban főképp bulvárlapokban, magazinokban, illetve televíziókban hirdetve próbálják magukhoz csalogatni a megrendelőket.

A jelek szerint nem is sikertelenül. A 2004-ben alapított, egy másik holland cég tulajdonában lévő Artiq 2006-ban 6,5 millió euró bruttó nyereséget könyvelt el. Az Artiq Magyarországon az IKO New Média Kft.-vel működik együtt (egyik internetes hirdetésük szerint "a szolgáltatás lebonyolítását az IKO végzi), ez a cég pedig az RTL Klub üzemeltetőjéhez kötődik. Úgy tűnik, a konkurencia sem akar kimaradni a milliárdos üzletből. A Tele-for Médiaszolgáltató Kft. az Interaktív Kft. révén közvetett tulajdonosa például a Tv2-höz kapcsolódó, amszterdami bejegyzésű SBS Broadcasting Europe BV. Az egy időben a Népszabadság kiadóját vezető Korda Sándor által irányított - 2004-ben a Tv2 valóságshow-ja technikai lebonyolítására létrehozott - Tele-for 2006-ban 2,5 milliárd forint árbevétel mellett 85 millió forint adózás előtti eredményt ért el.

A tele-forosok a megrendelés után "postafordultával" elküldik a tartalomszolgáltatók tavaly decemberben elfogadott etikai kódexe által kötelezően előírt válaszüzenetet a lemondás módozatairól. A HVG próbamegrendelése szerint papíron az Artiq is eleget tesz a követelménynek - feltéve, hogy az ügyfél meg tudja fejteni ezt az üzenetet: "Hamarosan megkapod első csengőhangodat (480 Ft/fogadott sms) Köszönjük az előfizetést! Info: vagy 0680016232. lemondás a VID STOP. 6SMS/hét=3db termék." A HVG megkeresésére az Artiqnál azt közölték, eleget tesznek a tartalomszolgáltatók etikai kódexében előírtaknak.

A cikk folytatása (Oldaltörés)

A trükk károsultjai nem sok segítségre számíthatnak. Markovich elmondta: a fogyasztó megtévesztésének minősülhet ugyan, ha a tévéreklámokban csak másodpercekre s gyakorlatilag olvashatatlan betűkkel közlik a tudnivalókat, de mint hangsúlyozta, a szövetség jogi eszközöket nem tud bevetni e visszaélés ellen. Az efféle ügyek szerinte a hatóságokra, a Gazdasági és Versenyhivatalra (GVH), a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségre, illetve a Nemzeti Hírközlési Hatóságra tartoznak. E hivatalokban azonban - mint a HVG tapasztalta - gyakorlatilag egymásra mutogatnak. A GVH-ban például azt jelentették ki, az "információ hozzáférhető", tehát a fogyasztók nem kellően körültekintőek, ezért nem a hivatalra tartozik az ügy (a reklámszövetség álláspontja szerint egyébként az apró betűs megoldás csak a sajtóhirdetéseknél elfogadható: az újságot lehet nagyítóval is böngészni, időbeli korlát - ellentétben a tévéreklámmal - nincsen).

Amióta megszületett az etikai kódex, a forgalom növelésében amúgy érdekelt mobilszolgáltatók is figyelik a tartalomszolgáltatókat, s ha jogsértést észlelnek, figyelmeztetnek, de akár föl is bonthatják a szolgáltatást. Erre azonban még nem volt példa. Elvi esély van az önkorlátozásra is: a 2007-ben alapított Magyar Mobilmarketing és Tartalomipari Egyesületben (MMTE) szintén fogadnak fogyasztói panaszokat. Eddig mintegy száz esetet jeleztek úgynevezett piacőr szolgáltatásuknak. A bejelentéseket továbbították az érintett szolgáltatónak, s mint az egyesületnél tájékoztattak, közbenjárásukra "több" esetben a pénzt is visszafizették az ügyfélnek. Az egyesület információs vonalát egyébként a Tele-for üzemelteti, elnöke pedig történetesen szintén Korda. "Nincs ebben semmi különös, a szolgáltatás csak egy a Tele-for által nyújtott élő operátoros információs vonalak közül" - magyarázta Kamarás Dávid üzletág-igazgató.

A tévéreklám húsz másodperce alatt az egyesület szerint "rengeteg" információt kell közölni: be kell mutatni, miképpen érhető el a szolgáltatás, a hangról klipet kell játszani, s "kommunikálni" kell az előfizetés telefonszámát. Számos más reklámban is szerepel apró betűs rész - érvelt Kamarás.

PALOVECZ SANDRA

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Már 11 millió fölött a mobiltelefon-előfizetők száma

A mobil-előfizetések száma 2007 végén meghaladta a 11 milliót, 10,7 százalékkal emelkedett egy év alatt, az internet előfizetők száma 37,4 százalékkal 1,826 millióra emelkedett tavaly - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) hétfőn.