Tetszett a cikk?

A szervezett bűnözéssel való leszámolást ígéri a horvát vezetés, miután Zágrábban a múlt héten megölték az egyik legismertebb újságírót. Az EU a csatlakozás késleltetését helyezte kilátásba.

Ivo Pukanic ellentmondásos személyiség volt. Egyszerre ápolt jó viszonyt Stjepan Mesic elnökkel, az egykori jugoszláv tagköztársaságok titkosszolgálataival, valamint a hazai szervezett bűnözés néhány tagjával." Így jellemezte a HVG-nek a Nacional című hetilap Zágráb belvárosában múlt csütörtökön megölt társtulajdonosát Andelko Milardovic, a horvátországi Politológiai Kutató Központ (CPI) vezetője. A legismertebb horvát oknyomozó újságíró életét kioltó robbantásban egyik kollégája, Niko Franic, az újság marketingigazgatója is meghalt.

A rendőrség egyelőre sötétben tapogatózik. Helyi sajtóértesülések szerint a 47 éves Pukaniccsal valószínűleg a boszniai albán maffia számolt le, mert megzavarhatta köreiket. A bűnözői csoport vezetője, a Feliks néven ismert Cazim Osmani állítólag igen aktív Horvátországban, nemrég családtagjaival együtt megkapta a horvát állampolgárságot is. Pukanicnak olyan sok ellensége volt, hogy a hatóságok több tucat szálon indultak el. Néhány évvel ezelőtt például leleplező írásokat közölt a szerbiai és a montenegrói hatalom, valamint a délszláv cigarettamaffia együttműködéséről. Az sem kizárt ugyanakkor, hogy a merénylet mögött személyes indokok állnak. A látványosan meggazdagodott Pukanic ugyanis nem hivatalos források szerint zsarolással is foglalkozott, s jelentős összegeket kért ismert személyektől, hogy ne tegye közzé őket lejárató értesüléseit.

A gyilkosság annak ellenére is nagy visszhangot váltott ki, hogy a horvát lakosságnak az utóbbi hetekben többször is tapasztalnia kellett: a szervezett bűnözésnek egyre nagyobb a befolyása az egykori jugoszláv tagköztársaságban. Szeptemberben - a korrupció elleni harc részeként - diplomákkal üzletelő egyetemi tanárok, illetve diákok tucatjait vették őrizetbe, október elején pedig Zágráb belvárosában fényes nappal lőtték agyon az egyik legismertebb ügyvéd, Zvonimir Hodak 26 éves lányát.

A Pukanic-merénylet után Mesic és Ivo Sanader kormányfő is megígérte a maffiával való leszámolást. A miniszterelnök - aki a Hodak-gyilkosság után menesztette a bel- és az igazságügy-minisztert - azt is közölte, semmiképpen sem engedi meg, hogy hazája "Bejrúttá változzon". Sanader bejelentette: a kabinet tagjaival egyetértve úgy döntött, felgyorsítják a maffiaellenes törvénycsomagot, amely - a szabadságjogok fenntartása mellett - bővítené a rendőrség és a titkosszolgálatok nyomozati jogkörét.

Az utóbbi hetek eseményei után Milardovic szerint a lakosság a biztonságért cserébe könnyebben feláldozná a szabadságjogok egy részét, így ezúttal jó esély van arra, hogy a Sanader-kormány a közvélemény támogatásával képes lesz visszaszorítani a maffiát. "A szervezett bűnözés Kelet-Közép-Európa valamennyi államában jelen van. Nálunk azért erősebb, mert az 1990-es évek elején, a délszláv háborúk idején, amikor Horvátországot nemzetközi fegyverszállítási embargó sújtotta, a csempészéssel foglalkozó bűnözői csoportok gyakorlatilag állami igényeket szolgáltak ki, s összefonódtak a hatalommal" - vélekedett Milardovic, aki szerint a korábbi kormányok nem voltak elég erősek a szembeszálláshoz.

A merényletek mellett a - gyakran a maffiához is köthető - korrupció is komoly fejfájást okoz Zágrábnak. A Transparency International (TI) nemzetközi szervezet horvátországi irodája szerint javul ugyan a helyzet, s az ország az 1999-es 2,7 helyett 2008-ban 4,4 pontot ért el a 10-es skálán (ezzel 62. a listán, ahol Magyarország a 47.), de a hétköznapi életben, az iskolákban, a munkahelyeken, az utak mentén - vagy akár a bíróságokon - változatlanul gyakori a vesztegetés. Zorislav Antun Petrovic, a TI zágrábi irodájának vezetője szerint a leginkább csak a szervezetük által észlelt javulás hátterében az áll, hogy a parlament elfogadta a pártfinanszírozásról szóló törvényt, s az EU-tagság felé haladó Horvátország több területen is az uniós normákhoz igazítja jogrendszerét.

Zágrábnak az EU-tagság érdekében is az eddiginél látványosabb eredményeket kell produkálnia. A Pukanic-gyilkosság után Hannes Svoboda, az Európa Parlament horvátországi ügyekben illetékes jelentéstevője figyelmeztette is Zágrábot: a merénylet rontotta a gyors csatlakozás esélyeit. "Az utóbbi másfél év egy helyben topogása után - mondta az osztrák politikus a Deutsche Welle német rádiónak - Horvátország most már kénytelen lépni, s el kell fognia egy-két nagyhalat."

NÉMETH ANDRÁS

Letartóztattak egy soproni férfit, aki bezárta és bántalmazta a barátnőjét

Letartóztattak egy soproni férfit, aki bezárta és bántalmazta a barátnőjét

Elena Lasconi lehet Marcel Ciolacu elnök kihívója a román elnökválasztáson

Elena Lasconi lehet Marcel Ciolacu elnök kihívója a román elnökválasztáson

Megszületett az új megállapodás az ENSZ klímakonferenciáján

Megszületett az új megállapodás az ENSZ klímakonferenciáján

Döntetlennel debütált a Manchester United kispadján Ruben Amorim

Döntetlennel debütált a Manchester United kispadján Ruben Amorim