Tetszett a cikk?

Végéhez közeledik a nyomozás a romák elleni sorozatgyilkosság ügyében. A rendőrség magabiztosnak tűnik, bár beismerő vallomást egyelőre nem csikart ki a gyanúsítottakból. Az eset nemzetbiztonsági szálait csak most kezdik kibogozni.

Egy hetvenkedő katonának köszönheti a rendőrség az első információt, amely segített fölgöngyölíteni a romák elleni sorozatgyilkosságot, legalábbis elvezetett az első gyanúsítottak elfogásához. A HVG értesülései szerint idén márciusban egy egri szórakozóhelyen kottyintotta el magát egy már leszerelt szerződéses honvéd, hogy tudja, kik azok, akik „ölik a cigányokat”. Ekkor még a Nemzeti Nyomozóiroda (NNI) sem volt biztos abban, hogy egyértelműen rasszista motivációjú gyilkosságsorozatról van-e szó. A tarnabodi támadás gyanújával például alvilági kötődésű cigányokat tartottak előzetesben, őket nemrégiben engedték szabadon. Az egri obsitos mindenesetre magabiztosnak tűnt, amikor alkalmi ivócimboráinak kijelentette, hogy egy Balkánon szolgált honvéd, illetve az ő társasága vette kezébe az „igazságosztást”.

A füles eljutott az NNI egyik informátorához, aki továbbította azt a nyomozóhivatalnak. Mindez még az egy áldozatot követelő tiszalöki támadást, illetve a kislétai kettős gyilkosságot megelőzően történt. Az NNI ekkor adatokat kért a Katonai Biztonsági Hivataltól (KBH) arról, kik teljesítettek szolgálatot 2004–2006 között Koszovóban, majd miután állítólag honvédségi berkekben emlékeztették a nyomozókat, hogy a bosznia-hercegovinai misszió is „balkáninak” számít, ez utóbbiról is. A megküldött több mint 600 név nem vitte előre az ügyet, a ténylegesen Koszovóban szolgált egyik jelenlegi gyanúsított, Csontos István ugyanis 2007–2008 között sofőrködött a békefenntartóknál. Rá vonatkozó kérelmet csak június 30-án kapott a KBH – egy tucatnyi nevet tartalmazó „csomag” részeként. Az ekkor már leszerelt fiatalember fennakadt ugyanis egy közúti ellenőrzésen, ahol – állítólag külső személyiségjegyei alapján – gyanúsnak ítéltetett. Tehát ez is az augusztus 3-án hajnalban elkövetett kislétai merénylet előtt történt.

Ezeket a részleteket is elemzi majd az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának háromfős – Demeter Ervin (Fidesz), Gulyás József (SZDSZ) és Tóth Károly (MSZP) képviselőkből álló – tényfeltáró munkacsoportja. Célja, hogy megtudja, van-e érdemi együttműködés a nemzetbiztonsági szolgálatok és a rendőrség között, illetve követtek-e el szakmai hibát a szolgálatok a sorozatgyilkosság felderítésével kapcsolatban. A munkacsoport lapzártánk után ül össze először, úgy tudni, kezdetben ügyiratokat tanulmányoznak, de a későbbiekben terveznek helyszíni szemlét is. Kivonulnak például kutakodni a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) Hajdú-Bihar megyei kirendeltségére is.

A hajdúsági kirendeltségen történtek miatt vált egyébként szükségessé a parlamenti vizsgálat. Emlékezetes, máig ismeretlen forrásból felkerült az internetre, hogy az ügy hajdúsági előadója korábban figyelte a most főgyanúsítottként kezelt testvérpár fiatalabb tagját, Kiss Istvánt, egészen addig, amíg az fegyverkezni nem kezdett. Az NBH-központ jogászai azonban ellenezték, hogy továbbítsák a bíróságnak a telefonlehallgatás meghosszabbítására vonatkozó kérelmet (HVG, 2009. szeptember 19.). Bárki tette is fel a világhálóra a történetet, nyilvánvaló, hogy bennfentes volt – ezt a Ficsor Ádám korábbi titokminiszter által a T. Ház szakbizottságának írt jelentés sem cáfolja.

Nemzetbiztonsági berkekben ugyanakkor azt is tudni vélik, hogy a viszony a központ és a hajdúságiak között már hónapokkal előbb megromlott. Mégpedig azért, mert Laborc Sándor, az NBH korábbi főigazgatója környezetében az volt a benyomás, hogy az akkori megyei kirendeltségvezető túlzottan bizalmas viszonyt ápol a megyeszékhely Debrecen fideszes polgármesterével, Kósa Lajossal. Forrásaink eltérően értékelték ennek az aggodalomnak a megalapozottságát. Akadnak, akik szerint „Laborcék” egyenesen paranoiások voltak, hiszen teljesen rendben lévő, hogy egy államigazgatási vezető kapcsolatot tart fenn az érintett régió fő közszereplőivel. Mások viszont úgy ítélték meg, hogy a kirendeltségvezetőt méltán szorították ki a pozíciójából alig több mint egy évvel ezelőtt. Akárhogyan is, a váltás a jelek szerint nem szolgálta a zökkenőmentes ügyvitelt.

A HVG értesülései szerint időközben kiderült az is, hogy a Kiss testvérpár idősebbik tagja, a sajtóban csak békés egykori rockerként emlegetett hangtechnikus, Kiss Árpád szintén alapos fegyverhasználati ismeretekkel volt felvértezve. Ő ugyanis a nyolcvanas évek végén az ekkor még a belügyhöz tartozó határőrségnél szolgált mint „határvadász beavatkozó”, afféle határőr kommandós. Vagyis katonai ismeretei alighanem alaposabbak voltak, mint a sajtóhírekben honvédségi kapcsolatként emlegetett Csontoséi. Mindez azért lehet fontos, mert a nyomozást segítő szakértőknek állítólag már az első esetek után szemet szúrt például, hogy a tettesek földből építettek álcázott sáncot, és így figyelték meg a későbbi tetthelyeket. A DNS-minták tanúsága szerint Kiss Árpád három helyszínen bizonyosan járt.

A polgári és a katonai titkosszolgálatok egymásra mutogatása közben a rendőrség sikertörténetként éli meg a bűnügy felderítését. Bencze József országos főkapitány például a múlt héten az ATV-nek nyilatkozva megelőlegezte a hét végére elkészült szakvélemények számukra pozitív eredményét. Úgy tudni, a nyomozók vádjavaslattal hamarosan le is zárnák az ügyet, bár a gyanúsítottak tagadnak vagy hallgatnak. A rendőrök szerint elegendő a muníciójuk, és úgy ítélik meg, nem áll finanszírozó-felbujtó a vélelmezett tettesek mögött, legfeljebb bűnsegédek akadhatnak még fenn a rostán. A fegyvereket például a biztonsági őrként dolgozó fiatalemberek maguk is beszerezhették, az arzenál ugyanis abból való, amit egy környékbeli vadásztól raboltak el másfél évvel ezelőtt, a lopott fegyver ára pedig meglehetősen alacsony a feketepiacon.

RÁDI ANTÓNIA

Magyarországnak is hozhat a konyhára, a kormány mégis ferde szemmel néz Románia és Bulgária schengeni tagságára

Magyarországnak is hozhat a konyhára, a kormány mégis ferde szemmel néz Románia és Bulgária schengeni tagságára

Étteremben nyitott tüzet egy montenegrói ámokfutó, legalább heten meghaltak

Étteremben nyitott tüzet egy montenegrói ámokfutó, legalább heten meghaltak

Sikkasztás gyanúja miatt nyomoz a rendőrség a Békéscsabai Tankerületi Központban, több millióval rövidíthették meg a tanárokat

Sikkasztás gyanúja miatt nyomoz a rendőrség a Békéscsabai Tankerületi Központban, több millióval rövidíthették meg a tanárokat

Két vidéki városban is megszűnik a járási ügyészség

Két vidéki városban is megszűnik a járási ügyészség