szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc szerint nagyon mély koalíciós vita van, amely válsággal fenyeget. Az MTI-nek hétfőn adott interjújában azt is hangsúlyozta: ennek megoldása az ország érdeke, és erre - az SZDSZ javaslata alapján - van 30 napja a két koalíciós partnernek.


 "Az ország érdeke, hogy végrehajtsuk a kormány programját, és ezt koalícióban tegyük. Az MSZP elkötelezett ebben" - jelentette ki. 

Közölte: a szombati bejelentése óta is folyamatos az egyeztetés a két párt között. A koalíciós konfliktus lényegét a kormányfő abban látja, hogy az SZDSZ újabb drasztikus megszorítást szorgalmaz, amelyre viszont szerinte nincs szükség és lehetőség sem. Felidézte, hogy amikor Kóka János a parlamentben további 2.500 milliárdos tehercsökkentésről beszélt, az azt jelenti, hogy 600 ezer forintot vonna el háztartásonként, vagyis egy átlagosan kereső ember éves fizetésének körülbelül a felét, harmadát.
 
Gyurcsány Ferenc szerint a politikus felelőssége az is, hogy tartózkodjon a sokkterápiától. "A politikai bátorság mellé nem elég a gazdaságpolitikai okosság, kell hozzá társadalompolitikai bölcsesség is. Reform abból lesz, amit meg is tudunk valósítani, az a reform, ami fennmarad, amit elfogadnak az emberek" - vélekedett.
 
Kiemelte: csak bölcs, mérsékelt reformokkal lehet előremenni. Ez nem a reformok feladása, hanem megmentése - utalt az SZDSZ elnökének hétfői parlamenti felszólalására.
 
A kormányfő szerint a vita a két párt között nem a reformokról, hanem azok tempójáról szól.
 
A miniszterelnök felidézte: az elmúlt hónapban nagyon sok gazdasági- és társadalompolitikai vita volt a két párt között, amelyekben az MSZP képviselte a mérsékeltebb véleményt. Példaként említette, hogy nem tudták elfogadni a kisebbik koalíciós partner javaslatai közül többek közt az idősek utazási kedvezményének megvonását, vagy a családi pótlék megadóztatását.
 
Úgy fogalmazott: az SZDSZ sokkterápiát szeretne, az MSZP szerint viszont mérsékelt reformpolitikára van szükség az országban. A szocialista párt két tűz között próbál utat találni, az ellenzék nagyobbik részének "ne csináljunk semmit" politikája és az SZDSZ sokkterápiája között - hangoztatta.
 
Gyurcsány Ferenc véleménye szerint az SZDSZ felül akarja írni, a saját politikájához akarja kényszeríteni a koalíciós szerződést, hiszen abban a konvergenciaprogramon túli megszorítás nem szerepel.
 
Mint mondta, az a múlt hétre lett világos, hogy bár lépni mindenképpen kell, a koalíciós pártok nem tudnak egyetérteni a pénztártörvény ügyében sem.
 
 
Felhívta a figyelmet arra, hogy a reformpolitika nem Forma 1-es verseny, nem jó, ha azon mérik a sikerét, milyen gyors és milyen radikális. "Ne gyorsasági versenyt csináljunk, hanem eredményversenyt. Jobb a megvalósult, mérsékelt reform, mint az elbukott radikális reform" - közölte.
 
A miniszterelnök visszautasította, hogy felrúgta volna a koalíciós szerződést. Emlékeztetett arra, hogy a megállapodás szerint a két pártnak van jelölési, a kormányfőnek pedig felmentési joga a miniszterek esetében.  A miniszterelnöknek ez a joga alkotmányosan nem korlátozható - közölte.

A miniszterelnök szerdán ismerteti a szocialisták raportőri csoportjával az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény átalakítására vonatkozó javaslatát - értesült az MTI hétfőn. A munkatervet beszélte meg hétfői ülésén a törvénnyel foglalkozó szocialista raportőri csoport, ahol a kormányfő azt kérte, a jogszabály érdemi, azaz magánbefektetőkre vonatkozó részét hagyják meg neki s a szakpolitikai kérdések kidolgozásában segítsenek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Financial Times: Gyurcsány hat hónapon belül mehet

"Az összeomlás szélére került" a magyarországi kormánykoalíció annak nyomán, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a hét végén az egészségügyi miniszter leváltásáról döntött - áll a Financial Times hétfői értékelésében.

MTI Itthon

Kormányválság: visszahívja minisztereit az SZDSZ

Az SZDSZ a jelenlegi kormányban nem vállal szerepet. Gyurcsány Ferenc hétfőn menesztette Horváth Ágnes egészségügyi minisztert. Az SZDSZ ügyvivői testületi ülése után Kóka János bejelentette: visszahívják minisztereiket.