szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Inog a magyar kormánykoalíció az egészségügyi reform miatt címmel közölt elemzést a magyarországi belpolitikai helyzetről hétfői számában a Der Standard című osztrák napilap. A svájci Neue Zürcher Zeitung szerint is válságban van a koalíció.

A liberális újság szerint Gyurcsány Ferenc kormányfő azzal, hogy a hét végén visszalépett az állami egészségbiztosítás részleges privatizációjától, - mely a szocialista-liberális koalíció reformprogramjának magvát képezte - kétségkívül saját bőrét mentette a pártján belül. Ugyanis a jobboldali-populista ellenzéki vezető, Orbán Viktor által kierőszakolt március 9-i népszavazás óta az MSZP-ben merő pánik uralkodik.

Nem is annyira a referendumon elszenvedett vereség ténye, hanem annak mérete miatt szólalt meg a vészcsengő. Több százezer szocialista törzsválasztó szavazott saját kormánya takarékossági intézkedései ellen - írta a lap, hozzátéve, hogy Orbán tüstént újabb, ezúttal az egészségbiztosítási pénztár részleges privatizációja elleni népszavazással fenyegetőzött. Demagógiája szemlátomást sikeres, pártjának, a Fidesznek népszerűségi értékei a magasban szárnyalnak: ha most tartanák a választást, a jobboldal lazán a szavazatok kétharmadára számíthatna.

Gyurcsány, aki eddig a saját, tulajdonképpen még mindig posztkommunista pártján belüli szembenállás ellenére is keresztülvitte a reformprogramot, a belső és a külső nyomásra most mégis beadja a derekát - állapította meg a Der Standard. Ebből azt a következtetést vonta le, hogy kormányzásának hátramaradó két évében reformokra már nemigen lehet számítani. "Már ha egyáltalán marad két éve: ugyanis a felvizezett betegbiztosítási reform miatt felbomolhat a liberális SZDSZ-szel kötött szövetség. Az, hogy Gyurcsány saját pártja számára parasztáldozatként még a liberális egészségügyi miniszter, Horváth Ágnes fejét is követelte, forráspontig szíthatja a koalíción belüli konfliktust" - vélekedett az elemző, aki szerint elképzelhető, hogy a liberális koalíciós partnert kitart minisztere mellett.

A liberálisokat csak az foghatja vissza, hogy a közvélemény-kutatásokban jelenleg egy-két százalékos támogatottsági szinten állnak, ami azt jelenti, hogy egy hirtelenjében kiírt választáson nem érnék el az ötszázalékos bejutási küszöböt. Ezenkívül az SZDSZ maga is mély válságot él át - fűzte hozzá az újság az egy évvel ezelőtti elnökválasztással kapcsolatos állítólagos durva csalásra utalva. "...Orbán mindenesetre már dörzsöli a tenyerét: az index.hu internetes portálon vasárnap az előre hozott választást nevezte az ’egyetlen megoldásnak’" - jegyezte meg a liberális osztrák újság.

A tekintélyes svájci világlap, a Neue Zürcher Zeitung ugyancsak arról írt hétfői számában, hogy válságba jutott a magyar koalíció. Az a megsemmisítő vereség, amelyet Gyurcsány Ferenc a március elején megrendezett népszavazáson az ellenzéktől elszenvedett, kezdi éreztetni a hatását - állapította meg a hét végén kialakult helyzetről a tudósítás szerzője. Egyebek között aláhúzta, hogy ha a koalíció széthullana, a reformokkal szemben fellépő Fidesz győzelmét - méghozzá átütő győzelmét - biztosra lehetne venni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

SZDSZ: Gyurcsány nem egyeztetett Horváth Ágnes leváltásáról

Az SZDSZ szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „egyoldalúan, egyeztetés nélkül” jelentette be, hogy nem kíván Horváth Ágnes egészségügyi miniszterrel együtt dolgozni. A kisebbik koalíciós párt ezt szombaton közleményben hozta nyilvánosságra.

MTI/hvg.hu Itthon

Gyurcsány kirúgta Horváth Ágnest

Horváth Ágnest április 30-ával menti fel egészségügyi miniszteri posztjáról a miniszterelnök - jelentette be akormányszóvivő azt követően, hogy Gyurcsány Ferenc és az egészségügyi miniszter négyszemközti egyeztetést folytatott a kormányfő parlamenti dolgozószobájában hétfőn. Az SZDSZ elnöke szerint Gyurcsány felrúgta a koalíciós megállapodást. A kisebbik koalíciós párt ezért visszahívná minisztereit a kormányból. Az ellenzék szerint Gyurcsánynak távoznia kellene.

Vélemény

Gyurcsány beszéde, videóval

Ha eddig valaki elhitte, hogy a népszavazás után minden ugyanúgy mehet, mint azelőtt, azt maga a miniszterelnök győzte meg az ellenkezőjéről. Gyurcsány Ferenc a Syma csarnokban elmondott beszédében kis híján ugyanazt a hangot ütötte meg, mint közel húsz éve Grósz Károly, a MSZMP első titkára, a néhány száz méterrel arrébb álló Sportcsarnokban.