szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jóri András adatvédelmi biztos kívánatosnak tartaná, ha - nyugat-európai kollégáihoz hasonlóan - bírságolási jogkört is kaphatna. Ezt az ombudsman kinevezése utáni első sajtóbeszélgetésén vetette fel.

Jóri András emlékeztetett rá: az adatvédelmi biztos - a klasszikus ombudsmani eszközön, a nyilvánossághoz forduláson túl - 2003 óta széles hatósági eszköztárral rendelkezik, például határozattal megtilthatja a jogosulatlan adatkezelést, a határozat ellen az adatkezelő bírósághoz fordulhat.

Mint mondta, az állami és a magánszféra nagy adatkezelői esetében - amelyek a legtöbb adatot kezelik - a nyilvánossághoz fordulás általában hatékony szankció, a kisebb adatkezelőknél azonban a hatósági jellegű szankciók a célravezetőbbek. Jóri András szerint bírságolási jogkört is lehetne adni az adatvédelmi biztosnak, hogy a jogsértés súlyához lehessen mérni a szankciót. Ez a módszer egyébként elterjedt Nyugat-Európában - tette hozzá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

„Nagy Testvér Díjat” kapott az adatvédelmi biztos

Péterfalvi Attilát az üzletekben lévő öltözőfülkék bekamerázásával kapcsolatos nyilatkozatáért jelölte a címre a szakértőkből és közéleti személyiségekből álló zsűri, és ezért kapta meg végül a magánszféra megsértőinek járó közönségdíjat.

MTI Itthon

Adatvédelmi biztos Jóri András

Az Országgyűlés 306 igen és 40 nem szavazattal, titkos szavazással adatvédelmi biztossá választotta Jóri Andrást hétfőn.

MTI Itthon

Az MSZP-nek nem felel meg az adatvédelmibiztos-jelölt

Pártpolitikai vitákban eddig hallgatott a két, szakmailag egyaránt elismert ombudsmanjelölt - szögezte le a Fidesz frakcióvezetője, így a legnagyobb ellenzéki pártnak megfelelnek. Az MSZP-frakció nem támogatja Zombor Ferenc adatvédelmi biztossá választását, míg a jövő nemzedékek ombudsmanjának jelölt Fülöp Sándor esetében lelkiismereti szavazást rendelt el