szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Greenpeace tiltakozik a kolontári lakosság visszaköltöztetése és a Mal Zrt. ajkai timföldgyárának újraindítása ellen, úgy véli, a kormány döntései felelőtlenek, elhamarkodottak, hiszen a vörösiszap katasztrófa pontos okai még mindig nem tisztázottak.

Eddig még nem látott napvilágot olyan megnyugtató adat, ami alátámasztaná a Kolontáron való hosszabb tartózkodás biztonságát és senki nem közölt pontos információkat arról, hogy mik a rövid és a hosszú távú egészségi hatásai a levegő magas finompor tartalmának - hívja fel a figyelmet a környezetvédő szervezet pénteki közleménye.

A Greenpeace arra kéri a kormányt, hogy függessze fel a Mal ajkai timföldgyárának újraindítását. A szervezet információi szerint ugyanis az üzemben alkalmazott technológia nem felel meg a modern kor követelményeinek. Míg az itteni gyártás során keletkező vörösiszap erősen lúgos, pH-értéke 13-14, addig például az észak-németországi Stade településen található alumínium üzemben a termelés során keletkező vörösiszap lúgossága jóval alacsonyabb, Ph-értéke 9,4 - olvasható a Greenpeace közleményében.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Sajnálja a Greenpeace a nem ellenőrzött információt

Helyreigazítást közölt a Greenpeace. A környezetvédő szervezet keddi közleményében egy, a Napi Ász oldalán megjelent Google Earth fotóra hivatkozva arról írt, hogy a timföldgyár tározójának falán már a gátszakadás előtt látni lehetett egy repedést.

MTI Itthon

Valótlant állított a Greenpeace

A Greenpeace környezetvédő szervezet azt állította, már a katasztrófa előtti napon készült műholdfelvételeken látszott, hogy megrepedt a Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. Ajka melletti iszaptározójának gátja. A felvételről azonban nem tudni, mikor készült, és nem is ott szakadt át a gát, ahol látni vélték a repedést.