Tetszett a cikk?

A nyári pangás a politikai életben a népszerűségi indexeken is megmutatkozik. A pártok és politikusok népszerűsége gyakorlatilag nem változott. Az ellenzék alig profitál a kormánypártok népszerűségének máladozásából. A tíz legnépszerűbb magyar politikus mindegyike kormánypárti.

Kismértékben módosult a pártok támogatottsága az elmúlt hónapban a Medián júliusi, 1200 fős országos felmérésének eredményei szerint. A teljes népességben a Fidesz 2 százalékponttal, az MSZP és a Jobbik 1-1 százalékponttal növelte támogatói körét, míg a szavazókorú lakosság egyharmada egyik pártot sem támogatná. A Fidesz szimpatizánsainak részvételi hajlandósága azonban jelenleg elmarad az MSZP és a Jobbik támogatóinak aktivitásától (a fideszesek 55, a szocialisták 60, a jobbikosok 61 százaléka vallotta magát „biztos” szavazónak). Részben ennek tulajdonítható, hogy a választani tudó „biztos” szavazók körében a kormánypártiak aránya (a teljes népességben mért emelkedés ellenére) 51 százalékra csökkent. A kormányoldal és az ellenzék támogatottságának különbsége ebben a körben már csak 5 százalékpont, holott a kormánypárti fölény januárban még 34 százalékpontra rúgott.

HVG

Október óta először fordult elő, hogy az előző hónaphoz képest némileg javult a kormány munkájának megítélése. Ez a változás önmagában még nem jelentős, és tíz emberből hatan ma is elégedetlenek a kormányzati teljesítménnyel.

HVG

A honi politikusok népszerűsége és ismertsége egy hónap alatt alig változott, az első tízben csak kormánypártiakat találunk. A legnépszerűbb ellenzéki vezető az LMP-s Schiffer András, bár a 30-as tetszési indexre ő se lehet túlságosan büszke. Az általános hitelvesztés mindegyik politikai erő vezetőit sújtja, a különbség annak mértékében van.

HVG

A lakosság hatvan százaléka szerint Magyarországon rossz irányba mennek a dolgok. A pesszimistáknak csak alig több, mint a fele (32 százalék) az optimistáké.

HVG

A felmérést 2011. július 15-e és 19-e között készítette a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet, az ország több mint 100 településén véletlenszerűen kiválasztott 1200 felnőtt állampolgár személyes megkérdezésével. A minta kisebb torzulásait a kutatók a KSH adatait felhasználva matematikai eljárással, úgynevezett súlyozással korrigálták, és így a minta pontosan tükrözi a szavazókorú lakosság településtípus, nem, életkor és iskolai végzettség szerinti összetételét. A közölt adatok hibahatára az adott kérdésre válaszolók számától függően ±2-5 százalék.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!