Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Nem sok előrelépés történt a hangzatos nyilatkozatokon túl a korrupció letörésére a kormányzat részéről a választások óta; az üzleti szférában továbbra is gyakori, hogy hatóságokat kell megvesztegetni – mondta a hvg.hu-nak Földes Ádám, a Transparency International vezetője abból az alkalomból, hogy a szervezet – kormányzati résztvevőkkel – konferenciát tart Hatósági ellenőrzések korrupciós kockázatai címmel.
„Akkor lehet tenni a korrupció ellen, ha egy országnak világos stratégiája van, összehangolt intézkedésekkel veszi fel a harcot. Sajnos Magyarországon nem ez a helyzet, bármennyire is voltak biztató jelek a tavalyi kormányváltás óta” – mondta a hvg.hu-nak Földes Ádám, a Transparency International (TI) ügyvezető igazgatója. Földes Ádám az ilyen biztató lépések között említette, hogy a kormányfő és a legfontosabb kormányzati szereplők is kifejezett politikai célként beszéltek kezdettől fogva a korrupció letöréséről, 55 fővel növelték az ügyészség létszámát (ők csak ilyen ügyekkel foglalkoznak), és „eddig érinthetetlennek hitt embereknek is bíróság elé kellett állniuk”.
Mi a "kifogástalan életvitel"?
A korrupciós helyzet mégsem javult érdemben, aminek a TI vezetője szerint az egyik legfőbb oka, hogy az említett átfogó stratégiáról nem beszélhetünk Magyarországon, annak ellenére sem, hogy a közigazgatás reformjáról szóló Magyary Zoltán Program is kifejezett célként fogalmazza meg a korrupció elleni küzdelmet a közigazgatásban. „Ez egy jó kezdeményezés volt, azt mondták, egy átfogó korrupcióellenes programon is dolgoznak ennek keretében, de a hivatásos állományúaknál és egyes köztisztviselőknél alkalmazható megbízhatósági vizsgálat nem elegendő és az előbbiek számára előírt ’kifogástalan életvitel’, mint kritérium, is túl általános, semmilyen kidolgozott etikai normarendszer nem tartozik hozzá” – mondta Földes Ádám.
A korrupcióellenes szervezet felmérései szerint még ma is gyakori, hogy az üzleti élet szereplőinek vesztegetési pénzt kell adniuk, ha hatósági ügyeiket intézik, különben elvesznek a hivatali ügyintézésben. „Ebben nem segít, hogy továbbra is rengeteg engedélyt kell különböző helyekről beszerezni” – mondta Földes Ádám, aki ennél is aggasztóbbnak tartotta, ha különböző hatóságokat használnak fel a megfelelő politikai kapcsolatokkal rendelkezők arra, hogy konkurenseiket lehetetlenítsék el. „Ezen a téren nem látunk sajnos változást” – mondta a TI vezetője.
Globális Korrupciós Barométer
Pedig a korrupciómentes ügymenet egy ország versenyképességét is javítja. Tausz Péter, a TI üzleti programjainak vezetője a nemzetközi Bribe Payer Index (Nemzetközi Megvesztegetési Index) adatait idézte: egy felmérés keretében a világ 28 legjelentősebb külföldi-befektető országának vállalatait vizsgálták harminc országban, így Magyarországon is. Nem meglepetés, hogy a legkorruptabb magatartást általában a kínai és orosz cégek tanúsították, miközben világosan kiderült, hogy azok az országok a legversenyképesebbek nemzetközi szinten is, amelyek kemény küzdelmet folytatnak az üzleti és hatósági korrupció ellen.
Egy másik felmérésben, a Globális Korrupciós Barométer keretében azt mérték fel, egy-egy ország állampolgárainak legutóbbi ügyintézésük során milyen arányban kellett kenőpénzt fizetniük. Magyarországon a hatósági eljárásokkal kapcsolatban a megkérdezettek 3, az ingatlan- és vámügyintézés során egyaránt 7-7, az adóhatóság esetében 2 százalék nyilatkozott úgy, hogy fizetnie kellett. Tausz Péter szerint ezzel nagyjából az uniós átlag szintjén vagyunk. A probléma, hogy semmit nem fejlődünk.
A Transparency International november 24-én tartja a Hatósági ellenőrzések korrupciós kockázatai című konferenciáját.
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Gary O’Donoghue éppen aludt, amikor az elnök stábja visszahívta egy elhalasztott interjú után.