Palkovics a hamis AI-videók miatt aggódik, miközben a fideszesek hamis AI-videókat készítenek Magyar Péterről
A mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos aggodalmai nem jutottak el a katonakoporsókról és a kerítést átvágó Magyar Péterről készült kamuvideók készítőihez.
HVG
„Vannak aggasztó dolgok. Jönnek a választások, és lehet, hogy használni fogják az AI-t arra, hogy hamis videókat gyártsanak. Már most is látunk ilyeneket” – fogalmazta meg a mesterséges intelligenciával kapcsolatos legnagyobb kihívást a területért felelős kormánybiztos, Palkovics László az Economixnak adott interjúban. Bár a beszélgetést szinte biztosan korábban rögzítették, mint hogy Kocsis Máté egy kreált videót osztott meg arról, hogy „Magyar Péter” átvágja a határkerítést, Palkovics valószínűleg az Orbán által megosztott AI-koporsós videó után vélekedett így.
„Ha valaki ilyesmivel akar szórakozni, írja rá, hogy ez avatár, mesterségesen előállított felvétel. Ne verje át az embereket alattomos módon. (…) Lehet törvényt is hozni ellene, és aki ilyet csinál, annak számolnia kell a következményekkel” – mondta a lehetséges védekezési módszerekről Palkovics. Fontos megjegyezni, hogy a miniszterelnök posztjánál ilyen jelölés nem szerepelt, Kocsis pedig csak egy iróniától csöpögő kommentben („a videót természetesen Tóni 1400 milliárdos AI-szoftverével készítettünk, és persze 3000 titkosszolgával”) tért ki erre.
A kormánybiztos arra számít, hogy Magyarországon – amelyet high-tech országnak tart – legalább 15 százalékkal emeli a mesterséges intelligencia használata a GDP-t 2030-ig, és szeretné leegyszerűsíteni a technológiát, „mert sokan úgy gondolják, hogy ez valami misztikus dolog”.
Akár szeptembertől elkezdődhet az általános iskolákban az AI-oktatás Palkovics László szerint, de kiemelte: elsőként a tanároknak kell eszközt adni ahhoz, hogy az iskolai tantervek keretein belül elkezdhessék ezt. „Elég, ha a tanár elmondja: »Gyerekek, itt a ChatGPT, ez kérdez és válaszol, hasznos dolog. De amikor használjátok, gondoljátok át, hogy mit csináltok. Használjátok nyugodtan, de ne verjétek át magatokat vele. Írjátok meg a házi feladatot magatok, de ellenőrizhetitek vele. Nézzétek meg, hogy mit írt a ChatGPT, ti mit írtatok, és tanuljatok a különbségből«” – mutatta be, hogyan képzeli a mesterséges intelligencia oktatásának kezdetét.
Mik az első lépések a mesterséges intelligenciával való ismerkedéshez? Mik az előnyei, mik a korlátai, és mire figyeljünk, ha a cégünkben kezdenénk el használni? A Mérlegen friss adásában ezekre a kérdésekre kerestük a választ, vendégünk Margitay Tihamér, az ELTE Gazdaságtudományi Karának dékánja volt.
Palkovics elmondta, a negyedik szintű önvezető autók – amelyekben még van kormány, gáz, fék, be lehet avatkozni – szabályozása hamarosan Magyarországon is elkészül, ezek használata pedig üzletileg is életképes. Azokra az autókra, amelyeknél nincs beavatkozásra lehetőség, még várni kell.
A volt innovációs miniszternek várhatóan egy évig sem kell elviselnie, hogy nem ő gyakorolja a közérdekű vagyonkezelő alapítvány (kekva) tulajdonosi jogait a szülővárosában csaknem 70 milliárd forintból felépített autóipari tesztpálya, a ZalaZone felett. Bár az uniós elvárások miatt Palkovics László tavaly októberben lemondott a kuratóriumi elnöki posztról, a kormány most egy újabbat kreált.
A hatóságot hamis adatokkal és manipulált képpel félrevezetve vitték ki az országból Gustav Klimt Afrikai herceg című festményét – ez lett az eredménye az elsőként a HVG által megírt botrányos történet hatására Lázár János által elrendelt vizsgálatnak.