szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szétvert demokrácia, államcsőd felé sodródó gazdaság, szétszakadó társadalom és Európából kifelé haladó Magyarország - értékeli az Orbán-kormány eddigi teljesítményét Bajnai Gordon volt kormányfő a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvány blogján. Az írás szerint Magyarország pályáját "radikális irányváltással módosítani kell, mégpedig késlekedés nélkül". Az írásban Bajnai a kormányváltás lehetséges forgatókönyveit vázolja fel, illetve a jelenlegi ellenzéki erők együttműködésének esélyeit is latolgatja.

A kommunizmus bukásakor három alapvető vágy fogalmazódott meg a társadalomban: az, hogy demokratikus jogállamban akarunk élni, az egyéni jólét fokozatos és érzékelhető ütemű gyarapodását akarjuk és a társadalom minél nagyobb többsége részesüljön az ország gyarapodásából - olvasható a Köztársaság, kiegyezés, kilábalás - Vízkeresztkor Magyarországról című, Bajnai Gordon aláírásával jegyzett értékelésben a Haza és Haladás blogján.

Az írás szerint e célok teljesítésében Magyarország az első tíz év kétségbevonhatatlan sikereit követően fokozatosan lelassult, irányt vesztett és elbizonytalanodott, másfél év orbáni hatalomgyakorlása alapján pedig "egyértelmű, hogy a jelenlegi kormány a történelmi lehetőséggel nem pusztán nem élt, hanem kifejezetten visszaélt vele: az eredeti célok mindegyikével (!) ellentétes irányba vezeti Magyarországot".

Bajnai ezután részletesen elemzi a Fidesz-kormány eddigi teljesítményét. "Ma már jól látható, hogy a Fidesz, vagy legalábbis annak vezetése előre kitervelt programmal rendelkezett a Harmadik Köztársaság felszámolására" - írja az értékelésben, és hozzáteszi, "módszeresen, csigolyánként törték el a magyar demokrácia gerincét".

Gazdaság, társadalmi stabilitás

A gazdaság állapotát tekintve Magyarország "ma minden objektív mutató szerint súlyosabb helyzetben van, mint a 2008-as válság kitörését követő első hullámban" - teszi hozzá. "A kormány ma egyszerű választás előtt áll: IMF készenléti hitel, szigorú feltételekkel, vagy államcsőd, annak tragikus rövid és hosszú távú következményeivel. A válsághoz (vissza)vezető út legfontosabb előidézője a hatalmi szempontoknak alárendelt, inkompetens gazdaságpolitika volt. A magyarországi unortodoxia - már most közgazdasági tankönyvekbe foglalt - másfél éves ámokfutása" - olvasható a Bajnai által jegyzett szövegben.

A társadalmi stabilitásról szólva az értékelés szerint a rendszerváltás vesztesei, az egymillió új inaktív, az alacsony képzettségűek területileg is koncentrálódó és bővítetten újratermelődő tömegei számára azonban "az új világ egyenesen a lecsúszást jelentette". Jelenleg pedig a válság és a rossz politika közös eredményeként "súlyos és szinte visszafordíthatatlan anyagi és mentális kettészakadás küszöbén áll a magyar társadalom, amelyet lassítani és visszafordítani a mindenkori kormányzat kötelessége lenne".

A kétharmados többség és a cselekvés sürgető kényszere okán a legkedvezőbb forgatókönyv a jelenlegi kormány átfogó önkorrekciója lenne. Az írás szerint az önkorrekciót a hosszú távú érdekek alapján kizárni nem lehet, de a Fidesz mai vezetése, eddigi működése és finanszírozási háttere ilyen fordulatot ezúttal sem valószínűsít. "Ezért most, 2012 januárjában, bő két évvel a jelenlegi ciklus lejárta előtt a haza és a haladás ügye iránt elkötelezettek legfőbb reménye már a mielőbbi kormányváltásban van" - írja a volt kormányfő.

A bizonytalanok megszólítása

Kormányváltás akkor lehet, ha választható alternatíva szerveződik a politikai palettán, a kormányváltásnak pedig csak akkor lesz értelme, ha az új kormány képes a jó kormányzásra - fogalmaz a szöveg. E szerint a váltás egyik lehetséges módja, ha a választások előtt a demokratikus ellenzék valamely, parlamenti, vagy még azon kívüli, „civil” pártja olyan domináns és integráló szerepre tesz szert, hogy lényegében egyedül képes kihívni a mostani kormánypártot. Ez a ma legnagyobb szavazói tábort jelentő bizonytalanok sikeres megszólítását igényli ettől a már létező vagy „időben” párttá alakuló új erőtől.

Ha viszont ez senkinek nem sikerül, akkor az egyfordulós, egyéni választókerületekre épülő választójogi törvény szinte megkerülhetetlenné teszi a számottevő demokratikus ellenzék erőinek együttműködését - teszi hozzá az ex-miniszterelnök írása, amely szerint ez az együttműködés nem lesz könnyű. A szavazói bázis átfedése a versengést erősíti, a kölcsönös szavazói elutasítottság pedig az együttműködést nehezíti. Amiképpen egyelőre nem látszik objektív mérési pont arra nézvést sem, hogy az esetleges közös listák belső arányait majd milyen szempont alapján határozzák meg.

Együttműködés a Fidesz leváltására

Az új választójogi törvény a választás látható időpontjának ismertté válásáig az ellenzék pártjait a különutas, pozícióépítő működésben teszi érdekeltté. A Fidesz leváltásának és az ország talpra állításának erősödő választói elvárása ösztökélheti majd a demokratikus ellenzék vezetőit arra, hogy időben megteremtsék a hatékony modus operandit a szóba jöhető erők között. A kormányváltás azonban csak akkor nyeri el értelmét, ha képes a mostani destruktív kormányzás helyén egy jobb, sikeresebb országot építeni. Ez pedig a Haza és Haladás alapítója szerint a szerveződő alternatíva kormányzóképességének kérdését veti fel.

"Az új kormánynak nem lesz ideje kísérletezni és munka közben tanulni. A minden szempontból kivérzett gazdaságnak és kifáradt társadalomnak azonnali irányváltást kell érzékelnie, ellenkező esetben az új kormány legitimációja gyorsan szertefoszlik. Ezért az új kormánynak kész, azonnal alkalmazható programmal kell rendelkeznie: a köztársaság, a kiegyezés és a kilábalás programjával" - teszi hozzá.

A köztársaság programja az értékelés szerint az alkotmányos demokrácia és a kormányozhatóság azonnali helyreállításának cselekvési tervét jelenti, a harmadik köztársaság korrekcióját. A helyreállítás azonban kevés, a pártfinanszírozás tisztaságával vagy a közmédia pártatlanságának korábban hiányzó, új garanciái nélkül, a köztársaság gyenge immunrendszerrel születne újjá.

A kiegyezés programja konszenzust teremt abban, hogy "sem az inga újbóli kilengése, sem a bosszúállás nem lehet megoldás a köztársaság helyreállításakor" - bármennyi sérelmet is szenvedtek el a most ellenzékben levők és támogatóik. "Az új kormány egyik legfontosabb feladata lesz, hogy új, ciklusokon átívelő széles társadalmi megegyezést teremtsen alapvető nemzeti céljaink tekintetében. Ehhez pedig a mai jobboldal demokratikus meggyőződésű szavazóinak beleegyezésére éppúgy szükség lesz, mint a határozott politikai kötődés nélküli vagy baloldali szavazókéra. Az ország nem bírja ki, hogy négyévente a legalapvetőbb elvi kérdések képezzék a politikai küzdelem tárgyát" - teszi hozzá Bajnai.

Ki vállalkozhat jó kormányzásra?

Végül az írás szerint a kilábalás programja arról kell szóljon, hogy a külső és belső válságoktól meggyötört gazdaság és társadalom gyors talpra állását és újrainduló erősödését milyen konkrét kormányzati eszközökkel és reformokkal lehet elérni, és az idővel így megtermelt többletjavakat a megújított nemzeti célokkal összhangban igazságosan és okosan elosztani.

"Tudomásul kell vennünk, hogy 2014 Magyarországa már alapvetően egy más ország lesz, mint a válság és a fülkeforradalom előtti világ. Fáradtabb, kétkedőbb, tapasztaltabb és talán bölcsebb is, de alapvetően más. Máshol lesz a közepe, máshol az ingerküszöbe és mások a prioritásai. Talán azt a tanulságot vonja le ebből a korszakból, hogy a csodavárás és a reményvesztettség a biztonságos gyarapodás két legnagyobb ellenfele. És talán azt is, hogy a demokrácia olyan, akár a levegő: míg körülvesz, fel sem tűnik, de a hiánya azonnal fojtogat" - fogalmaz az írás.

"A jó kormányzásra eséllyel csak az vállalkozhat, aki ezt a változást megérti" - zárul a Bajnai által jegyzett szöveg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!