szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szeptembertől kötelező erkölcstant vagy hit- és erkölcstant tanul majd minden 1. és 5. évfolyamos diák - idézte fel közleményében az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI). Míg az erkölcstan oktatásának megszervezéséért és az ahhoz kapcsolódó tankönyvek biztosításáért az állam felel, addig a hit- és erkölcstan órák és a hittan tankönyveket az egyházak választják ki.

Közleményben tette közzé pénteken a kötelező erkölcstannal, illetve hit- és erkölcstannal kapcsolatos a legfontosabb tudnivalókat az OFI. Az intézet szerint az erkölcstan, illetve a hit- és erkölcstan megszervezésének feltételei régóta ismertek, ami korábban a Magyar Közlönyben is megjelent.

Az erkölcstan oktatása az állam feladta, amit alsó osztályban tanítók, felső tagozatban szaktanárok tartanak majd. A tantárgy bevezetésének célja, hogy a diákok szociális és kulturális helyzettől függetlenül megszerezhessék azt a tudást, aminek segítségével megtalálják helyüket a családban, a társadalomban és a munka világában - fogalmazott az OFI.

"Az órák az embert és az emberi kapcsolatokat helyezik a középpontba, így a diákok megismerhetik önmagukat és környezetüket, sőt még a későbbi munkavállaláshoz szükséges hasznos ismeretekre is szert tehetnek" - olvasható a közleményben.

A hit-és erkölcstan oktatása az egyházak fennhatósága alá tartozik, ennek bevezetéséről az államtitkárság folyamatosan egyeztet az egyházak képviselőivel. Hoffmann Rózsa, köznevelésért felelős államtitkár a körlemény szeirnt azt mondta, „a nemzeti köznevelésről szóló törvény elfogadása óta egyértelmű, hogy mivel a hit- és erkölcstant oktató személy az adott egyház alkalmazásában áll, ezért tőle kapja a fizetését. A feladat ellátásához az egyházak az államtól támogatást kapnak. A finanszírozás részletszabályainak kidolgozásához azonban meg kellett várni a jelentkezések lezárását, korábban ugyanis nem álltak rendelkezésre a számításokhoz szükséges adatok.”

Az államtitkár hozzátette, hogy a tankönyvrendeléssel kapcsolatban a finanszírozás szabályainak és mértékének meghatározásakor az államtitkárság figyelembe vette az egyházak által felvetett problémát. Olyan javaslat született, amelynek értelmében az egyházak maguk határozzák meg a használható hittankönyveket, és amely biztosítja az ingyenességet minden erre jogosult tanulónak.

A csoportok létszámára vonatkozóan nincs előírás, és korlátozás nélkül lehetőség van a csoportok összevonására. Az egyházak kérésére, amennyiben másképp nem tudják megszervezni - és az összes érintett szülő beleegyezik -, a hit- és erkölcstanórát az erkölcstanórától eltérő időben és helyen szervezhetik meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!