szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Számos földfelszín alatti fejlesztés történhet, de hatalmas épületek kerülhetnek a ligetbe, a főváros szerint „fakivágással is számolni kell”.

Felkerült a főváros honlapjára a Városligetbe tervezett múzeumi negyed beépítési terve. A Városliget.info által ismertetett látványtervek szerint nagy területeken csökkenne a zöldfelület, és az eddig összefüggő parkként funkcionáló ligetből több helyen is részekre szabdalt, rekreációs célokra az eddiginél sokkal kisebb mértékben alkalmas területté változna.

Jelentős változásokat hozna a fejlesztés
varosliget.info

Az egyik legdrasztikusabb változás, hogy az Ifjúsági Élményközpont hatalmas épülete a jelenlegi Királydomb helyére kerülne. A képek alapján nagy zöldfelületek esnének áldozatul a Magyar Zeneháznak is. Az Olof Palme Házból vélhetően kávéház lesz majd.

A tervek részletes ismertetése itt érhető el.

Baán László közleményben reagált a látványtervekre. Eszerint a közzétett térképen ábrázolt területek építési helyek és nem épületek körvonalai. "Azokat a területeket jelölik, melyeken belül elhelyezhető épület a Városligetben, így jól láthatóan kontrollálva és lehatárolva a beépítést. A projektre kiírt nemzetközi építészeti tervpályázathoz elkészített részletes program alapján, a pirossal jelölt építési helyek területének várhatóan mintegy egyharmadán fog valójában épület állni. Ez alól kivétel a Magyar Zene Háza területe, melyen ennél is kisebb lesz a beépített alapterület, mivel annak építési helye hibásan került feltüntetésre a térképen. A tervpályázati kiírás, mely az egyeztetések alapját adta, egyértelműen leírja, hogy építményt csak az ötszög alakú területen belül lehet elhelyezni, ahol jelenleg a Hungexpo bontandó épületei állnak".
 
A Gyermek és Ifjúsági Tudás és Élményközpontról azt írja, az a mostani Királydomb területén valósul meg, amely azonban a Ligetben korábban elbontott Hungexpo épületek építési hulladékából áll. "Ezt az építési hulladékot kiemelve, annak helyén, a domb gyomrában valósul meg a létesítmény. A helyszín meghatározásakor további fontos szempont volt a Liget zöldterületének megóvása, ezért kerül zöldterületi szempontból kevésbé aktív helyszínre és a térszínt alá a tervezett központ, ezért ezen a területen zöldfelület veszteséggel nem kell számolni".
 
A fakivágásokkal kapcsolatban Baán László azt írja, a nemzetközi építészeti tervpályázat egyik legfontosabb értékelési szempontja a meglévő fák védelme, így biztosítható, hogy már a tervek alapkoncepciójának meghatározásakor a tervezők kiemelten kezeljék a faállomány védelmét. "A Városliget Zrt. hangsúlyozza, hogy a beruházás során esetlegesen kivágandó fák visszapótlása az előírtnál sokkal szigorúbban, többszörös biológiai értéket eredményezve fog történni a Liget területén belül."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!