szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar Országgyűlésben régóta szokás, hogy az ülést vezető elnök csak akkor voksol, ha szavazategyenlőség áll elő. Rogán Antal most ezzel szakítana, állítólag az elnök és az alelnökök jogainak biztosítása érdekében. Valószínűbb azonban, hogy a szűken meglévő kétharmados többséget akarja bebiztosítani ilyen trükkös módon.

Több mint két évtizedes hagyománnyal kíván szakítani Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, aki azt szeretné, hogy a jövőben az Országgyűlés üléseit vezető elnök vagy alelnök is szavazzon, mind a gépi, mind a titkos szavazásokon. Rogán határozati javaslata az egészen friss, februárban elfogadott házszabályt módosítaná, törölve belőle azt a régóta alkalmazott szabályt, hogy az elnök csak szavazategyenlőség esetén szavaz.

Rogán indoklása szerint a módosítás célja, hogy biztosítsa az elnök vagy alelnök szavazati jogát, hiszen az az országgyűlési képviselők jogai és kötelezettségei egyenlők, így semmi sem indokolja a szavazati jog korlátozását. A frakcióvezető szerint а szavazati jog gyakorlása semmilyen formában nem befolyásolja az ülést levezető elnököt abban, hogy részrehajlásmentesen vezesse az Országgyűlés üléseit.

Rogán Antal a parlamentben
Túry Gergely

A kormánypárti frakcióvezető egy sor európai példával támasztja alá javaslatát: e szerint a német Bundestag, az olasz képviselőház és szenátus, a francia Nemzetgyűlés, a spanyol Cortes, sőt, az Európai Parlament elnöke is szavazhat a többi képviselővel együtt.

Bár Rogán erről egy szót sem ír, valószínű, hogy a javaslat mögött a kétharmados többség biztosításának szándéka áll. A Fidesz-KDNP szövetségnek épp egy fővel van meg a kétharmados többsége (133 képviselő a 199-ből), így előfordulhat olyan helyzet, hogy nem tudnak megszavazni bizonyos fontos javaslatokat (például egy alaptörvény-módosítást), ha Kövér László házelnök, vagy a négy kormánypárti alelnök alelnök egyike vezeti az ülést.

Korábban csak nagyon ritkán fordult elő, hogy az ülést vezető elnök szavazzon. 2003. októberében Szili Katalin házelnök szavazata mentette meg az akkor még sportminiszter Gyurcsány Ferencet, akinek interpellációra adott válaszát majdnem leszavazták. 2008-ban Áder János alelnök szavazatával szavazták le Szabó Imre környezetvédelmi minisztert, akit a szén-dioxid-kvóták eladása miatt interpelláltak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!