Amikor még azt hitték, Magyarország megmutatja a világnak, hogyan kell piacgazdaságot csinálni

Kissé félresikerült módon, mégis ünnepélyesen indult el 35 éve a budapesti tőzsde, de sokan feltették a kérdést, vajon készen áll-e erre Magyarország. Ma a tőzsde csak elvétve kerül be a kis hírek közé – pedig az igazán nagy hibát nem a BÉT-en követték el, hanem a magyar cégvilággal van baj.

Amikor még azt hitték, Magyarország megmutatja a világnak, hogyan kell piacgazdaságot csinálni

Magyarország Kelet-Európa éltanulója, amely miután demokráciává vált, talán példát mutathat abban is, hogyan kell egy piacgazdaságot felépíteni

– ilyesmiben hittek legalábbis harmincöt évvel ezelőtt. Amikor 1990. június 21-én ünnepélyesnek szánt, mégis kicsit félresikerült keretek között megnyitották a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT), az egykori keleti blokkban a legelsőt, az volt a nagy kérdés: vajon sikerül-e a vértelen politikai rendszerváltás után a gazdaságot is zökkenőmentesen átállítani egy új rendszerre?

A HVG címlapja a tőzsde indulásával 1990. június 23-án
HVG

A 42 év kényszerszünet után újraindult a tőzsdei kereskedés azonban nem indult tervszerűen. Hiába szánták központnak a Deák Ferenc utcai egykori Takarékpénztár palotáját, annak a felújítása úgy elhúzódott, hogy a tőzsdenyitás helyszíne egy Váci utcai irodaház első emeleti, ablaktalan, nagyjából száz négyzetméteres szobája lett.

Mások voltak a prioritások

A megnyitón Göncz Árpád – akkor még csak ideiglenes – köztársasági elnök képviselte a magyar államot, hiszen Antall József miniszterelnök lemondta a meghívást, mert inkább elutazott Nyugat-Németországba arról tárgyalni, hogy kaphasson az ország német hitelt, ami azért jól mutatja, mik voltak a prioritások. A 41 alapító tag között pedig a már akkor is kiemelkedően fontos OTP nem lehetett ott, mert nem tudott határidőre átalakulni részvénytársasággá.

És akkor hiába értékelte nagyra Orbán Matolcsyt, Varga csak megnézte, legalább az aranytartalék megvan-e még

És akkor hiába értékelte nagyra Orbán Matolcsyt, Varga csak megnézte, legalább az aranytartalék megvan-e még

Az elnökváltás után lassan felgombolyodik a jegybank Matolcsy-korszaka – sok a botránygyanús ügy, de legalább az aranytartalék és a miniszterelnöki bizodalom megvan még. Adnan Polat lánya Magyarországon is szerepet vállalt, Mészáros Lőrinc felesége földeket vett, a pixisből kiesett volt veje pedig jogvédelmet nyert. Az infláció gyorsult, a nyugdíjasok utalványt kapnak, amit – bár a készpénzhasználat alkotmányos jog lett – csak korlátozottan költhetnek majd. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.