szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem engedélyezett növényvédőszer hatóanyagot mutatott ki az élelmiszerbiztonsági hatóság, a Nébih egy magyar termelő kígyóuborkájában, ezért kivonták a forgalomból, és azt javasolják, semmiképpen ne egye meg, aki már megvette.

A szegedi telephelyű Floratom Kereskedelmi Szövetkezet szállította a Tolna megyei Pálné Szigeti Mónika raktárába azt a Pigniczki Péter csongrádi őstermelő által termelt kígyóuborkát, amely annyi tiltott növényvédőszert tartalmaz, hogy ki kell vonni a forgalomból. Az uborkából több kiskereskedőhöz is juthatott, aki vett belőle, ne egye meg.

A forgalomba került kígyóuborka fogyasztása rövid időn belül jelentkező emésztési panaszokat, émelygést, hányást, gyengeséget,  okozhat a szokásosnál jelentősen nagyobb mennyiségű uborka fogyasztása esetén. Hosszú távú, egészségügyi károsodást nem okoz. Normál fogyasztás mellett tüneteket csak kis eséllyel okozhat.

A NÉBIH ellenőrei a kígyóuborka mintában határérték feletti mértékben mutatott ki olyan rovarölő szer hatóanyagokat, amelyek Magyarországon és az EU-ban is tiltottak: acefát 0,73 mg/kg és metamidofosz 0,088 mg/kg mennyiségben tartalmazott. Az acefát 12-24 órán belül távozik a vizelettel, ahogyan a metamidofosz is 1-3 napon belül már kiürülhet. Magzatkárosító, mutagén, génkárosító vagy karcinogén hatást nem figyeltek meg egyik hatóanyag esetében sem. Aki mégis tapasztalja a kígyóuborka elfogyasztását követően a fentiekben is felsorolt tüneteket – tehát émelygést, hányást, gyengeséget –, keresse fel a kezelőorvosát - tanácsolja a Nébih.

Az országos főállatorvos azonnali vizsgálatot rendelt el, és a továbbiakban közölni fogják majd, hogy milyen kereskedőktől kerülhetett a vásárlókhoz az uborka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!