Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Egy elírt évszám is elég lehetett ahhoz, hogy a szaúdi milliárdos Ghaith Pharaon bejusson Magyarországra. A nemzetbiztonsági bizottság ülésén már nem kevesebb, mint három lehetséges Pharaon is szóba kerülhetett. Egyikük vagy az igazi Ghaith Pharaon, vagy csak a megszólalásig hasonlít a nemzetközi szervezett bűnözés egyik kiemelkedő alakjára, aki Orbán szerint nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot, csupán a fél világ körözi.

"Szinte minden minősített információ" – nyitott Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke az Információs Hivatalban tartott kihelyezett ülés után a Képviselőházban tartott sajtótájékoztatóján. Molnár annyit azért elmondott az ülésen szóba került Pharaon-ügyről, hogy érzése szerint egyre nagyobb a ködösítés és a mellébeszélés a kormányzati kommunikációban az ügyről. Molnár tagadta és elfogadhatatlannak nevezte Orbán Viktor kijelentését, mely szerint a magyar hatóságok nem tártak fel nemzetbiztonsági kockázatot Pharaon hazai tevékenységével kapcsolatban. Legalábbis a szocialista politikus szerint Pharaon előéletével szabadon közlekedni, üzleti tevékenységet folytatni már alapjában véve nemzetbiztonsági fenyegetés, az nem kifogás, hogy mindezt szabályosan teszi. Mint emlékezetes, Orbán a Parlamentben Harangozó Tamás, szocialista képviselő kérdésére jelentette ki, hogy "Pharaon professzor" és hazai gazdasági tevékenykedése nem jelent nemzetbiztonsági kockázatot, ő maga egyszer találkozott vele itthon, illetőleg az egész ügy amerikai titkosszolgálati manipuláció csak.

Az RTL Híradó kérdésre, hogy miért nem léptek fel a hatóságok, amikor Pharaon Magyarországon járt elmondta, azt a választ kapták a hatóságoktól, hogy az adategyeztetések nem vezettek eredményre. "Azért ütközöm mindig falakba, mert a személyazonosság megállapítása miatt gyakorlatilag most is ott tartunk, hogy nem tudni, hogy egy, kettő, vagy három Pharaonról beszélünk. Születési évszámok, helyek, adatok térnek el" – mondta Molnár Zsolt. A hvg.hu kérdésére, hogy akkor a képek alapján tökéletesen felismerhető Pharaon átverhette-e a magyar hatóságokat egyetlen évszám megváltoztatásával, a nemzetbiztonsági ülésen részt vevő és arról egyedül nyilatkozó politikus azt mondta, a kormányzati kommunikáció és a hatóságok által szolgáltatott információk egyáltalán nem teszik egyértelművé, hogy ugyanarról a személyről van-e szó, de szerinte is Pharaon szerepel a képeken. (A BM korábban egy olyan dokumentumot állított ki, amely szerint megkapták az USA-tól Pharaon ujjlenyomatait, ezért már be tudják azonosítani, ha megjelenne.)

Az mindenesetre látszik, hogy Ghaith Pharaon olyan, mint egy beszappanozott kocsonya, akárhogyan is próbálják megfogni a hazai és nemzetközi bűnüldöző szervezek, egyszerűen kicsúszik a kezükből. Persze ami ennél is valószínűbb és sokkal furcsább, hogy inkább meg sem próbálják. Ahogy a magyar hatóságok is éppen akkor bénáztak egy vízumadaton, mikor Pharaon idejött céget alapítani, az Egyesült Államok is éppen akkor nézett egészen más irányba, mikor 2008-ban belecsapott az FBI által akkor már 17 éve körözött bűnöző kezébe. Akkor 80 millió dolláros megállapodást írtak alá a tulajdonába tartozó Attock Refinery Ltd.-vel az Afganisztánban állomásozó vadászgépek üzemanyag-utánpótlásáról a bagrami légitámaszpontra vonatkozóan. Pharaon pedig tovább folytatja rejtélyes üzelmeit, többek közt a MOL-lal közösen.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!