szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ofner Péter szerint magas színvonalú ellátást kapott a június 29-én elhunyt kislány, akit nyitott mellkassal vittek CT-vizsgáltra, de sem a szállításkor, sem utána nem történt szövődmény, halála más okból következett be. A főigazgató úgy látja: sokan a nyitott mellkas fogalmát is félreérthették.

A Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben meghalt kislány állapotát nem befolyásolta, hogy egy másik létesítménybe kellett őt átvinni CT-vizsgálatra – ezt mondta az MTI-nek csütörtökön az intézet főigazgatója. Ofner Péter szerint a szállításkor nem volt semmilyen probléma.

A 12 éves gyermek súlyos szívfejlődési rendellenességgel született, az elmúlt években tízszer hajtottak végre szívsebészeti beavatkozást, hogy megmentsék az életét. A műtétek egy részét Budapesten és Münchenben végezték. A kislány utolsó műtétje Budapesten, a kardiológiai intézetben volt. A főigazgató szerint az operáció komplikált beavatkozás volt, a gyerek nem lett tőle jobban, a keringési elégtelenség fokozódott, így műszívkezelést kapott, lélegeztetni kellett. Az igen nagy vérzés miatt a mellkast nem zárták vissza.

A főigazgató hangsúlyozta: a "nyitott mellkas" egy orvosi terminológia, és nem arról van szó, hogy a betegnek szó szerint nyitva van a mellkasa. A bőrt összevarrják, de az esetleges további műtétek miatt a csontos vázrendszert nem kapcsolják össze – magyarázta.

A műtétet követő 16. napon a vérzés mellett idegrendszeri tünetek is jelentkeztek, ezért a neurológiai konzílium koponya CT-re rendelte a gyereket, amelyet a szomszédos Heim Pál Gyermekkórházban végeztek el. Sem a szállítás alatt, sem azt követően nem történt szövődmény – mondta Ofner Péter, aki szerint a súlyos állapotban lévő betegek CT-be való eljuttatása rutin orvosi feladat, amelyre a kardiológiai intézet fel van készülve.

A vizsgálat megállapította, hogy a kislány súlyos roncsoló agyvérzést kapott, amely miatt a műszívkezelést nem tudták folytatni. Abba kellett hagyni a véralvadásgátló-kezelést is, és ebben az állapotban a gyermek a saját keringésére nem tudott támaszkodni. Június 29-én hunyt el.

A főigazgató szerint a CT-vizsgálat abban segítette az orvosokat, hogy kiderült: a műszívkezelés sem fenntartható. Hozzátette: a gyerek abban az esetben kerülhetett volna fel a szívtranszplantációs listára, ha stabilizálni tudták volna az állapotát műszívkezeléssel. Az, hogy a kardiológiai intézetben van-e CT-berendezés vagy nincs, az a gyermek állapotát, sorsát nem befolyásolta. A kislány ellátása magas színvonalon történt – mondta még a főigazgató, aki jelezte: Budapesten több, pavilon rendszerű kórház működik, ahol szintén meg kell oldani a betegek CT-vizsgálatra történő szállítását.

Ofner Péter beszámolt arról is, hogy idén az intézet rendelkezésére fog állni az az összeg, amelyből CT-berendezést tudnak vásárolni.

Politikusok megnyilvánulásai a CT-k ügyében

A kislány halálhírét nagymamája közölte szerdán a Klubrádió betelefonálós műsorában. Ő azt mondta: az orvosok 16 napot küzdöttek a kislány életéért. A nagymama első telefonjából derült ki egyébként az is, hogy a kardiológiai intézetben nincs CT, illetve MR, ezért a gyerekeket a Heim Pál Gyermekkórházba, a felnőtteket az István Kórházba szállítják át.

A hírre elsőként reagáló Rétvári Bence államtitkár szerint több a CT és az MR itthon, mint 2010-ben volt, Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkár pedig azzal érvelt: most sem kell messzire vinni a betegeket, mert "van olyan kórház, ahol az intézményen belül is messzebb van a műtőtől a CT, mint a kardiológiai intézet esetében".

Balog Zoltán miniszter pedig kedd este az ATV-ben azt mondta: "lehet, hogy a betegeket időnként nyitott mellkassal kell átszállítani egy másik kórházba CT-vizsgálatra, de korábban a másikban sem volt CT. Most legalább már van". Később ezt egy orvos cáfolta. Balog állította azt is, hogy az egészségügyet álhírekkel támadják. A nagymama a miniszer szavait végtelenül cinikusnak minősítette a rádióműsorban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!