szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem kell, hogy a vásárolni kívánt rendszer lelője a drónokat, csak képes legyen azonosítani egyszerre akár több százat is a repülőtér 18 kilométeres körzetében – ez az elvárás a tenderkiírás szerint. Pályázhatna a 4iG tavaly alapított vegyesvállalata is.

Hirdetményt tett közzé a Liszt Ferenc repülőtér légiirányítását ellátó állami cég, a HungaroControl drónfelderítő rendszer beszerzésére. A léginavigációs szolgálat (ANSP) vegyes, fixen telepített, illetve mobil rendszerben gondolkodik – derül ki az ajánlati felhívásból.  

Az nem újdonság, hogy a HungaroControl drónfelderítő rendszer telepítésén gondolkodik, hiszen már öt éve arra panaszkodtak, hogy a légiforgalmat egyre jobban zavarják a drónok, ezért ilyen rendszer beszerzésén gondolkodnak, a repülésbiztonság érdekében. 

A rendőrségnek is vannak drónjai (itt Pintér Sándor belügyminiszter látható eggyel), de a repülőteret a civil drónok zavarják

A tárgyalásos eljárásra a jelentkezési határidő augusztus 15-e, és nyilván több cég több terméke is szóba jöhet. Érdekesség, hogy alig pár hónapja, tavaly októberben hasonló profilú, új cég jelent meg a piacon azzal, hogy drónvédelmi vállalkozást alapított a 4iG. 

A RAC Antidrone Zrt.-ben résztulajdonos a 4iG, továbbá a 4iG csoporthoz tartozó Rotors & Cams Zrt., valamint Jászai Gellért magántőkealapja, az iG TECH. A társaság “autonóm repülésre képes eszközök ellen kínál légtérellenőrző és légtérvédelmi megoldásokat az ipari, közlekedési, a védelmi és civil szférának”. 

A beszerzés is két részre oszlik. A fix rendszernek képesnek kell lennie “a nem együttműködő, pilóta nélküli légijárművek, drónok megfigyelésére”, észlelésére “18 km-es hatótávolságon belül, 360 fokban”, a NATO osztályozás alapján a 2 kg-nál kisebb drónoktól egészen a 20 kg-nál nagyobbakig. 

Ez már egy komolyabb katonai eszköz, az ausztrál DroneShield vállalat drónelhárító rendszere
Droneshield

Több radar telephellyel számolnak, és mindegyiknek képesnek kell lennie egyszerre legalább 200 cél követésére oly módon, hogy 95 százalékos hatékonysággal tudja a drónokat azonosítani és megkülönböztetni például repülőgépektől, helikopterektől és más egyéb repülő tárgyakról, madaraktól. 

A beszerzés másik része a mobil rendszer, amely ugyanezt tudná hordozható kivitelben. A felhívásból kiderül, hogy a rendszernek csak azonosítani kell tudnia a drónokat, de leszállásra kényszeríteni, megsemmisíteni nem. Pedig erre is vannak eszközök, a foci Eb alatt is használtak drón ártalmatlanítót: 

Mint egy aknavető: látványos videón, hogyan tudják leszedni az illetéktelenül repkedő drónokat a foci Eb-n

A nézők és a focisták biztonsága érdekében egy érdekes eszközt is bevetnek a 2024-es foci-Eb helyszínein az engedély nélkül repkedő drónok ártalmatlanítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!