Húszéves lemaradásban van a magyar közigazgatás a nyugat-európai országokéhoz képest – mondta alig egy éve Szetey Gábor, a kormányzat azóta távozott személyügyi államtitkára. Többek között azért, mert jelenleg a minisztériumok egymástól elkülönült rendszerekben kezelik a munkaügyi adminisztrációt, az egyes tárcák még az azonos feladatok esetében is eltérő nyilvántartásokkal dolgoznak. „Mivel a minisztériumokban az adminisztratív munka dominál, az egységes adatbázis hiánya növeli az időráfordítást, csökkenti a hatékonyságot” – magyarázta a hvg.hu-nak Kisfaludy Zoltán szakállamtitkár.
Minisztériumi dolgozó. Követhető egyéni karrierek © Horváth Szabolcs |
Szetey Gábor teljesítményértékelési rendszerének (TÉR) része lett volna egy olyan infrastruktúra, ami központosította volna a minisztériumokon belüli fizetéseket, juttatásokat, a jutalmak kiosztását (biztonsági okokból kivételnek tekintette a külügyi- és a honvédelmi tárcát). Ő távozott, és az új megközelítés értelmében a fizetések meghatározása továbbra is minisztériumi hatáskör marad.
A személyügyi feladatok egységes kezelésére 2007 augusztusában egymilliárd forintos EU támogatást élvező pályázatot írtak ki. Egységes informatikai rendszer kiépítésére kellett ajánlatot tenni az indulóknak. A korábbi, központosított adatbázist célzó tervekkel ellentétben, a pályázatot már úgy írták ki, hogy a minisztériumok saját alrendszerben vezethetik az adminisztrációjukat. A decentralizált rendszerben tehát minden érintett tárca azonos (vagy közel azonos) szoftvert használ majd, ezek az adatvédelmi szabályoknak megfelelően, egyetlen közös hardverparkon futnak majd. „Fokozatos központosításról csak akkor lehet szó, ha már stabilabb lesz a személyügyi rendszer” – tette még hozzá Kisfaludy Zoltán.
A kiírt pályázat nyolc indulója közül hárman jutottak tovább és tehettek ajánlatot: az IBM, a Hewlett-Packarddal és Fornax Zrt.-vel együttműködésben az SAP, valamint a Freesofttal a Tata. A majdani győztesnek kell elkészítenie a centralizálás fejlesztési munkáihoz szükséges források dokumentációját. A nyertes kihirdetését tavaly decemberről idén május elejére halasztották, az adatbázisnak a tervek szerint 2009 szeptemberére kell elkészülnie.
Az új informatikai rendszer közös adatbázisban kezeli majd a minisztériumi dolgozók személyes adatait, valamint azokat a személyi információkat, amelyek a jogviszony során keletkeztek, ilyenek például a kinevezések, áthelyezések, elbocsátások, nyugdíjazások. Valamennyi alkalmazott szakmai életútja nyomon lesz követhető: néhány kattintással kideríthető lesz, ki milyen képzéseken, tanfolyamokon vett részt, illetve milyen kitüntetésekkel gazdagodott. Ugyanígy követhetők lesznek az egyéni karrierek és bizonyos pozíciók utódlása is. Kisfaludy szerint üdvözlendő az a vezetői és beosztotti „önkiszolgáló” felület, amelynek a segítségével bizonyos adatokat maguk az érintettek is elérhetnek, kigyűjthetnek vagy megfelelő kontroll mellett módosíthatnak.